Szybki angielski: Kill two bierds

Szybki angielski to  cykl artykułów poświęcony nauce języka angielskiego stosowanego w biznesie. Ale nie tylko. Ważne jest też podejście do procesu nauczania i wiedza o mechanizmach, które nim rządzą.

Ostatnio pisałem o przygotowaniu swojego słownictwa i tym samym podnoszeniu pewności siebie. Anglicy nazywają to „kill two birds with one stone”, czyli po naszemu „upiec dwie pieczenie na jednej płycie indukcyjnej”. Idąc tym tropem, warto spojrzeć na temat blokady językowej z innej strony i znając sposób na przygotowanie słownictwa, pochylić się nad problemem niesatysfakcjonującej wymowy.

 

W tym artykule omówię dwa kroki do polepszenia swojego LANGUAGE PERFORMANCE, czyli na ruszt wrzucamy problem pod tytułem WYMOWA.

KROK 1

Zacznij oszczędzać, który przeznaczasz na naukę języka angielskiego i przestań notować pisownię słów, które właśnie poznajesz lub powtarzasz! Dlaczego? Są co najmniej dwa powody: użyteczność i prędkość. Po pierwsze, zapis fonetyczny to prosta droga do planu wymowy. To, co zapiszesz, w 100% trafi do twoich wypowiedzi w przyszłości bez potrzeby ponownego przeglądania słowników. O ile ćwiczysz wymowę, taki właśnie zapis przekłada się na jej poprawę.

Po drugie, notatek złożonych z zapisu „jak się słyszy angielski” używa się po prostu szybciej. Zyskujesz podczas tworzenia notatki, kiedy zapisujesz tylko jedną linijkę. Następnie, odczytując swoje zapiski, nie musisz zastanawiać się nad poprawną wymową danego słowa. Zamiast: „We’ve developed this solution, especially for our foreign customers”, zdecydowanie lepiej mieć: [łiw di-ve-lepd dys so-lu-szyn fo a-łer fo-ryn kas-ty-mers].

KROK 2

Wykorzystaj zaoszczędzony czas i faktycznie ćwicz wymowę, a nie wymówki. Skoro masz już porządny zapis fonetyczny i zgromadzone przydatne wyrażenia, to pora na ćwiczenia. Tak samo jak możesz zaplanować to, CO powiesz, możesz też zaplanować, JAK to powiesz. Kluczem do sukcesu jest symulacja krótkich dialogów sytuacyjnych. Już samo prześledzenie przebiegu takiej rozmowy w myślach tworzy zapis pamięciowy i bezpośrednio pomoże ci wysławiać się łatwiej.

Last but not least, użycie słownictwa w kontekście przykładowej rozmowy dla docelowej sytuacji jest w gruncie rzeczy JEDYNYM niepodważalnym sposobem na poprawę wymowy, jaki zna ludzkość. Jeśli chcesz lepiej pływać, to nie siedzisz na brzegu basenu, ani nie idziesz na narty. Znając sposób na ułatwienie sobie doboru słownictwa oraz przygotowanie notatek, warto dodatkowo zaopatrzyć się w dyktafon. Nagranie z datą pozwoli ocenić twoje postępy w czasie.

W ramach podsumowania, mam dwa pytania

1. Czy wiesz, że nagrywanie swoich wypowiedzi to również świetny sposób pracy zdalnej z tutorem lub coachem językowym? W razie niemożliwości spotkania face-to-face, po prostu wysyłasz plik i przez telefon lub np. Skype’a, otrzymujesz feedback i wskazówki do poprawy. Dzięki temu ciągle rozwijasz swój angielski.
2. Jeśli ćwicząc w wolnym czasie z dyktafonem, oszczędzasz czas i pieniądze na lekcje, to czy jest to „kill two birds with one stone”?


GLOSARIUSZ

  • kill two birds with one stone – dosł. zabić dwa ptaki jednym kamieniem
  • language performance – dosł. wydajność językowa, czyli to jak wypadamy w mówieniu
  • We’ve developed this solution, especially for our foreign customers – Opracowaliśmy to rozwiązanie, szczególnie dla naszych zagranicznych klientów
  • tutor – prywatny nauczyciel, opiekun, trener
  • face-to-face – dosł. twarzą w twarz, osobiście
  • feedback – informacja zwrotna

Bartłomiej Piech – tutor i wyznawca zasady „Nauczyciel nie jest niezbędny”. Absolwent filologii angielskiej oraz akademii coachingu. Autor metody nauki języka angielskiego stosującej narzędzia z zakresu psychologii biznesu. Od 5 lat prowadzi lekcje prywatne oraz grupowe, gdzie oferuje spersonalizowane programy uczenia się. Budując samodzielność uczniów, minimalizuje stres, maksymalizuje zaangażowanie, zwiększa efekty. Inspirację odnajduje w kolarstwie, a dyscyplinę, upór i dbałość o szczegóły z sukcesem przekłada na działalność edukacyjną. Sprawdź jak to działa na www.facebook.com/Angielski.u.Ciebie