Zaczyna obowiązywać nowy JPK-VAT
Od 1 października 2020 r. wszyscy podatnicy złożą nowy JPK_VAT. Nie będzie zakładanej wcześniej możliwości dobrowolnego stosowania nowych przepisów. Nowy plik JPK_VAT obejmie część deklaracyjną i ewidencyjną.
Zmieniony plik będą składać wszyscy podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Termin wejścia w życie nowego JPK_VAT na październik przesunęła tarcza 4.0.
Nowe zasady
Nowy plik JPK_VAT zbudowany jest z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Jego stosowanie dotyczy rozliczeń VAT dokonywanych obecnie w deklaracji VAT-7 i VAT-7K.
Podatnik, który zadeklarował miesięczną formę rozliczenia podatku VAT, od 1 października br. musi ewidencje VAT w formie nowego pliku przesłać za każdy miesiąc za pomocą kodu systemowego JPK_V7M.
Podatnik rozliczający się kwartalnie używa kodu systemowy JPK_V7K. Za pierwsze dwa miesiące kwartału wysyła nowy JPK_VAT po każdym miesiącu, wypełniając tylko część ewidencyjną. Po trzecim miesiącu kwartału wysyła część ewidencyjną tylko za trzeci miesiąc kwartału, łącznie z wypełnioną częścią deklaracyjną sumującą wszystkie trzy miesiące.
Nowy JPK_VAT podatnicy podpisują i wysyłają na zasadach stosowanych obecnie przy plikach JPK_VAT, czyli poprzez:
- podpis kwalifikowany,
- profil zaufany i dane autoryzujące.
Korygowanie nowego JPK_VAT
Korygowanie nowego JPK_VAT będzie możliwe tylko według nowej struktury JPK_VAT. Korekty deklaracji dotyczące okresów sprzed wejścia w życie nowej struktury należy dokonywać na starych zasadach.
Korygowanie nowego pliku JPK _VAT tylko w części ewidencyjnej nie będzie wywoływało skutków przesunięcia terminu zwrotu podatku VAT.
Inne uproszczenia
Od 1 października podatnik nie ma obowiązku składania załącznika VAT-ZD. Obecnie wymaga się go do deklaracji VAT-7/VAT-7K przy korzystaniu z ulgi na złe długi (art. 89a ustawy o VAT).
Uproszczeniu ulegają rozliczenia z tytułu importu towarów (art. 33a ustawy o VAT). Nowel znosi bowiem obowiązek złożenia kopii deklaracji VAT-7/VAT-7K do urzędu celno-skarbowego.
Ministerstwo Finansów przystosowało funkcjonalność i zakres nowej aplikacji e-mikrofirma. Zmieniona webowa wersja aplikacji obsłuży schemy historyczne, wygeneruje i wyśle nowy plik JPK_VAT i pozwoli na podgląd wypełnionej struktury. Nowa e-mikrofirma odzyska hasło i będzie miała możliwość anonimizacji danych historycznych. Poprzez dodanie do obecnej desktopowej e-mikrofirmy możliwości eksportu danych, będzie również możliwość przeniesienia dotychczasowych rozliczeń do nowej webowej aplikacji.
Nowy JPK_VAT będzie można wypełnić i wysłać za pomocą Formularza Uproszczonego dostępnego na stronie podatki.gov.pl, który zastąpi obecne rozwiązanie opierające się na pliko CSV.
CZYTAJ TAKŻE: Zmiany w zakresie JPK_VAT