Szkodniki drewna: lepiej zapobiegać niż zwalczać

Redakcja

Szkodniki drewna, a zwłaszcza sposoby radzenie sobie z nimi, to temat, który żywo zajmuje właścicieli nie tylko domów, podłóg i mebli z drewna. O walorach i ograniczeniach różnych metod po naszych publikacjach na portalu, głos zabrała branża.

Dyskusję o tym, jak skutecznie zwalczać szkodniki drewna w domu, rozpoczęła nasza publikacja Zwalczanie szkodników drewna: od iniekcji po mikrofale. Tekst nie pozostał obojętny przedstawicielom firmy Drevpol, która zaanonsowała chęć zabrania głosu w sprawie. W efekcie opublikowaliśmy tekst Zwalczanie szkodników drewna w praktyce. Publikacja znalazła się na Facebooku i tak jak jej poprzedniczka zaowocowała głosem polemicznym. Jan Szymon Gołowacz z firmy Chata z secendhanda, w swoim komentarzu na FB zwraca uwagę na pewne niedogodności związane ze stosowaniem metody gazowania, iniekcji czy mikrofal. Podkreśla także możliwość stosowania równie skutecznych metod mokrych oraz istotę stanowiska żerowania drewnojadów.

 

Szkodniki drewna – fumigacja nie zawsze opłacalna

Zdaniem Gołowacza w większości przypadków żadna z metod opisanych w naszych artykułach nie ma powszechnego zastosowania. Odnosząc się do tekstu Zwalczanie szkodników drewna w praktyce, stwierdza, że fumigacja gazowa to metoda, na którą inwestorzy decydują się bardzo rzadko. Powodem jest koszt jej stosowania: bo zazwyczaj pochłania lwią część budżetu na modernizację. W dodatku samo zdobycie wyceny takiej usługi graniczy z cudem. Handlowcy niechętnie udzielają informacji. Dlatego w najlepszym razie kontakt kończy się na zapytaniu o ofertę.

Zdaniem naszego komentatora jeszcze niedawno niższe koszty generowała na przykład wymiana dachu, niż zwalczanie trawiących go szkodników za pomocą gazowania. Takie rozwiązanie ma i tę przewagę nad gazowaniem, że nowy dach z założenia powinien przetrwać dwa do trzech pokoleń. Jeżeli pokryty jest łupkiem bądź dachówką ceramiczną, dwa razy tyle. Fumigacja zaś wprawdzie zwalcza żerujące szkodniki, ale nie chroni przed pojawieniem się kolejnych ich gradacji.

Ochrony drewna metodą mokrą może nawet lepsza

Jan Gołowacz twierdzi, że przywołany w nasze publikacji Xilix jest środkiem drugiego wyboru. Jego zdaniem walczy o swoją pozycję na rynku z Hylotoxem altaksu. Ten drugi to gotowy preparat do nanoszenia pędzlem, rozpylania sprejem albo wstrzykiwania w drewno. Stężenie środka czynnego, który zwalcza szkodniki, w obu jest takie samo. Podobna jest też zdolność penetracji drewna, ale z lekkim wskazaniem na Hylotox altaxu, w którym nośnikiem jest benzyna ciężka, ułatwiająca wnikanie w drewno.

Autor głosu polemicznego na FB zauważa ponadto, że podobne stężenie środka biobójczego (permetryny) zawiera również Drewnochron grunt, który dodatkowo zawiera grzybobójczy tebukanazol. Podkreśla także, że metody mokre nie tyle skutecznie zwalczają gradację szkodników, co zapobiegają kolejnym.

Szkodniki drewna – lepiej zapobiegać niż zwalczać

Zdaniem Gołowacza najskuteczniejszą metodą zwalczania szkodników technicznych jest mechaniczne zabezpieczenie obiektu przed kolejnymi gradacjami. W tym celu niezbędna jest:

  • wymuszenie cyrkulacji powietrza w przegrodzie;
  • obniżenie wilgotności względnej drewna;
  • zabezpieczenie wszelkich otworów i dylatacji;
  • regularna, chemiczna impregnacja elementów eksponowanych.

 

Trwająca gradacja się skończy, a mechaniczne zabezpieczenia zminimalizują ryzyko rozrodu szkodników.

szkodniki-drewna
Foto: IHZ/M. Trochonowicz

Ważne, gdzie żerują szkodniki

Zabierając głos w sprawie zwalczania szkodników drewna, Gołowacz zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz, naszym zdaniem bardzo ważną – jakość drewna konstrukcyjnego, które obecnie stosuje się w budownictwie. Większość szkodników technicznych drewna żeruje w części bielastej, przewodzącej i magazynującej wodę oraz sole mineralne w drzewie. Ich obecność nie stanowi jednak zagrożenia dla stabilności konstrukcji. Takie pojawia się dopiero wtedy, gdy elementy drewniane zaatakują szkodniki żerujące na części twardzielowej, na przykład kołatkowate i błonoskrzydłe. Wtedy jedyną skuteczną i bezpieczną dla konstrukcji metodą zwalczania drewnojadów jest wymiana uszkodzonych elementów.

Foto otwierające: Wikipedia Cammons