Długi week-end już w styczniu 2022 r.

Redakcja

Długi week-end już w styczniu! W zależności od tego, kiedy odbierzemy dzień wolny za Nowy Rok wypadający w sobotę, może to być pierwszy lub drugi tydzień po sylwestrze.

 

Długi week-end to czas, na który wszyscy pracownicy niecierpliwie czekają. Jeżeli dobrze przestudiują kalendarz, zyskują sporo wolnego od pracy czasu, zaoszczędzając na ustawowym urlopie. Dla pracodawców długi weekend to nierzadko wyzwanie, bo przecież ktoś w firmie pracować musi. W małych i mikro firmach sytuacja jest łatwiejsza. Jeżeli przedsiębiorca działa sam, to on decyduje, kiedy i czy w ogóle zdecyduje się na przedłużenie week-endu. Małe firmy często w długi week-end decydują się zamknąć swoje podwoje. Pracę muszą więc zorganizować tak, aby wykonać ją bez względu na to, jak długi ma być ten czy inny week-end.

Długi week-end 2022 według kalendarza

W 2022 roku na szczęście dla pracodawców i ku niezadowoleniu pracowników długich week-endów będzie tylko cztery. Zgodnie z kalendarzem w poniedziałek albo piątek wypadają bowiem cztery dni ustawowo wolne od pracy. Są to:

  • Poniedziałek Wielkanocny – 18 kwietnia, poniedziałek;
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia, poniedziałek;
  • Narodowy Dzień Niepodległości – 11 listopada, piątek;
  • Św. Szczepana (2. dzień Bożego Narodzenia) – 26 grudnia, poniedziałek.
dlugi-weekend-juz
Na niebiesko długie week-endy z dniem ustawowo wolnym od pracy wypadającym w poniedziałek albo piątek. Na niebiesko – dni, w których trzeba wziąć dzień urlopu albo odebrać wolne za Nowy Rok.

Jeżeli dobierzesz dzień wolny, zyskasz dodatkowe długie week-endy

Trudno jednak się spodziewać, że długie week-endy będą to jedynie wtedy, gdy święto wolne na mocy ustawy przypada w piątek albo poniedziałek. Odbierając dzień wolny za Nowy Rok wypadający w sobotę albo biorąc dzień czy dwa urlopu, długi week-end pracownicy mogą mieć także:

  • 3 lub 7 stycznia, w zależności od tego, kiedy pracownicy będą odbierać dzień wolny za Nowy Rok wypadający w sobotę. Jeżeli odbiorą go 7 stycznia, wolne będą mieli już od czwartku 6. stycznia (Święto Trzech Króli);
  • 30 kwietnia – 1 maja będzie w niedzielę, a 3 we wtorek, wystarczy więc jeden dzień urlopu, aby odpoczywać aż 4 dni;
  • 18 czerwca – Boże Ciało jak zawsze w czwartek, tym razem 16 czerwca;
  • 29 października – Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada we wtorek.

 

Pierwszy długi week-end w 2022 r. będzie więc bardzo szybko, bo już w styczniu. Nowy Rok wypada w sobotę, a to oznacza, że pracodawca ma obowiązek udzielenia innego dnia wolnego pracownikom, którzy pracują od poniedziałku do piątku (art. 130 par. 2 Kodeksu Pracy). Musi on być wykorzystany w tym samym okresie rozliczeniowym, czyli –  w większości przypadków – w tym samym miesiącu.