Montaż okien dachowych w zestawach

Velux

Montaż okien dachowych w zestawach to niezwykłe możliwości aranżacji, panoramiczny widok, poczucie przestrzeni oraz wnętrza pełne światła i świeżego powietrza. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w nowych budynkach, jak i w trakcie remontów oraz w projektach adaptacji poddasza.

Dokonując wyboru wielkości i liczby okien dachowych, należy wziąć pod uwagę fakt, że zgodnie z przepisami ich powierzchnia powinna stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi pokoju. W przypadku montażu kilku okien dachowych obok siebie, przeszklenia mogą sięgać nawet 30-40% powierzchni podłogi. Jeśli wybierzemy wysokiej jakości, energooszczędne okna trzyszybowe, takie rozwiązanie przyniesie dodatkowe korzyści.

Najczęściej spotykanym zestawem okiennym są dwa okna dachowe zamontowane obok siebie. Nowy bezkrokwiowy sposób montażu okien VELUX w zestawie DUO zapewnia panoramiczny widok, wpuszczając do pomieszczenia jeszcze więcej światła dziennego. Zestaw montażowy DUO może być stosowany z oknami obrotowymi, uchylno-obrotowymi, otwieranymi ręcznie lub sterowanymi elektrycznie, we wszystkich popularnych rozmiarach oraz różnych konstrukcjach i wykończeniach: lakierowanym drewnie lub drewnie pokrywanym ciśnieniowo poliuretanem. Można go zastosować niemal w każdym pokryciu dachowym: płaskim lub profilowanym o niskim i wysokim profilu. Zestaw montażowy DUO zawiera kołnierz uszczelniający dopasowany do rodzaju pokrycia, ramę izolacyjną BDX ocieplająca ościeżnicę oraz izolację przeciwwilgociową BFX, która zapewnia szczelne połączenie izolacji przeciwwilgociowej dachu z ramą okien. W komplecie jest również rynienka odwadniająca instalowana pod pokryciem dachowym, odprowadzająca wodę z położonej powyżej połaci dachu poza obrys zestawu. Montaż umożliwiają poziome belki montażowe wraz z metalowymi wspornikami. Nowy system dostępny jest dla rozstawu okien 100 mm i 18 mm. We wnętrzu estetyczny wygląd zapewnia dołączona do zestawu biała maskownica, mocowana na zatrzaski pomiędzy oknami dachowymi. Doskonale łączy ona ościeżnice okien, co sprawia wrażenie, że są one jednym elementem.

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie okien dachowych z oknami kolankowymi lub elementami doświetlającymi. Pozwalają one efektywnie zwiększyć powierzchnię przeszkleń, które mogą ciągnąć się od okna połaciowego nawet do samej podłogi. W przypadku poddaszy ze ścianką kolankową można zastosować pionowe okno kolankowe otwierane uchylnie ‒ VELUX VFE, uchylno-rozwierane otwierane na prawą lub lewą stronę ‒ VELUX VFA/VFB lub nieotwierane ‒ VELUX VIU. Te produkty są przeznaczone do montażu w dachach o kącie nachylenia od 15 do 55° i dostępne w różnych rozmiarach: od 78 x 60 cm do 134 x 137 cm, co daje możliwość zastosowania wielu ciekawych zestawień. Do poddaszy bez ścianki kolankowej przeznaczone są specjalne elementy doświetlające montowane pod tym samym kątem, co okno ‒ VELUX GIL/GIU. Można je montować w dachach o kącie nachylenia od 15 do 90° i łączyć z oknami dachowymi w rozmiarach od 78 x 92 cm do 134 x 92 cm. Okna z elementami doświetlającymi lub oknami kolankowymi również można łączyć w zestawy, montując kilka zestawów obok siebie.

Okna dachowe, kolankowe i elementy doświetlające VELUX dostępne są w dwóch wersjach: wykonane z impregnowanego i lakierowanego drewna sosnowego oraz malowane na biało z drewna modyfikowanego termicznie, pokrytego poliuretanem (są odporne na wilgoć, więc doskonale sprawdzą się w łazience).

Poprawny montaż okien dachowych w zestawach

Aby zainstalować okno dachowe w zestawie oraz z oknami kolankowymi lub elementami doświetlającymi, należy wybrać odpowiedni kołnierz uszczelniający i inne materiały instalacyjne, jak np. ramę izolacyjną VELUX BDX. Kołnierze dedykowane montażowi okien w zestawach noszą nazwę KOMBI i wybiera się je zależnie od ułożenia okien, rozstawu krokwi i rodzaju pokrycia dachowego. W przypadku montażu okien obok siebie odstęp między ościeżnicami może wynosić 1,8 cm, 10 cm, 12 cm, 14 cm lub 16 cm. Dla okien montowanych w pionie, jedno nad drugim, wynosi 10 cm, ale kiedy chcemy zamontować rolety zewnętrzne, musimy pamiętać o większym odstępie ‒ 25 cm.

Więcej inspiracji, jak łączyć okna w zestawy, można znaleźć na: velux.pl/zestawy-okien


www.velux.com.pl