Xella i BIM – cyfrowe rozwiązania dla budownictwa

Xella Polskabim.ytong-silka.pl

Xella Polska, lider innowacji w branży budowlanej, jako jeden z pierwszych producentów materiałów budowlanych w Polsce wprowadził do swojej oferty kompletne cyfrowe rozwiązania dla budownictwa pod nazwą blue.sprint – Xella digital planning.

 

Xella Polska, producent uznanych materiałów Ytong, Silka i Multipor rozwija nową markę cyfrowych usług – blue.sprint. Pod tą nazwą kryją się rozwiązania mające ułatwić życie wszystkim uczestnikom procesu projektowego, z którymi Xella współpracuje w trakcie projektowania oraz budowy obiektów. Celem jest również wprowadzenie do całej branży budowlanej rozwiązań cyfrowych, których głównym punktem jest współpraca oparta na modelu BIM.

BIM, czyli Building Information Modeling, standard w wielu już krajach na świecie, coraz bardziej zaznacza swoje miejsce w procesie projektowym w Polsce. Kluczowa litera ze skrótu BIM to I, czyli informacja, która nie zostaje utracona w całym cyklu życia budynku, ale zamiast tego jest magazynowana i rozbudowywana przez wszystkich interesariuszy danego projektu.

Można by przyrównać to do gromadzenia bazy danych o budynku, a model 3D, który powstaje w tym procesie jest „cyfrowym bliźniakiem” przyszłego budynku, odpowiadając mu w najdrobniejszych szczegółach. Takie podejście ułatwia koordynację na wszystkich etapach powstawania budynku, a także pozwala na optymalizację pod kątem osiągnięcia oszczędności już na etapie planowania. Cyfrowy model daje wgląd w wirtualny obraz inwestycji, a także pozwala na automatyczne wykrywanie błędów, kolizji oraz niezgodności i unikanie tych problemów na etapie realizacji.

Metodyka BIM zmienia proces projektowania i budowy w znacznie większym stopniu niż przejście z projektowania odręcznego, praktykowanego przez kilka tysięcy lat, na projektowanie wspomagane komputerowo (CAD). Nie chodzi jedynie o proste przestawienie się z 2D na 3D. Istota zmiany tkwi w całościowym podejściu do cyklu życia budynku. Nowa metodyka rozpoczyna od wstępnych analiz i projektu, przez budowę, użytkowanie, aż po rozbiórkę lub renowację i ponowne wykorzystanie.

Ściana jako usługa 3D

Xella Polska oferuje ścianę jako kompleksową usługę, biorąc na siebie wszelkie aspekty z tym związane. Hasło przewodnie towarzyszące wprowadzeniu rozwiązań blue.sprint to: Wall as a 3D-service („Ściana jako usługa 3D”).

Xella Polska mocno akcentuje swoją cyfrową obecność, wykorzystując BIM, i ma ambicję być czymś więcej niż tylko producentem. Stąd oferowanie dodatkowych usług projektowych w połączeniu z doświadczaniem, doradztwem technicznym, logistyką i montażem elementów już na miejscu budowy.

W ramach blue.sprint Xella wspiera swoich Partnerów biznesowych na różnych etapach powstawania budynku w zakresie:

  • optymalizacji lub budowy modelu 3D ścian,
  • dopasowania ścian i otworów do standardowych rozmiarów,
  • wsparcia w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych,
  • elementacji na modelu 3D,
  • wykrywania kolizji ścian z innymi elementami,
  • tworzenia listy materiałów na podstawie modelu oraz wykazu oszczędności,
  • planowania budowy,
  • tworzenia harmonogramów dostaw,
  • kosztorysowania na modelu 3D.

Planowanie i montaż Ytong Panel

Jednak zgodnie z założeniami, „Ściana jako usługa 3D” odnosi się nie tylko do modelu wirtualnego etapu projektowania. To także oferta realizacji zaplanowanego przedsięwzięcia we wcześniej określonym zakresie. Już dziś Xella oferuje usługi planowania i montażu ścian działowych z płyt Ytong Panel.

Ytong Panel to bezkonkurencyjny system wielkowymiarowych płyt z betonu komórkowego do wznoszenia ścian działowych. Wysokość elementów każdorazowo dostosowana jest do wysokości kondygnacji.  Dzięki czemu budowa przegród działowych odbywa się nawet 4 razy szybciej niż w przypadku zwykłych technologii murowych.

Usługi Xella Polska pod marką blue.sprint zawierają w swojej ofercie wszystkie czynniki usprawniające proces wznoszenia budynku w procesie BIM: współpracę w zakresie projektowania, koordynację dostaw, montaż oraz zastosowanie technologii przyspieszającej zakończenie prac. To kompletne rozwiązania budowlane realizowane przez jeden podmiot w ramach jednej usługi.


Xella Polska sp. z o.o.

02-146 Warszawa,
ul. Komitetu Obrony Robotników 48
,
tel. 801 122 227, www.ytong-silka.pl

Dowiedz się więcej i odwiedź naszą stronę: bim.ytong-silka.pl

CZYTAJ TAKŻE: BIM w projektowaniu budynków