Pięcioosiowy Waterjet w firmie „Granit” Dulniak

Dariusz Marciniak, [email protected]

W imieniu Fachowca Lubelskiego z Rafałem i Michałem Dulniakami rozmawia Dariusz Marciniak.

 

Dariusz Marciniak: Czy w firmie przeprowadzono ostatnio jakieś znaczące inwestycje?

Rafał Dulniak: Tak. Zamontowaliśmy najnowocześniejszą pięcioosiową maszynę do cięcia w technologii Waterjet. Zakup urządzenia był współfinansowany z „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 3 Konkurencyjność przedsiębiorstw, Działanie 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP”. Oprócz niej zakupiliśmy również maszyny do polerowania kamienia oraz do jego transportu, a także kruszarkę kamienia.

Modyfikacja parku maszynowego związana była z realizowaniem projektu „Wzrost konkurencyjności Zakładu Kamieniarskiego „GRANIT” Dulniak Sp. j. poprzez wdrożenie wyników prac B+R w innowacyjnej technologii polerowania kamienia oraz dywersyfikację produkcji” w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014–2020. Głównym celem tego projektu jest zwiększenie konkurencyjności naszego przedsiębiorstwa na rynku krajowym i zagranicznym. Ma on również wpłynąć na podniesienie produktywności i wydajności firmy. Nowe maszyny pomogą nam ulepszyć nie tylko produkty, które mieliśmy do tej pory w swojej ofercie, ale także nowe wyroby z kamienia: mozaiki i rozety kamienne, kruszywo łamane, w tym innowacyjny produkt, jakim jest płyta multisensoryczna.

DM: Jak wyglądały procedury związane z realizacją projektu?

RD: Procedury związane z wyborem maszyn rozpoczęły się latem 2018 r. Zdecydowaliśmy się na zakup najnowocześniejszego waterjeta, pracującego w pięciu osiach, ponieważ jest to rozwiązanie, które w zakładach kamieniarskich w naszym kraju stanowi absolutną nowość. Na chwilę obecną nie znam innej firmy, w której pracuje tego typu urządzenie. Bardzo istotnym elementem projektu było szkolenie, przeprowadzone przez producenta w swojej siedzibie w Szwecji. Przez kilka dni zapoznawaliśmy się z możliwościami nowej maszyny, w tym z jej obsługą i programowaniem.

Michał Dulniak: Przyznaję, że na początku miałem obawy czy damy radę, zwłaszcza że szkolenie odbywało się w języku angielskim. Jednak zarówno prowadzący, jak i przedstawiciel firmy na Polskę byli doskonale przygotowani i wyjazd zakończył się sukcesem. Wprawdzie ani ja, ani brat raczej nie będziemy na co dzień pracować na tej maszynie, ale takie praktyczne poznanie jej możliwości, naszym zdaniem, bardzo przyda się w jej eksploatacji.

DM: Kiedy odbył się montaż maszyny?

RD: Montaż odbył się po długim weekendzie majowym i przebiegł bez problemów. Szwedzi byli doskonale przygotowani, posiadali nawet toczne podstawki pod maszynę, dzięki czemu przemieszczanie z miejsca w miejsce było banalnie proste, mimo dużej wagi urządzenia.

MD: Maszyna waterjet znacznie powiększyła możliwości naszego zakładu. Aktualnie możemy wyciąć każdy kształt według potrzeb klienta z niespotykaną dotąd precyzją.

Dodatkowo nasza maszyna ma uchylną głowicę tnącą, co pozwala nam ciąć wodą pod kątem do 60°, dzięki temu możemy ciąć w 3D.

W chwili obecnej oferujemy wycinanie dowolnych kształtów w różnych materiałach:

  • stal, aluminium;
  • granit, marmur, trawertyn, kwarcyt, spieki i onyksy;
  • płytki ceramiczne i gresowe (cięcie, fazowanie oraz wycinanie w nich wszelkiego rodzaju otworów).

Technologia cięcia wodą z pewnością nie jest tania, ale my musimy patrzeć w przyszłość i stawiać na jakość. Jesteśmy pewni, że ta inwestycja przyczyni się do zwiększenia jakości oferowanych przez nas produktów.


Zakład Kamieniarski „GRANIT” Dulniak Sp.j.
Lublin, ul. Głuska 16, (przy szpitalu Abramowice)
tel. 81 744 08 27
www.granit.lublin.pl