Krajobraz po targach

Elżbieta Amborska, [email protected]

Tradycyjnie sezon budowlany na Lubelszczyźnie otworzyły targi LUBDOM. To impreza o długoletniej tradycji, początkowo kojarzona przede wszystkim z firmami związanymi z budownictwem tradycyjnym, i ciesząca się wielką popularnością zarówno wśród wystawców, jak i zwiedzających. Wraz ze zmianą rynkowych realiów, zmieniła się też funkcja targów i zasadniczo od tego czasu organizatorzy poszukują nowej, atrakcyjnej dla wystawców i zwiedzających formuły tej imprezy. Teraz na targach znajdziemy rozwiązania z zakresu budownictwa energooszczędnego, nowoczesnych technologii dla budownictwa, wyposażenia wnętrz i aranżacji otoczenia domu. W ramach imprezy odbywają się także targi branży drzewnej LUBDREW oraz Targi Mieszkań i Nieruchomości, organizowane są pokazy, konferencje i seminaria.

Mimo starań organizatorów, nowa formuła LUBDOM-u nie zawsze przyciągała zainteresowanie branży i potencjalnych inwestorów. W widoczny sposób przekładało się to na liczbę wystawców i frekwencję zwiedzających. Tegoroczną edycję można jednak uznać za udaną. Przedstawiciele wielu firm biorących udział w lubelskich targach generalnie oceniają je pozytywnie, choć często nie bez zastrzeżeń. Dopisali też zwiedzający – w ciągu trzech dni ponad osiem tysięcy osób. Goście najchętniej odwiedzali ciekawie zaaranżowane ekspozycje, promujące nietuzinkowe rozwiązania oraz nowoczesne technologie.


Robert Głowacki, prezes zarządu Targów Lublin SA

Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome potrzeby dbania o otaczającą nas rzeczywistość. Obserwujemy to także podczas LUBDOM-u. Od kilku lat coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne technologie budowlane i design. Głównym założeniem tegorocznej edycji Targów była zatem prezentacja rozwiązań, które realnie wpłyną zarówno na optymalizację kosztów eksploatacji nieruchomości, jak i na środowisko naturalne. Chcieliśmy też pokłonić się szeroko pojętej architekturze i urządzaniu wnętrz.

Cele te w dużej mierze udało się zrealizować. Prezentowaliśmy nowe rozwiązania i nowe trendy w budownictwie. Niezwykle budujące jest to, że nasi wystawcy przedstawili ofertę łączącą innowacyjność z designem. Dzięki temu zwiedzający mogli zapoznać się bliżej z produktami proekologicznymi, a zarazem atrakcyjnymi wizualnie.

Świadomi roli, jaką w architekturze i urządzaniu wnętrz odgrywa design, po raz pierwszy zorganizowaliśmy Lubelski Kongres Designu i Architektury. Uczestnicy tego wydarzenia mieli możliwość aktywnego udziału w spotkaniach, szkoleniach i panelach dyskusyjnych, podczas których poznali najnowsze trendy wnętrzarskie oraz prace twórców. Gościem specjalnym Kongresu był aktor Piotr Polk, który opowiedział o swojej pasji tworzenia mebli.

Na tegorocznym LUBDOM-ie udało nam się ponadto zgromadzić wystawców, którzy doskonale uzupełniali swoje oferty w zakresie budowy domu oraz aranżacji wnętrz i ogrodu. Myślę, że zwiedzający, którzy przybyli na tę imprezę (ponad 8 tys.), mogli być w pełni usatysfakcjonowani. A my jeszcze lepiej poznaliśmy ich oczekiwania, które już dziś stanowią dla nas źródło inspiracji na organizację przyszłorocznej jubileuszowej 40. edycji LUBDOM-u.


Grzegorz Jabłoński, prezes Lubelskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy

W LUBDOM-ie od kilku lat bierzemy udział za każdym razem, bo pozwala nam realizować nasze cele promocyjne. Jako stowarzyszenie najbardziej interesuje nas rozpowszechnianie idei Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Ważne jest też pozyskiwanie nowych członków i zapoznawanie zainteresowanych z charakterem naszej aktywności i rodzajem działań, które podejmujemy czy to na poziomie naszego Oddziału, czy też PSD. I to się zwykle na LUBDOM-ie udaje. Tak było i tym razem.

Sprzyjała temu dobra frekwencja zwiedzających Targi (lepsza niż poprzednio), a przede wszystkim zainteresowanie naszym stoiskiem – było jednym z chętniej odwiedzanych.Staraliśmy się, żeby było atrakcyjne i jednocześnie pokazywało, czym się zajmujemy. W tym roku postawiliśmy w hali targowej dom modelowy i to spotkało się z pozytywnym odbiorem ze strony zwiedzających.

Wyjątkowo dobrze wypadła niezwykle udana kooperacja producentów branży ogólnobudowlanej z dekarzami z Oddziału Lubelskiego PSD. Na powierzchni 250 m² powstała imponująca strefa dachów. Nasi dekarze chętnie służyli pomocą i doradzali zainteresowanym w doborze odpowiedniego dla nich pokrycia dachowego.


Wiesław Olchawa, AndBud

W Targach LUBDOM wzięliśmy udział po kilkuletniej przerwie. Swego czasu zniechęciła nas do nich niska frekwencja wśród zwiedzających i skromne grono wystawców z naszej branży. Tegoroczną edycją imprezy jesteśmy mile zaskoczeni – zwiedzający dopisali, nasza oferta wzbudziła wśród nich duże zainteresowanie i nawiązaliśmy sporo obiecujących kontaktów. Na hali wystawiało się też kilka firm z wyposażeniem wnętrz, ale nieliczne z ofertą przeznaczoną do wykończenia łazienek. Dla branży lepiej by było, gdyby ta reprezentacja była silniejsza. Generalnie oceniam ten LUBDOM na plus i pewnie za rok weźmiemy w tych targach udział ponownie. Żałuję tylko, że nie miałem czasu posłuchać wykładów zaplanowanych w ramach Kongresu Designu i Architektury, bo myślę, że to fajny i ciekawy pomysł.


Jarosław Kamiński, Inne Meble

W LUBDOM-ie wzięliśmy udział po raz kolejny. Nie jest to wprawdzie tak duża impreza, jak na przykład targi poznańskie, i trudno oczekiwać po niej równie spektakularnych efektów handlowych, ale generalnie jesteśmy usatysfakcjonowani. Przede wszystkim dlatego, że doceniono nasz produkt – stół teak korzeń na podstawie stalowej. Otrzymaliśmy za niego wyróżnienie w kategorii Produkt Roku Targów LUBDOM 2019. Model powstał na indywidualne zamówienie. Często takie realizujemy. Jeżeli mamy dokładny projekt, jesteśmy w stanie stworzyć meble, które klient sobie wymarzył. Cieszy nas więc, że owoce naszej pracy spotkały się z uznaniem konkursowego jury i że nagrodzony produkt wzbudził zainteresowanie zwiedzających.

 

 


Robert Pulik, Robi-Ren

Tegoroczną edycję Targów LUBDOM będziemy dobrze wspominać. Atmosfera generalnie była miła, dla nas może jeszcze bardziej, bo mieliśmy kilka powodów do zadowolenia. Otrzymaliśmy główną nagrodę w kategorii Forma Promocji Targowej (za stoisko). Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudził nasz nowy produkt – kominek czterostronny. Jego promocja była jednym z naszych celów targowych. Liczyliśmy też na owocne kontakty z potencjalnymi inwestorami i się nie zawiedliśmy. Nawiązaliśmy kilka interesujących kontaktów, które sfinalizowaliśmy umowami sprzedaży. Doceniamy również nową inicjatywę organizatorów lubelskich targów – Kongres Designu i Architektury. To dobrze, że ktoś pomyślał o potrzebie podkreślenia istotnej roli, jaką obecnie odgrywa wzornictwo użytkowe. Myślę więc, że za rok ponownie weźmiemy udział w LUBDOM-ie.


 

Leszek Socha, Drewex

Firma Drewex wzięła udział w Targach LUBDOM 2019 wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Parkieciarzy. Prezentowaliśmy techniki montażu podłóg drewnianych oraz utwardzania lakierów lampami UV. Przez nasze stoisko przewinęła się masa osób zainteresowanych tematyką budownictwa mieszkaniowego, nie tylko architekci, ale także prywatni inwestorzy – zarówno ci w trakcie wykańczania domu, jak i ci dopiero się do tego przymierzający. Tradycyjnie najwięcej zwiedzających pojawiło się w ostatni dzień targów, czyli w niedzielę. Jak zwykle LUBDOM zorganizowany był z rozmachem i świetnie rozreklamowany na lokalnym rynku. Duży wpływ na liczbę odwiedzających, naszym zdaniem, miała równoległa organizacja Kongresu Designu i Architektury. To nowa inicjatywa organizatorów, która ma szanse bardzo pozytywnie wpływać na świadomość branży oraz atrakcyjność samych targów. Podsumowując, tegoroczny LUBDOM możemy uznać za bardzo udany i z niecierpliwością oczekujemy przyszłych edycji tego wydarzenia.


Adam Dec, PHU Terca

Od jakiegoś czasu LUBDOM to wydarzenie, w którym branżę budowlaną reprezentują przede wszystkim producenci. Byliśmy jednym z nielicznych składów materiałów budowlanych uczestniczącym w tej imprezie. I muszę przyznać, że zainteresowanie odwiedzających targi naszym stoiskiem było na tyle duże, że nie potrafię powiedzieć, co działo się dookoła. Na ile to zainteresowanie przełoży się na konkretne zamówienia, czas pokaże.

Na plus tegorocznego LUBDOM-u mogę zaliczyć niezłą frekwencję odwiedzających targi. Lepszą niż poprzednio. Gdybym dziś miał decydować, Terca wzięłaby udział w ich przyszłorocznej edycji. Wszystko jednak zależy od tego, co przyniesie ten rok.

 


Targi LUBDOM 2019 odbyły się w dniach 22–24 marca 2019 roku w Centrum Targowo-Wystawienniczym Targów Lublin S.A., ul. Dworcowa 11 w Lublinie. Kolejna edycja imprezy 20–22 marca 2020 roku.