Tarcza Lubelska

Elżbieta Amborska, [email protected]

Nie wiesz, czy możesz skorzystać z Tarczy Antykryzysowej? Nie wiesz, którą formę wsparcia wybrać i jak wypełnić wniosek? Twoje wątpliwości wyjaśni Tarcza Lubelska. Przeszkoleni samorządowcy pomogą Ci przejść przez niezbędne procedury.

Z Tarczy Antykryzysowej skorzystało już tysiące przedsiębiorców, osób samozatrudnionych i pracodawców. Także z naszego regionu. A może jeszcze więcej, niektórym trzeba jednak w tym pomóc. Są bowiem tacy przedsiębiorcy, którzy chcieliby z Tarczy (TA) skorzystać, ale nie składają żadnych wniosków, bo po prostu nie są pewni, czy są do tego uprawnieni. Są też i tacy, którzy zastanawiają się, który z instrumentów Tarczy byłyby dla nich najlepszy. Jeszcze inni nie do końca wiedzą, jak dokładnie ustalić wszystkie dane, które trzeba we wniosku podać. A szybkie zmniejszenie kosztów działalności i pozyskanie środków na dalsze funkcjonowanie to w tej chwili dla przedsiębiorców najważniejsza sprawa. I nie tylko dla nich. Im szybciej i więcej dostępnej pomocy wykorzystają przedsiębiorcy, tym więcej miejsc pracy uda się uratować. Tym mniejszy też regres w gospodarce naszego regionu oraz szybszy powrót na ścieżkę rozwoju.

Rozumieją to władze samorządowe naszego województwa i – jako jedyne w kraju – stworzyły narzędzie, dzięki któremu od kilku tygodni aktywnie wspierają przedsiębiorców i pracodawców w procesie korzystania ze środków finansowych, zwolnień i odroczeń obowiązkowych płatności do ZUS i US w ramach Tarczy Antykryzysowej. To narzędzie to Tarcza Lubelska (TL), czyli zespół przeszkolonych z TA pracowników samorządowych. Postawiono ich do dyspozycji przedsiębiorców, którzy chcą, ale nie wiedzą, czy mogą albo jak skorzystać z Tarczy Antykryzysowej. Na potrzeby tego zespołu powstała specjalna podstrona internetowa oraz procedura komunikacji z przedsiębiorcami.

Jak skorzystać z Tarczy Lubelskiej?

Wystarczy wejść na stronę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Od razu wyświetli się informacja, czym jest i jak działa Tarcza Lubelska. Gdy do niej przejdziemy, w kilku niezbędnych słowach dowiemy się, czym jest TL. Potem wystarczy tylko wypełnić króciutki formularz kontaktowy, wysłać go i… samorządowcy skontaktują się z  nami sami.

Takie rozwiązanie problemu komunikacji ma ułatwić i przyspieszyć proces udzielania pomocy. Pamiętajmy, że w urzędach nadal część osób pracuje zdalnie, a oczekiwanie na połączenie telefoniczne mogłoby nam zająć dużo czasu albo musielibyśmy dzwonić wielokrotnie. Gdy zostawimy kontakt, przedstawiciel Tarczy Lubelskiej zadzwoni do nas sam, ustali z nami fakty dotyczące naszej sytuacji i pomoże dobrać najlepsze dla nas instrumenty dostępne w Tarczy Antykryzysowej oraz przygotować odpowiednie wnioski.

Ile Tarczy Antykryzysowej już wykorzystaliśmy?

Liczba firm, które już skorzystały z pomocy dostępnej w ramach Tarczy Antykryzysowej i wielkość udzielonej im w sumie pomocy nieustannie się zmieniają. Udało nam się na razie ustalić, że:

  • na dzień 30 czerwca br. na Lubelszczyźnie ze środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dofinansowanie wynagrodzeń, świadczenia postojowe, dofinansowanie składek ZUS), którymi dysponuje Wojewódzki Urząd Pracy skorzystało 848 firm. Udzielone im wsparcie łącznie wynosiło ponad 148 mln zł. Według danych zawartych we wnioskach dofinansowano łącznie 33 179  miejsc pracy;
  • ze środków z Funduszu Pracy (także na dzień 30 czerwca br.) Miejskie i Powiatowe Urzędy Pracy przyznały ponad 55 tys. mikropożyczek na łączną kwotę blisko 369 mln zł. Z rezerwy Funduszu Pracy (+program POWER oraz RPO) wsparcie uzyskało ponad 5 tys. firm z sektora MMiŚ, blisko 8 tys. samozatrudnionych oraz 65 organizacji pozarządowych;
  • subwencję przyznawaną przez Polski Fundusz Rozwoju na dzień 1 lipca br. otrzymało prawie 13,5 tys. firm z naszego regionu na dofinansowanie ponad 98 tys. miejsc pracy. Łączna kwota, która zasiliła w ten sposób ich budżety to prawie 2 mld zł;
  • według danych z Oddziału ZUS w Lublinie na dzień 12 sierpnia 2020 r. przedsiębiorcom z regionu umorzono składki za marzec, kwiecień i maj na łączną kwotę 471, 4 mln zł, 101 tys. mieszkańców Lubelszczyzny otrzymało świadczenia postojowe na łączną kwotę przeszło 200,4 mln zł),  rozpatrzono ponad 6,4 tys. wniosków o odroczenie terminu na opłacenie składek, zawarcie umowy o spłaty zadłużenia w ratach i zawieszenie spłaty zawartych wcześniej układów ratalnych.

Więcej informacji na temat Tarczy Lubelskiej i Tarczy Antykryzysowej: lubelskie.pl/tarcza; wuplublin.praca.gov.pl; facebook.com/wuplublin; gov.pl/rodzina/tarcza-antykryzysowa; gov.pl/rozwoj/tarcza-antykryzysowa; pfrsa/tarcza-finansowa-pfr

 

FL 2-3/2020 NASTĘPNY ARTYKUŁ: Kształcimy prawdziwych fachowców!

CZYTAJ TAKŻE: Jak powstała i jak działa Tarcza Lubelska