Narzędzia i maszyny w firmie Kupić czy wypożyczyć?

Jerzy Liniewicz, [email protected]

Narzędzia i maszyny w przedsiębiorstwie budowlanym decydują o sprawnym funkcjonowaniu firmy. Możemy kupić je na własność albo wypożyczyć w specjalistycznej firmie. Które rozwiązanie jest lepsze? Zapytaliśmy o to właściciela takiej wypożyczalni, sprzedawcę narzędzi oraz fachowca z firmy budowlanej.

Praktyka rynkowa pokazuje, że wykonawcy prac budowlanych korzystają z obu opcji i obie te formuły mają sens w określonych okolicznościach, a rynek dostawców narzędzi elastycznie reaguje na potrzeby licznych firm wykonawczych. Redakcja Fachowca Lubelskiego postanowiła pogłębić temat zaopatrzenia firm budowlanych w narzędzia i w ramach sondy zadała dwóm ich dostawcom z jednej strony i użytkownikowi z drugiej, pytanie w tej sprawie. Dostawców narzędzi zapytaliśmy o to, kiedy, w jakich sytuacjach i przy jakich zleceniach narzędzia/maszyny budowlane lepiej kupować, a kiedy wypożyczać. Firmę wykonującą roboty budowlane zapytaliśmy o to samo, prosząc też o opisanie, jak owa firma rozwiązuje problem zaopatrzenia w potrzebny sprzęt użytkowany na budowach. Wszyscy, niekiedy bardzo wyraziście, przedstawili swój punkt widzenia. A nasi Czytelnicy – specjaliści realizujący prace budowlane, montażowe, instalacyjne – zapoznawszy się z plusami i minusami różnych sposobów zapewnienia sobie narzędzi, wyciągną zapewne właściwe dla siebie wnioski i zdecydują, co i kiedy kupić, co i kiedy zaś wypożyczyć. Poniżej odpowiedzi na nasze pytania i krótkie podsumowanie, syntetycznie zbierające „za i przeciw” zakupu i wynajmu narzędzi/maszyn.

DOSTAWCY NARZĘDZI

Firma sprzedająca i wypożyczająca narzędzia i maszyny budowlane

Marek Dzida, Cel-Nar Elektronarzędzia

Dzisiejszy rynek budowlany stawia wykonawcom wiele trudnych zadań do wykonania, a te wymagają wielu potrzebnych do tego fachowych narzędzi i rozwiązań. Oferta kupna narzędzi na rynku jest bogata, praktycznie każda wprowadzana nowość jest dostępna niemal natychmiast. Jako firma handlowa jesteśmy w stanie praktycznie od razu zapewnić naszemu klientowi najbardziej specjalistyczne narzędzie. Posiadanie własnej bazy z pełnym wyposażeniem w narzędzia i maszyny zapewnia komfort i sprawne funkcjonowanie firmy budowlanej. Można jednak i naprawdę warto postawić sobie kilka pytań. Czy zawsze jest to – mam na myśli posiadanie wszystkich narzędzi na własność – najlepsze rozwiązanie gwarantujące sukces finansowy?

Bez wątpienia firmy, które chcą być obecne na rynku i sprawnie na nim działać, muszą mieć sprzęt potrzebny do realizacji zadań, ale czy każdy sprzęt? Podstawowy sprzęt na pewno, ale… czy zawsze? Faktem jest też i to, że nie każda firma jest w stanie mieć na własność drogie i bardzo specjalistyczne urządzenia, które wykorzystywane są sporadycznie, a bez których wykonanie zadania w obecnej rzeczywistości jest wręcz niemożliwe. Co wtedy? W takiej sytuacji pozostaje wypożyczenie sprzętu. Jako przedstawiciel firmy zajmującej się także wypożyczaniem sprzętu wykonawcom, mogę jednoznacznie powiedzieć, że ci często korzystają z ofert wypożyczalni, bo to ogranicza im wydatki na sprzęt, który później nie jest wykorzystywany. Istotnym argumentem za wypożyczeniem jest też koszt utrzymania sprzętu, który wymaga stałych przeglądów, homologacji czy niezbędnych certyfikatów i ubezpieczeń. Prowadzenie ewidencji środków trwałych i ich amortyzacja dla wielu małych firm stanowi dodatkowe utrudnienia. Narzędzia w trakcie eksploatacji ulegają także awariom, co wymusza nieplanowane przestoje i generuje dodatkowe koszty związane z dostarczeniem narzędzi do serwisu. W takich przypadkach firmy, takie jak nasza, odbierają z budowy sprzęt uszkodzony i zapewniają kolejny, który pozwala klientowi kontynuować pracę. Klient może skupić się na realizacji harmonogramu prac, a dostawca maszyn i narzędzi pomaga mu w sprawnym funkcjonowaniu na placu budowy.

Często kupiony sprzęt wykona określoną pracę, „zarobi na siebie i właściciela” i potem zalega w magazynie czy bazie. A może zamienić go na sprzęt, który jest obecnie potrzebny? Nasza firma proponuje takie rozwiązania i posiada szeroką gamę maszyn używanych, które może nie są nowe, ale mają za to przystępną cenę. Banki oraz inne instytucje finansowe zapewniają dzisiaj klientom za naszym pośrednictwem różnego rodzaju formy finansowania sprzętu – dotacje, raty, umowy leasingowe itp. Ale niestety nie zapewniają one całorocznego frontu robót, który gwarantuje wykorzystanie sprzętu i maszyn tak, by miesięczne raty mogły być spokojnie i płynnie finansowane.

Dlatego uważam, że dla wielu firm funkcjonujących na dzisiejszym rynku budowlanym, wypożyczanie sprzętu jest idealnym uzupełnieniem własnej bazy maszyn i w wielu wypadkach jedynym sposobem na sprawną realizację terminowych umów.

Firma sprzedająca narzędzia i maszyny budowlane

Paweł Szpinda, koordynator ds. sprzedaży internetowej, PHU Asmet

Przede wszystkim należy sobie postawić pytanie: przez jaki czas sprzęt nam będzie potrzebny oraz jaki jego rodzaj potrzebujemy? Jeżeli narzędzie będzie wykorzystane przez bardzo krótki czas i jest to urządzenie specjalistyczne, to mimo wszystko wypożyczenie będzie korzystniejsze. Natomiast jeżeli ze sprzętu będziemy musieli korzystać przez dłuższy czas, to jedynym sensownym rozwiązaniem będzie jego zakup.

W momencie wypożyczania sprzętu musimy najpierw uiścić wysoką kaucję, a następnie – w zależności od wypożyczalni – musimy zapłacić za godziny lub dni, podczas których sprzęt przebywał w naszym posiadaniu. Przykładowe ceny z jednej z lubelskich wypożyczalni kształtują się następująco: podstawowa szlifierka kątowa 125 mm – kaucja: 300 zł, wypożyczenie na dobę: 35 zł, wiertarko-wkrętarka 14,4V – kaucja: 500 zł, wypożyczenie na dobę: 35 zł, podstawowa młotowiertarka – kaucja: 500 zł, wypożyczenie na dobę: 60 zł (oczywiście wszystkie kwoty netto).Jak widać na podanym przykładzie, koszty wypożyczenia, mimo wszystko, są spore i użytkując dany sprzęt 3–4 dni, praktycznie uzbiera się kwota, za którą możemy kupić już nowy sprzęt na własność. Również kaucje stoją na wysokim poziomie, pomimo że po oddaniu sprzętu są nam zwracane.

Kolejnym ważnym aspektem jest jakość sprzętu oraz jego wyeksploatowanie. Często w wypożyczalniach można się spotkać raczej ze sprzętem średniej jakości. Wynika to ze strachu właścicieli przed nieuczciwymi klientami, którzy – pomimo wpłaty kaucji – mogą zniszczyć lub w ogóle nie oddać takiego sprzętu. Inną sprawą jest to, że duża część narzędzi jest wyeksploatowana i po prostu nie spełnia oczekiwań klienta. Należy pamiętać, że każdy prawdziwy mężczyzna w swoim domu powinien mieć podstawowe narzędzia typu szlifierka, wkrętarka czy wiertarka!

UŻYTKOWNIK NARZĘDZI

Firma wykonująca prace budowlane mgr inż. Karol Gałązka, kierownik budowy w firmie MM Bujak

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Narzędzia, które są wykorzystywane na co dzień, tj. szlifierka kątowa, młotowiertarka, wkrętarka czy betoniarka, warto zakupić na własność. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę koszty eksploatacji. Warto pamiętać, aby wybierać sprzęt wysokiej jakości, który daje gwarancję niezawodności. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, korzystnie jest prześledzić ceny zarówno w salonach stacjonarnych oraz Internecie i wybrać najbardziej satysfakcjonującą opcję.

Jednak co jakiś czas w każdej firmie budowlanej jest potrzebne narzędzie, którego nie posiadamy w swoich zasobach. Tak więc zakup sprzętu, np. ciężkiego młota wyburzeniowego, który jest potrzebny dorywczo, jest nieopłacalne i wtedy skorzystanie z profesjonalnej wypożyczalni narzędzi wydaje się w pełni uzasadnione i wskazane. Większość narzędzi dostępna jest od ręki, a wypożyczalnia odpowiada za ich prawidłowy stan techniczny.

Podsumowując, warto zwiększać kapitał firmy i inwestować we własne narzędzia. Zapewniają one bowiem przygotowanie do każdej inwestycji i w perspektywie czasu obniżają koszty wykonania danego przedsięwzięcia, zwiększając konkurencyjność firmy.

W wielu przypadkach zakup narzędzi/maszyn budowlanych mija się z celem. Wtedy dane urządzenie warto wypożyczyć. Firmy wypożyczające maszyny/narzędzia mają w ofercie również kompaktowe koparki, co może się przydać lokalnej firmie budowlanej

PODSUMOWANIE

Praktyka rynkowa pokazuje, że zarówno zakup, jak i wypożyczenie narzędzi bądź maszyn budowlanych, to formuły, które się sprawdzają i są powszechnie stosowane przez firmy budowlane prowadzące różnego rodzaju prace.

Zakup narzędzi czy maszyn budowlanych pozwala na ich pełną kontrolę i daje nieograniczoną możliwość dysponowania nimi. Duża częstotliwość korzystania z pewnych narzędzi to argument za posiadaniem ich na własność. Każdy fachowiec czy przedsiębiorca budowlany ma też listę tych narzędzi, które musi mieć dla siebie zawsze i wszędzie, co oznacza najczęściej ich zakup. W wielu przypadkach lista taka – a tę dyktuje kalkulacja, doświadczenie i zmysł organizacyjny – jest zapewne całkiem długa. Niemała grupa fachowców ceni też sobie zapewne wyłączność na korzystanie z narzędzi i po prostu je kupuje. Ludzie tacy mają własny sprzęt, korzystają z niego i znają go „na wylot”. Chcąc mieć swoje własne narzędzia, trzeba oczywiście za nie zapłacić i o nie dbać. To generuje koszty, wymaga określonych czynności i czasu.

Wynajmem narzędzi lub maszyn budowlanych ma sens przede wszystkim wtedy, kiedy nie używa się ich na co dzień, a tylko czasami, przy konkretnych zleceniach. Zapotrzebowanie na wiele narzędzi i maszyn, np. do poważnych prac ziemnych, (mini)koparki czy ciężkie narzędzia wyburzeniowe lub do kucia, ma – przynajmniej dla niektórych firm – właśnie taki sporadyczny charakter. Wówczas wynajem to dobry pomysł, bo po co kupować coś, z czego nie korzystamy w taki sposób, by było to opłacalne? Taka elastyczność wynikająca z wynajmu to dobra rzecz. Poza tym troska o stan sprzętu leży w gestii firmy, która narzędzia wypożycza klientom. Niektórzy przedsiębiorcy budowlani, w ramach swojej polityki finansowo-inwestycyjnej realizowanej w stosunku do własnych firm, nie chcą angażować zbyt dużych środków finansowych na zakup pewnych narzędzi czy maszyn, wolą narzędzia wynająć, a wolne środki finansowe zagospodarować w inny sposób. Wynajem oczywiście też kosztuje – trzeba płacić za czas wynajmu i uwzględnić kaucję za to, co wypożyczamy.

Każda z opcji ma, jak widać, plusy i minusy. I tylko racjonalne i uwzględniające specyfikę konkretnej firmy budowlanej podejście do kwestii zaopatrzenia się w narzędzia i maszyny pozwoli jej wybrać optymalną dla siebie opcję i zrealizować kontrakt nie tylko fachowo, ale i w przemyślany organizacyjnie i ekonomicznie sposób.