Najlepsza stolarka budowlana 2019

SnRZR, FnREWE, DAEiŚ

Najlepsza stolarka 2019 roku została wybrana w konkursie TOPTEN Okna 2019. To już piąta jego edycja. Tegoroczne wyniki ogłoszono w Warszawie w Hotelu MDM, w którym odbyła się gala wieńcząca konkurs.

 

Zgodnie z założeniami konkurs TOPTEN Okna stanowi platformę mającą na celu pomoc inwestorom, projektantom i audytorom energetycznym w wyborze najlepszej pod względem oszczędności energii i kosztów stolarki budowlanej dostępnej na rynku polskim. W tegorocznej edycji oceniano parametry opisane według normy PN-EN 14351-1+A2:2016-10. Jury konkursu wykorzystało do tego celu:

 • deklaracje cech potwierdzonych przez badania certyfikowanych jednostek;
 • obiektywne testy i analizy opracowane przez niezależne instytucje.

Kryteria oceny

Do udziału w konkursie zaproszono firmy produkujące stolarkę dostępną na polskim rynku, które łącznie zgłosiły do oceny ponad 330 wyrobów.

Ocenę produktów przeprowadzono w oparciu o kryterium:

1. efektywności energetycznej wykonanej w oparciu o bilans energetyczny (podstawa oceny konkursowej);
2. parametrów, opisujące najważniejsze cechy wyrobu:

 • U[W/m2K]  – wartość współczynnika przenikania ciepła okna,
 • G – współczynnik przepuszczalności energii słonecznej,
 • L100 [m3/h/m2] – współczynnik przepuszczalności powietrza,
 • Lt – współczynnik przepuszczalności światła ,
 •  Ra – wskaźnik oddawania barw szyby,
 • klasę odporności na obciążenie wiatrem,
 • RW(C; Ctr) – wodoszczelność i izolacyjność akustyczną okna;

4. ceny rynkowej oferowanych produktów;
5. montażu, którego szczegóły powinny być opisane w karcie gwarancyjnej;
6. oceny porównawczej w odniesieniu do okien spełniających aktualne wymagania prawne (okna referencyjne);
7. innowacyjności.

Kryterium innowacyjności organizatorzy wprowadzili podczas tegorocznej edycji konkursu. Oceniając okna w zakresie tego kryterium, jury uwzględniało możliwość zastosowania w oknach „ukrytych” okuć oraz  nawiewników antysmogowych. Najlepsza stolarka drzwiowa wybierana była natomiast pod względem możliwości montażu czytnika linii papilarnych i „ukrytych” okuć.

Uczestnicy konkursu

W tegorocznej edycji TOPTEN Okna wzięli udział producenci okien pionowych, dachowych oraz drzwi zewnętrznych. Najlepsza stolarka 2019 roku wybierana była w pięciu kategoriach. Jedną z nich stanowiły drzwi zewnętrzne, a pozostałe cztery dotyczyły okien. Oddzielnie oceniano okna dachowe i pionowe. Te ostatnie podzielono na trzy kategorie:

 • drewniane,
 • PVC,
 • metalowe.

Wyróżnione w konkursie okna pionowe i dachowe oraz drzwi charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi oraz bardzo dobrą efektywnością energetyczną i ekonomiczną. W zakresie efektywności energetycznej zaś z pewnością należą do najlepszych w Polsce. Zastosowane rozwiązania pozwoliły już dziś osiągnąć wartości spełniające wymagania stawiane budynkom według warunków technicznych 2021.Organizatorzy TOPTEN Okna: Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska.

Mecenasi konkursuWinkhaus, Tremco-Illbruck, Saint-Gobain, Swisspacer.

Więcej informacji na stroniewww.e-stolarka.plwww.topten.info.plwww.cieplej.pl.