Słupy żelbetowe z Porotherm 25 K P+W

Redakcja

Słupy żelbetowe to niezbędny element konstrukcyjny nowoczesnych ścian dwuwarstwowych. Dzięki nowemu pustakowi ceramicznemu Porotherm 25 K P+W wykonasz je teraz bez deskowania. Prace budowlane nabiorą tempa, a ty zaoszczędzisz drogocenny, zwłaszcza w sezonie budowlanym, czas.

Ze względu na wymagania termoizolacyjne mury w ścianie dwuwarstwowej uległy znacznemu „odchudzeniu”. Grubsza w tym samym czasie stała się warstwa docieplenia. Taka konstrukcja obniża niestety nośność przegrody, dlatego wzmacnia się ją słupami żelbetowymi. Tradycyjna technologia ich wykonania, czyli w deskowaniu, zabiera dużo czasu. Możesz go zaoszczędzić, stosując nowoczesne produkty, które usprawniają pracę ekip budowlanych. Do takich należy nowy pustak z ceramiki poryzowanej Porotherm 25 K P+W, nowość w ofercie firmy Wienerberger.

Nowy pustak to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów i wykonawców, którym w równej mierze zależy na sprawności budowy i trwałości rozwiązań.  W dodatku dzięki niemu mur pozostaje czysty, nie ma na nim ani elementów rozlanego betonu, ani zbędnych otworów po mocowaniu deskowania. Dzieje się tak, ponieważ w Porotherm 25 K P+W producent zaprojektował kanał przeznaczony do wykonanie słupa żelbetowego.

Słupy żelbetowe w gotowym kanale

Porotherm K P+W posiada inny system drążeń niż standardowy pustak Porotherm 25 P+W. Po jednej stronie ma otwór o wymiarach 17 cm x 17 cm, w którym umieszczamy zbrojenie słupa żelbetowego. Gdy taki pustak wymurujemy w ścianę, z zewnątrz jest nie do rozróżnienia od pustaków podstawowych.

Nowy pustak idealnie pasuje do całego systemu rozwiązań ściennych Porotherm. Jest dopasowany wymiarami, materiałem, z którego jest zrobiony i sposobem łączenia. Pełni funkcję uzupełniającą do ścian z pustaków Porotherm 25 P+W, Porotherm 25 E3 oraz Porotherm 25 E500.

Oznaczenie nowego produktu (K) nawiązuje do kanału, który tworzymy podczas murowania na standardową zakładkę, z przesunięciem o 25 cm. Z idealnego nakładania się na siebie otworów kolejnych pustaków Porotherm 25 K P+W powstaje przestrzeń, którą można:

  • wypełnić betonem – w krótkim czasie uzyskamy w ten sposób wzmocnienie ściany słupem żelbetowym;
  • wykorzystać do umieszczenia przewodów do instalacji elektrycznej czy sanitarnej – unikniemy wtedy bruzdowania muru, koniecznego przy stosowaniu starszych technik budowlanych.

Słupy żelbetowe – wzmocnienie ściany

Przy odpowiednim wykorzystaniu pustaków kanałowych Porotherm, betonowe słupy w ścianach ceramicznych powstają bez szalowania. Wykonanie zadania zajmuje zatem mniej czasu a dodatkowo pozwala na spore oszczędności na materiałach szalunkowych. Wykonanie słupa w ścianie nośnej ogranicza się do wmurowania pustaków K, wykonania zbrojenia i zalania go betonem.

Dzięki temu, że  szalunek jest wbudowywany w ścianę w trakcie jej wznoszenia i przewiązany jak wszystkie inne pustaki, eliminujemy ryzyko związane z istnieniem niezespolonych z całością konstrukcji fragmentów ścian. Po związaniu betonu nie trzeba również szalunków usuwać, co dodatkowo przyśpiesza budowę. Nowe pustaki doskonale łączą się też z kształtkami wieńcowymi.

Wykorzystanie kanałów pod instalacje

Po konsultacji z projektantem i konstruktorem pustaki Porotherm 25 K P+W możemy wykorzystać do wykonania kanałów pod instalacje elektryczne lub sanitarne. Umieszczenie w ścianie np. kabli elektrycznych będzie bardzo łatwe i  unikniemy pracochłonnego bruzdowania muru Dodatkowym atutem jest fakt, że na ścianie nie pozostaje odznaczająca się strukturą „blizna”, na którą także trzeba zwrócić szczególną uwagę przy tynkowaniu.

Parametry techniczne Porotherm 25 K P+W

slupy-zelbetowe-z-porotherm-k
Pustak Porotherm 25 K P+W

Grubość ściany [cm] – 25

Długość [mm] – 373

Szerokość [mm] – 250

Wysokość [mm] – 238

Masa [kg/szt.] – ok. 14

Wytrzymałość na ściskanie [MPa] – 15

Zastosowanie pustaka Porotherm 25 K P+W jest bardzo szerokie. Produkt sprawdza się w zarówno w narożach, jak i płaszczyźnie ściany, w przypadku ścianek kolankowych, słupów w pełnej kondygnacji i różnego rodzaju wzmocnień, np. pod bramy garażowe.

Oprac. na podst. materiałów firmy Wienerberger

CZYTAJ TAKŻE:
Kompleksowe rozwiązania do budowy domu ceramicznego
Stal na budowie – zbroić na budowie?