Olej do drewna – dlaczego warto go stosować?

Dariusz Marciniak, [email protected]

Z Januszem Barabasem, znanym lubelskim przedsiębiorcą, właścicielem dwóch składów drewna: w Ciecierzynie i Lublinie przy ul. Głuskiej, w imieniu Fachowca Lubelskiego rozmawia Dariusz Marciniak.

Dariusz Marciniak: Panie Januszu, dlaczego tak ważne jest zwrócenie uwagi na zabezpieczenie drewna?

Janusz BarabasWszyscy wiemy, że drewno to materiał szlachetny, ale z ograniczoną trwałością. Przedmioty z niego wykonane, a szczególnie te wystawione na działanie wody i słońca, należy solidnie zabezpieczyć. Promieniowanie UV np. niszczy ligninę, drewno szarzeje, staje się porowate i podatne na działanie wody. Zawilgocone drewno to doskonała pożywka dla grzybów. Niektóre z nich powodują jego rozkład (drewno butwieje), inne tylko siniznę, która nie obniża wytrzymałości elementów, ale brzydko wygląda. Owady żerujące w drewnie  spuszczel, kołatek, drwalnik, kornik  dobrze czują się w środowisku suchym i mokrym. Drążone przez nie korytarze pogarszają właściwości fizyczne drewna.

DM: Rozmawialiśmy już o impregnacji, teraz porozmawiajmy o innym ze sposobów zabezpieczenia drewna.

JB: Jednym ze sposobów na przedłużenie żywotności drewna oraz poprawę jego wyglądu jest olejowanie. Olej do drewna to preparat, który skutecznie chroni ten naturalny surowiec przed wieloma czynnikami. Olej rozpuszczalnikowy głębiej wnika w drewno, olej wodny ma delikatny, niedrażniący zapach. Pierwszy dobrze zniesie intensywną eksploatację, drugim warto zabezpieczyć np. meble. Jeśli drewno ma być intensywnie eksploatowane, lepiej zabezpieczyć je olejem rozpuszczalnikowym, który dokładniej niż olej wodny penetruje drewno. Głębiej wnika w strukturę, ochrona będzie trwalsza, umożliwia łatwe i skuteczne olejowanie drewna rodzimego lub egzotycznego (np. palisander). Ilość zastosowanego rozpuszczalnika odpowiada tu za szybkość schnięcia powłoki ochronnej.

Utwardzalny olej do drewna skutecznie zabezpiecza powierzchnie i chroni je przed działaniem wilgoci oraz promieniami UV. Może być z powodzeniem stosowany jako olej do tarasów, na parkiet czy inne drewniane podłogi. Jedynym mankamentem tego preparatu jest silny, nieprzyjemny zapach, który wydziela się aż do czasu pełnego wyschnięcia powłok malarskich. Nadaje się do zabezpieczenia podłóg drewnianych, dając efekt parkietu wysokiej odporności na uszkodzenia.

DM: Jaki olej do drewna w takim razie by Pan zaproponował?

JB: Moja propozycja to Bochemit Estetik – utwardzalny ochronny olej do drewna o działaniu hydrofobowym i penetracyjnym. Chroni drewno przed promieniami UV i wnikaniem wody. Przenika głęboko w strukturę drewna, podkreśla jego rysunek i nadaje mu pożądany odcień. Tworzy matowe powierzchnie, które są łatwo odnawialne bez konieczności usuwania poprzedniej powłoki. Jest odpowiedni jako powłoka kryjąca do impregnacji drewna przed porażeniem grzybami rozkładającymi drewno lub przed owadami na zewnątrz obiektu (klasa użytkowania 3). Służy do dekoracyjnego malowania drewna, drewnianych konstrukcji budowlanych, komponentów budowlanych i innych elementów drewnianych, takich jak płoty, pergole, meble ogrodowe, okładziny domów, chaty, domki drewniane. Do wykorzystania wewnątrz i na zewnątrz obiektu.


Więcej informacji otrzymają Państwo u Daniela Karlińskiego,
doradcy w firmie Bochemie,
e-mail: [email protected]

CZYTAJ TAKŻE: Problematyka badań wilgotnościowych