Nowe pustaki Wienerberger Porotherm D

Redakcja

Porotherm D, linia pustaków ceramicznych firmy Winerberger, to system elementów ściennych, który pozwoli wznosić ściany zgodnie z wymaganiami WT 21. Zarówno pod względem przenikalności cieplnej, jak i paroprzepszczalności.

Zgodnie z WT 21 współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych nie może być wyższy niż 0,20 W/(m2K). To ogromne wyzwanie dla projektantów i producentów materiałów budowlanych. Aby przegroda zewnętrzna spełniała tak wyśrubowane wymagania termoizolacyjne, musi być odpowiednio skonstruowana. Do jej wzniesienia trzeba zastosować zarówno elementy ścienne wysokiej jakości, jak i nowoczesne materiały dociepleniowe. Ich łączenia zaś wykonuje się, stosując chemię budowlaną nowej generacji. Najlepsze efekty ciepłochronne uzyskuje się, używając produktów systemowych. Do takich należą pustaki ceramiczne Wienerberger Porotherm D.

System z pustakami i zaprawą

Niemiecki producent opracował system, w skład którego wchodzą pustaki ceramiczne do budowy ścian:

  • jednowarstwowych – ciepłe pustaki Porotherm D 42.5 T oraz D 36.5 T;
  • dwuwarstwowych – Porotherm D 30 oraz D 24;
  • wewnętrznych nośnych – Porotherm D 24 oraz D 17,5;
  • działowych – Porotherm D 11,5.

Wszystkie muruje się na zaprawę cienkospoinową Profi bądź suchą zaprawę Dryfix, które także stanowią elementy systemu. Do zamówionej partii producent dodaje je gratis w ilości obliczonej według średniego zużycia, zgodnego z zaleceniami producenta.

Pustaki D 42.5 T oraz D 36.5 T na rynku obecne są od pewnego czasu. Oba wypełnione są wełną mineralną. Dzięki temu ograniczona została grubość ściany, a współczynnik jej U wynosi odpowiednio 0,16 W/(m2K) i 0,19 W/(m2K). Zamocowanie termoizolacji wewnątrz pustaka sprawia zaś, że będzie ona paroprzepuszczalna. To pozwala uzyskać wymagane WT21 parametry wilgotnościowe dla wnętrz. Nie zagnieżdżą się w nich ani grzyby, ani pleśnie.

Nowe w systemie

Porotherm D 17.5

Nowością w systemie Porotherm D są pustaki o grubości 30 i 24 cm. Producent wprowadza je do swojej oferty ze względu na popularność, jaką w Polsce cieszą się ściany dwuwarstwowe. Aplikując termoizolację o grubości 15 cm, ściany z pustaków D 30 uzyskują U = U=0,19 W/(m2K), a z D 24 U=0,20 W/(m2K). Aby zapewnić takiej ścianie właściwą paroprzepuszczalność, warstwę ciepłochronną najlepiej wykonać z wełny mineralnej.

Nowym elementem systemu jest również pustak D 17,5. Przeznaczony jest do budowy ścian wewnętrznych nośnych. Można je wybudować ze wspomnianego wyżej pustaka D 24. Wewnętrzne ściany działowe muruje się zaś ze znanego już pustaka D 11,5.

Pełna oferta pustaków Porotherm znajduje się na stronie:

https://www.wienerberger.pl/produkty/pustaki-ceramiczne-i-akcesoria-porotherm/pustaki-ceramiczne-porotherm.html

CZYTAJ TAKŻE:
WT21: Ściany zewnętrzne chroniące ciepło
Dodatki do betonu
Dom z bali. Jak ocieplić ściany?