Nasi na BUDMIE 2020

Elżbieta Amborska, [email protected]

Chociaż w tym roku Lubelszczyznę  na BUDMIE  reprezentowało niewiele firm, znaleźli się wśród nich przedstawiciele kluczowych sektorów branży budowlanej i jej otoczenia.

 

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA to wielkie wydarzenie dla branży budowlanej. Każdy stara się zatem  uczestniczyć w niej w ten czy inny sposób. Firmy, które poszukują partnerów handlowych z kraju i ze świata, zazwyczaj decydują się na własną ekspozycję. Pozostali wolą na BUDMĘ pojechać. Przede wszystkim, żeby zorientować się w najnowszych trendach i nowościach przygotowanych na nowy sezon budowlany.

Jako wystawcy Lubelszczyznę reprezentowało zaledwie kilka firm. Piszemy „zaledwie” bo kilka przy 1000 wystawcach na poznańskiej imprezie, to naprawdę niewiele. Przekrój naszej reprezentacji był mimo to bardzo różnorodny.

Swoje ekspozycje na BUDMIE mieli bowiem:
  • MOSTAL Puławy SA – specjalizujący się w realizacji dużych przedsięwzięć jako wykonawca generalny oraz budownictwie infrastrukturalnym i przemysłowym;
  • Pol-Skone Sp. z o.o. – lubelski producent drzwi wewnętrznych i zewnętrznych do budynków jedno- i wielorodzinnych, laureat tegorocznej nagrody Acanthus Aureus (nagroda przyznawana za aranżację stoiska);
  • Raimondi Materiały i Narzędzia Paweł Gruszecki – sklep ze sprzętem dla glazurników;
  • Falar Jakub Kosmala– firma dostarczająca najnowsze technologie informatyczne dla biznesu, w tym branży budowlanej (Lubelszczyzna to polska zagłębie w tej dziedzinie);
  • Don-Kwiat Grzegorz Smołecki – pochodzący z Mikuszewskich (gm. Urzędów) producent bogatego asortymentu doniczek dla pasjonatów i profesjonalistów z branży ogrodniczej, znany nie tylko w Polsce, ale i innych krajach Europy;
  • Informator Handlowy „Zaopatrzeniowiec” s.c. – wydawnictwo branżowe, wydawca Fachowca Lubelskiego i ogólnopolskiego kwartalnika Świat Kominków. Na BUDMIE firma po raz kolejny wręczała swoje Płomienie dla najlepszych firm, produktów i realizacji z branży kominkowej.

Niestety nie da się określić, ile osób z naszego regionu odwiedziło BUDMĘ, bo nikt nie prowadzi takich statystyk. Z naszych rozmów wynika jednak, że – jak co roku – wielu właścicieli firm z branży i z branżą związanych pojawiło się tam osobiście albo wysłało na Poznańską imprezę swoją delegację. Na BUDMIE bowiem można się nie wystawiać, ale na pewno trzeba tam być.

Nie ma jednak co narzekać, bo nie liczy się ilość, ale jakość. Mocnym atutem lubelskiej reprezentacji są nagrody. Wyjątkową wywalczyli – i to w sensie dosłownym – młodzi dekarze z Biłgoraja. Zwyciężając w Mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy (MPMD), weszli do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata Dekarzy IDF. 2 nagrody targowe przyznano Pol-Skone i aż 8 Politechnice Lubelskiej. Świat Kominków zaś na poznańskich targach po raz kolejny wręczał nagrody Płomień Roku. Przyznaje je Redakcja tego magazynu dla najlepszych firm, produktów i realizacji z branży kominkowej w roku 2019.

Pojadą na Mistrzostwa Świata

Michał Ciekanowski i Augustyn Sykała, reprezentujący Oddział Biłgorajsko-Zamojski Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, wywalczyli sobie to prawo w odbywających się na BUDMIE Mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy. Zgodnie z regulaminem w rywalizacji udział biorą  dwuosobowe drużyny złożone z zawodników w wieku do 26 roku życia. Towarzyszy im tzw. mentor. Zawodnicy losują zadanie w jednej z wybranych kategorii. W tym roku były to: Dach płaski, Dach stromy, Dach metalowy oraz Fasady. Zwycięstwo w danej kategorii oznacza wejście w skład reprezentacji Polski na Międzynarodowe Mistrzostwa Świata Młodych Dekarzy IDF.

Dekarze z Biłgoraja wylosowali dach metalowy z blachy na rąbek stojący zatrzaskowy Ruukki Classic M, blachodachówki modułowej Ruukki Frigge, z systemem rynnowym Siba. Mentorem zwycięskiej drużyny był Kamil Szmit. Swoje dekarskie umiejętności Michał Ciekanowski i Augustyn Sykała zdobywali pod okiem Dariusza Myszczyszyna (od 2019 roku prezesa biłgorajskiego PSD). Wraz z nim będą przygotowywać się do Mistrzostw Świata i jesienią pojadą do Pekinu, by tam rywalizować o najwyższe laury.

Z okazji jubileuszu i nie tylko

Pol-Skone to firma na BUDMIE nagradzana wielokrotnie, zarówno za swoje produkty, jak i aranżację stoiska. W ubiegłym roku Sąd Konkursowy docenił produkowane przez nią drzwi RC4. W tym roku po raz kolejny powędrował do niej Acanthus Aureus – nagroda MTP za stoisko (poprzednio Pol-Skone zdobyło go dwa lata temu). To dowód na to, że firma dobrze odnajduje się w sferze marketingu wystawienniczego.

Nie ujmując znaczenia nagrodzie za stoisko, dużo ważniejszym wyróżnieniem było przyznanie Pol-Skone specjalnej nagrody z okazji 30-lecia. W ten sposób organizatorzy poznańskiej imprezy postanowili dać wyraz swojego uznania dla wieloletniego wysiłku lubelskiego producenta. Zwłaszcza za jego troskę o wysoką jakość oferowanego asortymentu z troską o aspekty środowiskowe i społeczne swojej działalności.

Przyznana nagroda to wyraz uznania także dla osiągnięć i roli, jaką firma odgrywa na rynku stolarki otworowej, wyznaczając tempo, trendy i kierunki rozwoju. Pol-Skone to jego niezaprzeczalny lider zarówno w kraju, jak i za granicą. Na tę pozycję firma pracuje od lat, oferując bogaty i innowacyjny asortyment drzwi, dbając przy tym o wysoki standard jego wykonania. Jakość usług i produktów firmy była wielokrotnie nagradzana, w tym międzynarodowym Certyfikatem FSC® (Forest Stewardship Council). Certyfikat ten nadawany jest wyłącznie producentom spełniającym ponadprzeciętne standardy środowiskowe i społeczne.

Zdolne młode kadry

Od lat BUDMA to miejsce licznych wydarzeń towarzyszących związanych z szeroko rozumianą budowlanką. Do takich należy przyznana już po raz 48 przez ministra właściwego do spraw budownictwa nagroda dla najlepszych prac naukowych za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinach architektury, budownictwa i planowania i zagospodarowania przestrzennego. Co roku Minister przyznaje ich tylko 32 w skali kraju: 8 za prace inżynierskie, 12 za prace magisterskie, 8 za rozprawy doktorskie i 4 za publikacje krajowe. W tym roku aż jedna czwarta nagród przyznana została młodym adeptom sztuki budowlanej z Politechniki Lubelskiej. Wśród wyróżnionych prac znalazła się jedna rozprawa doktorska, trzy prace magisterskie i cztery prace inżynierskie. Wszyscy nagrodzeni to architekci.


Nagrodę za rozprawę doktorską:

Wpływ parametrów styku na pracę statyczną żelbetowych belek zespolonych o przekroju teowym otrzymał dr inż. Łukasz Jabłoński z Wydziału Budownictwa i Architektury (promotor – prof. Anna Halicka).

Nagrody za prace magisterskie otrzymali:
  • Aleksandra Wójcik za: Rewitalizacja Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie (promotor – dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach);
  • Agata Samborska za Dom Zdrojowy w Krasnobrodzie (promotor – dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach);
  • Monika Ciechmiszczuk za Rewitalizacja fragmentu ulicy Dolnej Panny Marii w Lublinie (promotor: dr inż. arch. Marzena Siestrzewitowska).
Laureatami nagród przyznawanych za prace inżynierskie:
  • Ada Bojarska za pracę: Przekształcenie południowej części lubelskiego Podzamcza (promotor – dr inż. arch. Hubert Trammer);
  • Martyna Dragan za pracę: Zagospodarowanie doliny rzeki Czechówki w centrum Lublina (promotor: dr inż. arch. Hubert Trammer);
  • Rafał Strojny za pracę: Rewitalizacja urbanistyczno-architektoniczna zdegradowanych obszarów miejskich w rejonie ulic: Dolnej Panny Marii, Rusałka, Wesołej oraz rzeki Bystrzycy w Lublinie (promotor – dr inż. arch. Natalia Przesmycka);
    Mariia Faryliuk za pracę: Ośrodek hipoterapii w Lublinie (promotor: dr inż. arch. Natalia Przesmycka).

Płomień Roku 2019

Nagroda Płomień Roku przyznawana jest od 15 lat. Od kilku lat cyklicznie co drugi rok podczas BUDMY, w ramach towarzyszących jej targów KOMINKI. To wysoko cenione w branży wyróżnienie niezależne, przyznawane przez lubelskiego wydawcę magazynu Świat Kominków. Podczas tegorocznej edycji nagrody wręczane były w siedmiu kategoriach: Firma – Produkcja, Firma – Handel i Usługi, Zielony Płomień, Produkt – Wzornictwo, Styl, Estetyka, Produkt – Technika, Bezpieczeństwo, Realizacja oraz Wydarzenie. W każdej z kategorii nagrodzone zostały trzy firmy, produkty i wydarzenia. Wyjątek stanowiła kategoria Realizacja, w której nagrodzone zostało aż cztery realizacje. Po raz kolejny przyznano także Czarny Dym i Superpłomień.

 

CZYTAJ TAKŻE: Kształcimy prawdziwych fachowców