Wiertarka dla fachowca – przegląd produktów
Dariusz Marciniak, [email protected]
Jaką wiertarkę kupić, by spełniała ona nasze oczekiwania? Z cała pewnością profesjonalną – nasz wybór nie może ograniczyć się do zakupu pierwszego lepszego modelu. Chcąc podjąć właściwą decyzję, należy przede wszystkim określić zakres zadań, jakie będą realizowane przy jej użyciu.
Oczywiście jej podstawowym zadaniem jest wykonywanie otworów, ale to potrafi każdy model. Nie wszystkie będą jednak w stanie pracować na szczególnie twardych materiałach. W przypadku wykonywania drobnych prac, odpowiednia okaże się wiertarka amatorska. Jeśli jednak chcemy pracować w zróżnicowanych tworzywach i używać wiertarki bardzo często, powinniśmy zastanowić się nad zakupem urządzenia profesjonalnego.
Odpowiedź na pytanie, jaka wiertarka będzie najlepsza, zależy jednak nie tylko od jej rodzaju, ale przede wszystkim od najważniejszych parametrów technicznych, które wskazują, jakim potencjałem urządzenie dysponuje. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?
Moment obrotowy – najważniejszy parametr, który przekłada się na możliwości wiertarki. Zasada jest prosta – im wyższy moment obrotowy, tym w twardszym materiale mogą być wykonywane otwory. Urządzenia z momentem równym 10–15 Nm nie będą w stanie wiercić w metalu czy grubym betonie.
Prędkość obrotowa – ilość wykonywanych obrotów na minutę wskazuje, jak szybko wiertarka jest w stanie wykonać otwór. W przypadku pracy seryjnej, warto celować w urządzenia z prędkością obrotową w okolicach 3000 obr./min.
Moc znamionowa – podobnie jak moment obrotowy wskazuje, w jakich materiałach będzie w stanie pracować. Im wyższa moc, tym większych wierteł będziemy mogli użyć. Wiertarki profesjonalne dysponują mocą w okolicach i powyżej 1000 W.
Średnica wiercenia – podawana jest dla każdego materiału osobno.
Zasilanie – na rynku znajdziemy wiertarki elektryczne (zasilane z sieci) oraz akumulatorowe. W tych pierwszych ogranicza nas długość przewodu, zaś w drugich ważna jest pojemność akumulatora.
Zastosowanie biegów – dobrej jakości wiertarki pracują na dwóch biegach, związanych z różnymi zakresami prędkości i mocy.
Modeli na rynku jest wiele, dlatego o wybór poprosiliśmy specjalistów z lubelskich firm Celnar i Asmet. Przedstawiamy listę 12 urządzeń przez nich rekomendowanych.
[supsystic-tables id=2]