Potrzeby rynku pracy rozmijają się z ambicjami polskiej młodzieży

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, organizator kampanii „Zawód Przyszłości Dekarz”, działa na rzecz promocji kształcenia zawodowego młodzieży w kierunku dekarstwa. „Zawodówka” jest passe! – stwierdza wielu młodych ludzi, a do kształcenia pozostałych brakuje nauczycieli. Jak zatem zapobiec zapaści na rynku usług rzemieślniczych?

W szkołach branżowych klasy dekarskie są już rzadkością. Brak wsparcia ze strony państwa dla kształcenia zawodowego spowodował, że samorządy środki przeznaczone na edukację inwestują głównie w funkcjonowanie szkół ogólnokształcących. Dzięki zaangażowaniu członków Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy (PSD) w lokalną promocję zawodu, a także bezpośrednio w jego nauczanie, możemy cieszyć się z kolejnych absolwentów klas dekarskich m.in. Białymstoku i Biłgoraju. To wciąż tylko kropla w morzu potrzeb, a sytuacja na rynku pracy jest bliska stanu krytycznego!

Zespół Szkół Technicznych w Toruniu z entuzjazmem włączył się do wspólnych działań z PSD w ramach kampanii „Zawód Przyszłości Dekarz”. Czas rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 zweryfikował jednak plany dyr. Agnieszki Jankowskiej. Do klasy dekarskiej zgłosiło się zaledwie dwie osoby. Wydział Edukacji Miasta Torunia, które objęło patronatem honorowym kampanię, zdecydował o likwidacji kierunku ze względów ekonomicznych, nie dając szans na pozyskanie kolejnych uczniów w rekrutacji uzupełniającej.

Jest szansa, że ktoś jednak pójdzie po rozum do głowy i zechce zostać dekarzem – argumentuje Łukasz Staniszewski, wiceprezes kujawsko-pomorskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. – To może nie jest lekka praca, ale za to dająca dobre wynagrodzenie i dużą liczbę zleceń. Wydaje mi się, że miasto popełniło spory błąd, decydując pochopnie o likwidacji klasy dla przyszłych dekarzy. Informacje o podobnych sytuacjach docierają do PSD także z innych placówek w Polsce. W części z nich udaje się stworzyć co najmniej klasę wielozawodową, w każdej wykształcimy po kilku młodych dekarzy.

dekarz-zawod-przyszlosci– Dostajemy kolejne zgłoszenia i prowadzimy rozmowy ze szkołami, które mają potencjał, by otworzyć klasę dekarską – mówi Artur Bednarski z Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. – Zależy nam na promocji tego kierunku, dlatego w ramach projektu „Zawód Przyszłości Dekarz” oferujemy wiele profitów dla uczniów chcących kształcić się na dekarza. Stypendia za wyniki w nauce, certyfikowane szkolenia specjalistyczne pod okiem ekspertów branży budowlanej i wyjazdy do fabryk producentów materiałów dachowych to tylko część z nich. Zachęcamy też uczniów do startu w Mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy, na których najlepsi zdobędą bilet na wyjazd na Mistrzostwa Świata w 2020 r., odbywające się tym razem w Chinach. Dla niektórych może to być podróż życia – dodaje Artur Bednarski.


Od 1999 roku Polskie Stowarzyszenie Dekarzy zrzesza osoby zawodowo związane z branżą dachową: wykonawców, ekspertów, projektantów, dostawców oraz producentów materiałów budowlanych przeznaczonych do budowy dachów. Jego celem jest m.in. kształcenie młodych rzemieślników, podnoszenie kwalifikacji grupy zawodowej, propagowanie dobrych praktyk w wykonywaniu pokryć dachowych i izolacji, upowszechnianie wytycznych dotyczących bezpieczeństwa pracy na wysokości, a także podnoszenie świadomości społecznej na temat pracy dekarza. Stowarzyszenie posiada 14 oddziałów regionalnych oraz współpracuje z ponad 100 partnerami z branży pokryć dachowych.