Jubileusz: LUBDOM już po raz 40!

Elżbieta Amborska, [email protected]

O jubileuszowej edycji, pozycji i roli LUBDOMU z Robertem Głowackim, Prezesem Zarządu Targów Lublin SA w imieniu Fachowca Lubelskiego rozmawia Elżbieta Amborska.

Elżbieta Amborska: 40. edycji to spore osiągnięcie dla imprezy targowej. Co trzeba zrobić, aby móc świętować taki jubileusz na – co tu ukrywać – dość trudnym i wymagającym rynku wystawienniczym?

Robert Głowacki: Świętowanie takiego jubileuszu to sukces okupiony wieloletnią pracą całego zespołu Targów Lublin. Naszym zadaniem jest wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów z jednoczesna dbałością o rodzimy rynek i polskich producentów. Nieustannie podążamy za zmieniającym się rynkiem i rozwojem branży budowlanej, ale także zmieniającą się strukturą zwiedzających. Z każdym rokiem na targach pojawia się coraz więcej podmiotów proponujących nowoczesne rozwiązania związane z budownictwem pasywnym i ekologicznym. Wszystko za sprawą rosnącej świadomości i dbałości o kondycję naszego środowiska naturalnego. Targi stają się także miejscem debaty eksperckiej, podczas której nie tylko prezentowane są nowe trendy, ale także opracowywane są nowe koncepcje i kierunki rozwoju lubelskiej branży budowlanej. Rynek targowy nieustannie się rozwija, co determinuje ciągłą zmianę, dlatego też bardzo się cieszę, że LUBDOM kreuje trendy, nie tylko na lubelskim rynku. Targi LUBDOM to jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowanych branży budowlanej w Polsce Wschodniej…

EA: …i tej pozycji LUBDOMU nikt nie kwestionuje. Z drugiej jednak strony spore grono przedsiębiorców, dokonując porównań, zestawia go jednym tchem nie z wydarzeniami podobnej rangi, ale z BUDMĄ. Jak sobie radzicie z tym wyzwaniem?

RG: Targi BUDMA to zdecydowanie największe wydarzenie branży budowlanej nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezentowane są tam nowości, rynkowe premiery, a swoje usługi przedstawia blisko 1000 wystawców z całego świata. Porównywanie LUBDOMU do BUDMY to bardzo duże wyróżnienie, ale i wyzwanie dla lubelskich targów budowlanych. Nieustanne dostosowywanie oferty do potrzeb rynku pozwala nam organizować wydarzenie skupiające ekspertów, których obecność wpływa na ciągły rozwój ekspozycji targowej. Ma to ogromny wpływ na pozycję LUBDOMU – nie tylko na skalę makroregionu Polski Wschodniej, ale także jako ogólnopolskiego wydarzenia.

EA: W ciągu ostatnich kilkunastu lat LUBDOM bardzo się zmienił. Wielu przedsiębiorców wspomina go jako imprezę przede wszystkim handlową. Czym obecna formuła Targów LUBDOM różni się od tej wcześniejszej i jaką rolę obecnie pełnią Targi?

RG: Na przestrzeni lat LUBDOM zdecydowanie otworzył się na szersze grono zwiedzających. Nie oznacza to, że dziś nie jest to wydarzenie branżowe, które ma służyć wymianie kontaktów i rozwojowi szeroko rozumianej budowlanki. Coraz częściej targi odwiedzają klienci indywidualni, którzy poszukują nie tylko nowych rozwiązań w budownictwie czy inspiracji w urządzaniu wnętrz, ale także sprawdzonych, rzetelnych fachowców, dostarczających wysokiej jakości produkty i usługi. Dzisiejsza rola LUBDOMU to integracja wielu podmiotów mająca na celu nieustanny rozwój budownictwa zarówno indywidualnego, jak i branżowego. Wystawcy wymieniają się doświadczeniami i tworzą zupełnie nowe projekty, które wpływają na konkurencyjność branży budowlanej i wnętrzarskiej, dając zupełnie nowe możliwości klientom indywidualnym odwiedzającym Targi.

EA: Jubileusze zwykle podkreśla się wyjątkową oprawą. Zaplanowaliście Państwo jakieś specjalne wydarzenia z okazji 40 edycji targów budowlanych w Lublinie?

RG: Tegoroczny LUBDOM to nie tylko 40. edycja targów. Jest jeszcze kilka innych jubileuszy, które będziemy mogli obchodzić zarówno podczas uroczystego otwarcia Targów, jak i na Wieczorze Branżowym. Nie zabraknie jubileuszowego tortu, listów gratulacyjnych i uroczystego wręczenia statuetki „Zasłużony dla Targów Lublin”. Kontynuujemy także II Lubelski Kongres Designu i Architektury, podczas którego wystąpi Gość Specjalny – Tomasz Pągowski – projektant wnętrz, muzyk, prowadzący program „Remont w 48h” na antenie Domo+. Tegoroczny program Kongresu jest niezwykle interesujący. Prelekcje są skierowane zarówno do ekspertów, jak i do gości indywidualnych, którzy szukają inspiracji i trendów na nadchodzący sezon. Nie zabraknie także atrakcji na stoiskach wystawców jubileuszowego LUBDOMU.

EA: Co będzie tematem przewodnim obecnej wystawy?

RG: W tym roku stawiamy na budownictwo nieszablonowe i jednocześnie przyjazne dla środowiska naturalnego. Renomowani polscy producenci przedstawią innowacyjne rozwiązania związane z budownictwem pasywnym i domem inteligentnym. Taka tematyka jest podyktowana wzrastającą świadomością społeczeństwa i konieczność dbania o środowisko oraz mierzalnymi korzyściami wynikającymi z wprowadzenia nowoczesnych technologii. Systemy zarządzania budynkiem dotychczas wykorzystywane były przede wszystkim w obiektach przemysłowych i biurowych. Teraz coraz częściej stosuje się je także w budownictwie indywidualnym. Podczas LUBDOMU swoją ofertę przedstawią producenci systemów alarmowych, przeciwpożarowych, kontroli dostępu, monitoringu, systemów pogodowych, sterowania klimatyzacją i wentylacją.

EA: Na koniec chciałabym, aby w trzech zdaniach zawarł Pan najważniejsze atrybuty LUBDOMU.

RG: LUBDOM gromadzi kluczowych graczy branży budowlanej oferujących innowacyjne rozwiązania wysokiej jakości. Targi integrują wiele sektorów związanych z budownictwem jednocześnie, stając się miejscem, w którym nie tylko prezentowana jest oferta przedsiębiorców, ale także pozwala na bezpośredni kontakt z klientem. Targi kreują nowe trendy i pozwalają na poszerzenie wiedzy na temat nowych technologii i trendów, które tak eksperci, jak i klienci indywidualni mogą zastosować w otaczającej ich przestrzeni.

EA: Dziękuję za rozmowę.

Szczegółowe informacje o najbliższej edycji Lubdomu na stronie www.targi.lublin.pl

CZYTAJ TAKŻE: Krajobraz po targach


UWAGA! Ze względu na decyzję Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z dnia 10 marca 2020 roku o odwołaniu w Polsce wszystkich imprez masowych zmianie uległ terminarz targowy. Najbliższe Targi LUBDOM odbędą się w terminie 2-4 października 2020 roku.