Mała łazienka – jak ją urządzić?
Alicja Konarska, Salon Łazienek SALONIKA
Mała łazienka to duże wyzwanie aranżacyjne. Aby optymalnie wykorzystać przestrzeń, którą dysponujemy, trzeba odpowiednio dobrać jej wyposażenie. Ale to nie wszystko, kreatywnie musimy podejść także do aranżacji ścian, oświetlenia, a nawet systemu grzewczego.
Najważniejszym zadaniem, przed jakim stajemy, urządzając małą łazienkę, jest efektywne wykorzystanie powierzchni, zapewnienie wygodnej komunikacji oraz maksymalnego poczucia swobodnej przestrzeni. Dlatego o niektórych rozwiązaniach warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku. Samą aranżację łazienki zaś dobrze przemyśleć i zaplanować, wykorzystując nowoczesne rozwiązania oraz elementy wyposażenia dedykowane specjalnie małym łazienkom. Zadbać powinniśmy także o właściwą kolorystykę wnętrza i odpowiednio dobrać okładziny ścienne oraz podłogowe.
Mała łazienka – większa przestrzeń dzięki optyce
Większości z nas komfortowe samopoczucie kojarzy się z poczuciem otwartej przestrzeni. Dlatego lepiej czujemy się w większych, bardziej przestronnych pomieszczeniach. Zwłaszcza wtedy, gdy są to pomieszczenia funkcjonalnie związane z relaksem. Łazienka jest jednym z nich, bo to w niej dbamy i troszczymy się nie tylko o własne ciało, ale i w pewnym stopniu regenerujemy się w niej psychicznie. Jeżeli sprawnie wykorzystamy pewne właściwości optyczne zastosowanych materiałów wykończeniowych, mała łazienka też może wydawać nam się wystarczająco przestronna. Optycznie powiększymy jej przestrzeń, układając na ścianach płytki w jasnych, pastelowych barwach, bez dekoru. Koniecznie w wersji z połyskiem w odpowiednich rozmiarach. Odbijające się od nich światło sprawi, że łazienka będzie wydawała się nam większa.
Na nasze poczucie przestrzeni w danym pomieszczeniu duży wpływ mają także okładziny ułożone na podłodze. W małej łazience podłogę najlepiej wykończyć niewielkimi płytkami w kolorze ścian. Możemy użyć nawet mozaiki czy też płytek ją naśladujących.
Unikać powinniśmy natomiast okładzin w ciemnych barwach i matowych. Źle w niewielkim pomieszczeniu wyglądać będą duże dekory o agresywnych barwach. Będą one w pomniejszać łazienkę optycznie, wprowadzając jednocześnie niepokój we wnętrzu. Wyjątek stanowi jedynie strefa prysznica – tu możemy trochę zaszaleć. Unikajmy jednak geometrycznych wzorów, które są mocno kontrastujące, tworząc ostre bryły, takie rozwiązania są dedykowane do przestrzeni w których możemy je podziwiać z odległej perspektywy.
W małej łazience musimy oszczędzać powierzchnię
Mała łazienka wymaga nie tylko efektywnego, ale i kreatywnego podejścia do wykorzystania powierzchni zarówno podłogi, jak i ścian. Podstawową zasadą ustawiania elementów wyposażenia jest lokowanie ich blisko siebie, tak aby tworzyły swoisty ciąg. Luki pozostawione między nimi trudno będzie sensownie zagospodarować, a to oznacza, że marnujemy drogocenną przestrzeń. Z tego samego powodu mała łazienka powinna być wyposażona w umywalkę z szafką. Dzięki temu zyskujemy nie tylko niezbędny element do zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, ale także praktyczne miejsce do przechowywania środków czystości i innych akcesoriów łazienkowych. Wybieramy taki zestaw, który jest optymalnie szerszy a jednocześnie nie odstaje od ściany za daleko. Obecnie na rynku dostępne są szafki o wymiarach 50×38 cm – te parę centymetrów zaoszczędzimy, stosując baterię montowaną na ścianie – na przykład baterię podtynkową o bardzo estetycznym delikatnym wyglądzie.
Dużo miejsca zaoszczędzimy, montując prysznic zamiast wanny. Najmniejsze kabiny mają w tej chwili wymiary 70×70 cm. Zmieszczą się zatem praktycznie w każdej łazience. Niestety nie jest to zbyt komfortowa przestrzeń, dlatego osobiście polecam kabiny o wymiarach minimum 80×80 cm. Jeżeli prysznic zaprojektowany jest w narożu pomieszczenia, kabina może być półokrągła. Ważne, aby – niezależnie od kształtu – była w typie otwierania przesuwnego. Bez większych problemów będziemy mogli wtedy korzystać z przestrzeni wokół prysznica i ustawić coś tuż przy kabinie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłby montaż prysznica , którego szklane ścianki mają możliwość składania się na ścianę łazienki. Taki typ „znikającej kabiny„ stosowany jest zazwyczaj w połączeniu z odpływem liniowym.
Mała łazienka wymaga kreatywnych rozwiązań
Dążąc do optymalnego wykorzystania powierzchni użytkowej, w małej łazience warto zwrócić uwagę na możliwość zagospodarowania różnych (nawet niewielkich) gzymsów, zaułków i nisz. Bardzo często da się je wykorzystać do zaaranżowania ciekawego miejsca na przechowywanie środków higieny i czystości. Nie muszą to być duże zagłębienia. W starszych budynkach na przykład warto pokusić się o pocienienie szachtów instalacyjnych , które już nie są wykorzystywane zgodnie ze swoją funkcją. Otrzymamy wówczas nieduże wgłębienie, w którym możemy umieścić półeczki na podręczne przybory toaletowe.
Na zorganizowanie półek do przechowywania akcesoriów łazienkowych wykorzystać możemy również przestrzeń nad sanitariatem. Montujemy wówczas miskę WC podwieszaną, obudowę wykonujemy z płytek ceramicznych. Wykreowaną powierzchnię poziomą o głębokości około20 cm, możemy wykorzystać na urządzenie oryginalnej szafki łazienkowej, sięgającej nawet do sufitu. Jeżeli zaplanujemy w szafce drzwiczki lustrzane, uzyskamy również efekt optycznego powiększenia wnętrza.
Kreatywnie powinniśmy podejść również do elementów wyposażenia łazienki w niezbędne urządzenia. Gdy grzejnik z fabrycznie montowanymi haczykami umieścimy blisko prysznica, będziemy mogli zawiesić na nim ręczniki, szlafroki itp. i nie będziemy musieli zastanawiać się, gdzie zamocować wieszaki. Zamiast bidetu na ścianie obok miski WC możemy użyć baterii bidetowej. Wyglądem przypomina ona słuchawkę prysznicową, obsługuje się ją też podobnie – zawór odcinający dopływ wody znajduje się w jej uchwycie (rączce). Zamiast zwykłego lustra możemy zawiesić lustro podświetlane z matą grzewczą. Takie rozwiązanie z jednej strony pozwoli nam zrezygnować z doświetlania łazienki kinkietami, z drugiej – ułatwi korzystanie z lustra przy dużym zawilgoceniu powietrza wewnątrz pomieszczenia, na przykład tuż po kąpieli.
W małej łazience trzeba efektywnie usuwać wilgoć
Ilość wilgoci, jaką wytworzymy w łazience, zależy od sposobu w jaki korzystamy z urządzeń, zwłaszcza tych do kąpieli oraz liczby mieszkańców. To, czy jest to mała łazienka czy duża, nie ma żadnego znaczenia. Kubatura ma jednak istotny wpływ na stopień kondensacji wilgoci w pomieszczeniu – im ono mniejsze, tym kondensacja większa. Dlatego mała łazienka powinna być wyposażona w wentylację wspomaganą mechanicznie. Zazwyczaj jest to wentylator wyciągowy, który montuje się w przewodzie wentylacji grawitacyjnej.
Taki wentylator powinien pracować zwłaszcza podczas kąpieli. Problemem jest to, że wielu użytkowników zwyczajnie zapomina go włączyć, mała łazienka często jest mocno zawilgocona. Woda wręcz płynie po ścianach, gromadząc się pod elementami wyposażania, zwłaszcza tam, gdzie stoją one przy ścianach zewnętrznych budynku. Aby ograniczyć występowanie tego problemu, radzę rozważyć zastosowanie wentylatora z hydrostatem (czujnikiem wilgotności powietrza w pomieszczeniu). Dzięki niemu przy nadmiernej ilości pary w powietrzu w łazience wentylator będzie załączał się automatycznie.
Przepływ powietrza w pomieszczeniu, a także usuwanie wody z podłogi i – generalnie – utrzymanie łazienki w czystości ułatwi nam stosowanie mebli na nóżkach (koniecznie metalowych!). Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie mebli wieszanych na ścianie i podwieszanych sanitariatów. Podłoga pod nimi będzie wówczas szybciej schła, meble będą zaś mniej narażony na zawilgocenie.
CZYTAJ TAKŻE:
Uzbrojenie instalacji wody zimnej
Meble do łazienki
Meble do łazienki - propozycja na rok 2023 – Fachowiec Lubelski
14 listopada 2022 @ 12:59
[…] CZYTAJ TAKŻE: Mała łazienka – jak ją urządzić? […]