Podjazdy i tarasy niepochłaniające ciepła

Redakcja

Podjazdy  i tarasy to zwykle duże i dobrze utwardzone nawierzchnie, które ułatwiają efektywne wykorzystanie posesji. Niestety są też dobrymi akumulatorami ciepła. Absorpcję promieniowania słonecznego przez nie ograniczyć można, stosując nowe niskoemisyjne płyty Dasag.

Utwardzone nawierzchnie wokół domu mają mieszkańcom ułatwić poruszanie się po otoczeniu budynku. Niestety efektem ubocznym betonowania dużych powierzchni, takich jak podjazdy i tarasy, jest niska retencja wód opadowych i wzrost temperatury wokół domu. Zjawiska te są pogarszają komfort życia zwłaszcza na terenach gęsto zabudowanych. Dlatego producenci materiałów brukarskich nieustannie poszukują rozwiązań, które będą je ograniczały. Chłonność utwardzanego podłoża zwiększyć można stosując eko-nawierzchnie bądź płyty ażurowe. Absorpcja promieniowania słonecznego będzie zaś znacząco mniejsza, gdy nawierzchnię utwardzimy płytami o wysokim współczynniku SRI. Do takich należą nowe produkty firmy Dasag – płyty Indigo Prato (wzory 7430, 7431) i Promenada Prato (wzór 7431).

SRI – co to takiego?

SRI to współczynnik odbicia promieni słonecznych. Zgodnie z normą ASTM E1980-11 nieprzejrzyste materiały nawierzchniowe układane poziomo lub pod niewielkim kątem nachylenia charakteryzują się tzw. współczynnikiem SRI. Współczynnik ten oblicza się na podstawie odbicia promieni słonecznych (SR) oraz emisyjności cieplnej. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym produkty mniej się nagrzewają.

Podjazdy-i-tarasy

Płyty nieabsorbujące ciepła

Płyty nieabsorbujące ciepła są tak zaprojektowane tak, by uzyskać jak najwyższy współczynnik SRI. Ich absorpcja ciepła emitowanego przez Słońce została znacznie obniżona.  SRI dla wzoru 7430 wynosi 86,0, zaś dla wzoru 7431 – 73,1. Jeżeli utwardzimy nimi nawierzchnię wokół budynku, zwłaszcza największe jej obszary, takie jak podjazd i taras, dom nie będzie się tak nagrzewał, jak w przypadku płyt standardowych. Dzięki temu w okresie letnim obniży się zapotrzebowanie na chłodzenie obiektu. W skali najbliższego otoczenia zaś i całej aglomeracji miejskiej zmniejszy się efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła. Badania jednoznacznie wskazują bowiem, że w okresie wysokich temperatur, centra miast nagrzewają się nawet o kilka stopni więcej niż ich obrzeża.

Zastosowanie

Płyty nie absorbujące ciepła, zwane też niskoemisyjnymi, stosowane mogą być do utwardzania nawierzchni:

  • w miastach;
  • wokół dużych realizacji podmiejskich;
  • na rozległych podjazdach i tarasach oraz nawierzchniach wokół basenu.

 

Nowe płyty o grubości 4 – 8cm i klasycznych wariantach kolorystycznych Dasag oferuje w czterech formatach:

  • 40x40x4 cm;
  • 60x40x4 cm;
  • 60x60x4 cm;
  • 80x40x4,3 cm.

Oprac. na podstawie materiałów firmy Dasag.

CZYTAJ TAKŻE:

Taras na gruncie – podstawowe zasady wykonawcze
Taras pod pod pergolą
Nowe technologie budowy tarasów i balkonów