Styropian potaniał, ale chemia nadal droga

Redakcja

Styropian potaniał – w czerwcu jego ceny nieco spadły i od tego czasu utrzymują się na tym samym poziomie. Dużo lepiej jest natomiast z jego dostępnością – stwierdza Lesław Łyda z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego TERCA, firmy zajmującej się sprzedażą materiałów budowlanych.

Ceny materiałów budowlanych to dziś czynnik, który ma największy wpływ na podjęcie decyzji o rozpoczęciu budowy budowy domu bądź jego remontu. Wspólnie z Lesławem Łydą z lubelskiej firmy Terca prześledziliśmy dynamikę niektórych z nich.

Styropian potaniał

W pierwszym półroczu 2022 r. styropian bardzo szybko drożał. Licząc miesiąc do miesiąca, jego ceny rosły co kilkadziesiąt procent. W czerwcu nareszcie zaczął tanieć, ale nie ma co liczyć, że jego ceny wrócą do poziomu z ubiegłego roku. Przez ostatni miesiąc utrzymują się na poziomie, jaki uzyskały w czerwcu. Wszystko wskazuje na to, że obniżka ta była jedynie korektą, a nie stałym trendem.

Wyraźnie poprawiała się natomiast dostępność styropianu. Obecnie na realizację zamówienia czeka się zaledwie kilka dni.

Tańszy beton komórkowy

Podobnie jak styropian, w czerwcu spadek cen zanotował beton komórkowy. I tak jak w przypadku styropianu, obniżka ta szybko wyhamowała. Nie ma za to problemów z jego dostępnością.

Stal mocno w dół

W porównaniu do cen z pierwszego półrocza 2022 r. najwyraźniej potaniała stal. W maju za tonę klienci płacili około 8 tys. za tonę. Aktualnie ceny stali kształtują się na poziomie 4-4,5 tys. za tonę. W dodatku stal dostępna jest praktycznie „od ręki”, niezależnie od przekroju, jakiego potrzebujemy.

Chemia ciągle droga

Na wysokim poziomie utrzymują się ceny chemii budowlanej. Także tej niezbędnej do wykonania elewacji. Na obniżki w tym segmencie produktów inwestorzy nie mają co liczyć. Producenci mają duże zapasy w magazynach, a ruch na dużych budowach praktycznie zamarł. Jeżeli producenci i dystrybutorzy chcą na chemii budowlanej zarobić, muszą sprzedawać ją po wysokich cenach.

Horrendalne ceny na narzędzia

Narzędzia budowlane są obecnie wyjątkowo drogie i pewnie długą nie potanieją. W tym roku ich ceny rosną dwa razy szybciej niż w roku ubiegłym. Rok temu wzrost cen można było tłumaczyć zwiększonym popytem i zaburzonym łańcuchem dostaw w zakresie podzespołów. W roku 2022 na wysokie ceny narzędzi wpływ mają przede wszystkim rosnące ceny energii niezbędnej do ich wyprodukowania

styropian-ceny
Źródło: PSB

Foto otwierające: Termoorganika