PUE ZUS – obowiązkowe i przydatne

Krzysztof Piskorz, Zakład Ubezpieczeń Społecznych

PUE ZUS,  czyli Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Usług Społecznych, umożliwia załatwienie spraw w ZUS on-line i komunikację z Zakładem. Od stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać aktywne konto na PUE ZUS.

Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach przepisów ten obowiązek dotyczy już wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie. Płatnicy składek mieli czas do 30 grudnia 2022 r. aby założyć takie konto osobiście lub upoważnić kogoś do dostępu do roli płatnika na PUE ZUS.

Jeżeli jesteś płatnikiem składek i nie założyłeś profilu na PUE ZUS, ale upoważniłeś do swojej roli płatnika inną osobę (np. księgową lub pracownika biura rachunkowego), to znaczy, że masz już swój profil na PUE ZUS. W takim przypadku spełniłeś ustawowy obowiązek i nie musisz nic robić.

Czy konto na PUE ZUS mogę założyć samodzielnie?

Profil na PUE ZUS możesz aktywować przez Internet.

1.      Wejdź na stronę www.zus.pl i kliknij przycisk „Zarejestruj w PUE” (na górze strony).

2.      Wybierz, dla kogo zakładany jest profil. Do wyboru jest rejestracja: „Dla Ciebie”, „Dla przedsiębiorców” i „Dla firm”. Podział ten wynika z faktu, że formularz rejestracyjny nieznacznie różni się w zależności od dokonanego wyboru. Po wybraniu rejestracji „Dla przedsiębiorców”, poza danymi osobowymi, musisz wpisać również NIP.

3.      Na końcu wybierz sposób rejestracji:

  •  skorzystanie z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),
  • za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl),
  • za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

 

Dalej postępuj zgodnie z podpowiedziami w systemie.

Jeśli nie chcesz aktywować konta na PUE ZUS przez Internet, możesz po prostu zgłosić się z dokumentem tożsamości do dowolnej placówki ZUS.

Czytaj także: Konto w PUE ZUS – jak je założyć?

Co się stanie, jeśli nie aktywuję profilu na PUE ZUS?

Jeśli jesteś płatnikiem składek i po 30 grudnia 2022 roku wciąż nie masz profilu na PUE ZUS lub nie upoważniłeś nikogo do dostępu do profilu płatnika, to ZUS do 31 stycznia 2023 roku z urzędu założy tzw. profil techniczny.

Będzie to możliwe, jeśli w ZUS są zapisane dane dotyczące Twojego adresu e-mail lub numeru telefonu. Po założeniu profilu technicznego otrzymasz powiadomienie e-mail lub SMS. Musisz jednak pamiętać, że takie konto nie jest aktywne do czasu dokończenia procesu rejestracji przez Internet lub podczas wizyty w placówce ZUS.

Jeśli staniesz się płatnikiem składek po 1 stycznia 2023 roku, powinieneś jak najszybciej zarejestrować swoje konto na PUE ZUS lub kogoś do niego upoważnić. Jeśli tego nie zrobisz, to – analogicznie jak w powyższej sytuacji – ZUS założy profil techniczny na PUE ZUS, zgodnie z przepisami.

Prowadzę jednoosobową działalność. Co interesującego mogę znaleźć w PUE ZUS?

Przede wszystkim, masz wgląd w stan swoich rozliczeń z ZUS i możesz przygotowywać i przesyłać elektronicznie dokumenty np. deklaracje rozliczeniowe. Do tego celu służą kreatory, które automatyzują cały proces. Masz także bezpośredni dostęp do zwolnień lekarskich.

PUE to także prostsze składanie wniosków. W kilka kliknięć możesz na przykład wygenerować popularny wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu, czyli dokument bardzo często wykorzystywany do przetargów czy konieczny do uzyskania kredytu w banku. Musisz tylko wskazać liczbę potrzebnych egzemplarzy i wybrać formę odbioru zaświadczenia. Jeśli potrzebujesz wersji papierowej, w PUE zlecisz wysłanie jej pocztą lub wskażesz placówkę ZUS, w której ma czekać na odbiór. Dokument możesz odebrać także elektronicznie na PUE ZUS. Zaświadczenia wystawione w formie elektronicznej są opatrzone cyfrową pieczęcią ZUS, więc możesz ich użyć np. jako załącznika w systemach bankowości elektronicznej.

Czy mogę otrzymywać powiadomienia o korespondencji z ZUS?

W PUE ZUS ustawisz indywidualne preferencje dotyczące powiadomień – na przykład o nowej wiadomości od ZUS. Mogą być one wysyłane w formie SMS-ów lub e-maili. Dostęp do skrzynki odbiorczej PUE ZUS jest także możliwy z poziomu aplikacji mobilnej mZUS, którą można zainstalować na urządzeniach z systemem operacyjnym Android lub iOS.

Czytaj także: ZUS: ulgi na „dziś” i plany na „jutro”

Foto otwierające: Alyibel Colmenaresa/Pixabay