Technik stolarki budowlanej, czyli o potrzebie kształcenia profesjonalistów

MEiN

Technik stolarki budowlanej – taki tytuł być może wkrótce będą mogli uzyskać uczniowie szkół branżowych II stopnia. 28.09.21 problem kształcenia profesjonalistów w rozmowie z Marzeną Machałek, Sekretarzem Stanu w MEiN podjęli przedstawiciele branży stolarki budowlanej.

W spotkaniu z Marzeną Machałek uczestniczyli Prezes Zarządu Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów „Polskie Okna i Drzwi” Janusz Komurkiewicz oraz Dyrektor Zarządzający POiD Paweł Wróblewski.

Podczas rozmów poruszano tematy związane z rozwojem branży oraz wzmocnieniem współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki w obszarze kształcenia zawodowego. Zasygnalizowano potrzebę poszerzenia oferty kształcenia zawodowego o nowy zawód – technik stolarki budowlanej nauczany w technikum. Podkreślono, że wynika ona z rosnącego zapotrzebowania na nowe umiejętności w budownictwie w zakresie stolarki budowlanej. Zawód ten byłby kontynuacją istniejącego już od 2018 roku zawodu monter stolarki budowlanej, w którym kształcenie prowadzone jest w branżowej szkole I stopnia.

W trakcie spotkania omówiono również plany MEiN w zakresie wsparcia poszczególnych branż ze środków Krajowego Planu Odbudowy w tworzeniu nowoczesnych centrów kształcenia, szkolenia i egzaminowania – Branżowych Centów Umiejętności. Przedstawiciele POiD poparli tę inicjatywę, podkreślając, że skorzystają z niej zarówno uczniowie, studenci, jak i pracownicy branży.

 

CZYTAJ TAKŻE:
Technik dekarstwa już od 2021 roku
Kształcimy prawdziwych fachowców