Najlepsze technika na Lubelszczyźnie – ranking 2022

Redakcja

Najlepsze technika na Lubelszczyźnie ze znakiem jakości szkoły w rankingu PERSPEKTYWY 2022! Wśród wyróżnionych szkół znalazło się Technikum Budowlane w Biłgoraju oraz Technikum Budowlano-Geodezyjne z Lublina.

Wysoka lokata w ogólnopolskim rankingu PERSPEKTYWY to najlepsza reklama dla szkoły. A technika z Lubelszczyzny od lat zajmują w nim czołowe lokaty. W tym roku po raz kolejny najwyżej spośród lubelskich szkół ponadpodstawowych w zestawieniu znalazło się Technikum Informatyczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie. W rankingu ogólnopolskim, w którym uwzględniono ponad 1100 techników, uplasowało się ono na 5. miejscu (po raz trzeci z rzędu), w regionie jest natomiast niezaprzeczalnym liderem. Drugie miejsce w regionie przypadło Technikum Ekonomiczno-Handlowemu z Zespołu Szkól nr 1 w Lublinie. Na podium znalazła się także szkoła, która przygotowuje fachowców m.in. dla branży budowlanej. 3. miejsce w zestawieniu na poziomie regionalnym zajęło bowiem Technikum nr 4 w Zespole Szkół Technicznych im. Marii Curie-Skłodowskiej w Puławach. Wiedzę w nim zdobywają m.in. przyszli elektrycy oraz mechanicy maszyn i urządzeń.

Najlepsze technika budowlane

Najlepsze technika stricto budowlane nie zmieściły się w pierwszej dziesiątce rankingu regionalnego. Kształcący mechaników i techników budownictwa Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jan Pawła II w Radzyniu Podlaskim zajął 12. miejsce. Największe sukcesy edukacyjne szkoła odnotowała w kształceniu ekonomistów (udział w olimpiadach) oraz specjalistów dla budownictwa (zwycięstwo w konkursie WeRskills „System Suchej Zabudowy” 2021). Zaraz za „Radzyniem” uplasowało się Technikum Budowlane w Biłgoraju – 13. miejsce, oraz Technikum Geodezyjno-Budowlane z Lublina – miejsce 14.

Samotność lidera

Różnice punktowe pomiędzy poszczególnymi technikami zazwyczaj są niewielkie (patrz tabela poniżej, kolumna WSK). Technikum nr 4 z Puław na przykład drugą lokatę „przegrało” z Technikum Ekonomicznym z Lublina o 0,55 pkt. Niepokoić kadry w poszczególnych szkołach, ale też przyszłych pracodawców, powinna natomiast różnica, jaka dzieli lidera regionalnego rankingu od pozostałych. To aż 16,99 pkt! Jak wielki to dystans, łatwiej sobie uświadomimy, gdy spojrzymy na tabelę rankingu regionalnego. Prawie taka sama różnica punktowa (16,26 pkt.) dzieli wicelidera od technikum na miejscu 21! W skali kraju zaś to ok. 50 pkt.

 

 

najlepsze-technika-tab

Najlepsze technika ze znakiem jakości

Aby w sposób jednoznaczny wyróżnić najlepsze technika w kraju, kapituła rankingu przyznaje im znak jakości szkoły:

  • Złotej – miejsce 1-100 w rankingu ogólnopolskim;
  • Srebrnej – miejsce 101-300 w rankingu ogólnopolskim;
  • Brązowej – miejsce 201-500 w rankingu ogólnopolskim.

Szkoły, które taki znak otrzymały, mogą posługiwać się nim na swoich stronach internetowych. Zmieszczenie takiego znaku to bardzo skuteczny przekaz dla otoczenia dotyczący gwarancji poziomu kształcenia. To istotny element komunikacji z uczniami, absolwentami szkół podstawowych, rodzicami i przyszłymi pracodawcami.

W tym roku znak jakości szkoły otrzymały technika z Lubelszczyzny, które w rankingu regionalnym zajęły miejsce od 1 do 21.

Więcej informacji na Ranking Techników – Perspektywy

CZYTAJ TAKŻE: Lubelska Kuźnia Talentów