Mój elektryk – dotacje na samochód elektryczny

Redakcja

Mój elektryk cieszy się coraz większą popularnością. Wśród firm największą popularnością cieszą się dopłaty do leasingu. W ciągu zaledwie trzech miesięcy otrzymało je prawie 700 beneficjentów. Nabór wniosków prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mój elektryk to program wsparcia dla firm i osób fizycznych, które zakupią albo wyleasingują samochód zeroemisyjny. Wsparcie dotyczy zarówno elektrycznych samochodów osobowych, jak i dostawczych, a także pojazdów dwu-, trój- i czterokołowych, które będą używane do celów gospodarczych. Nabór wniosków Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚ) rozpoczął 22 listopada 2021 roku.

Wśród przedsiębiorców dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość sfinansowania za pomocą programu Mój elektryk wkładu własnego przy leasingu auta. Po zaledwie trzech miesiącach trwania programu do Funduszu wpłynęły wnioski o dofinansowanie 992 pojazdów zeroemisyjnych. Do połowy marca 2022 r. na 662 NFOŚ udzielił wsparcia. Popularność tego rozwiązania jest tak duża, że na początku marca 2022 r. rząd zwiększył budżet tej ścieżki finansowania do 100 mln zł.

Dotacje na samochód elektryczny dla firmy – kto uzyska wsparcie?

Nabór wniosków o dofinansowanie zakupu samochodu zeroemisyjnego dla firmy prowadzi  NFOŚ. Wnioski do Funduszu składają także takie jednostki, jak:

 • jednostki sektora finansów publicznych,
 • kościoły i związki wyznaniowe,
 • spółdzielnie,
 • rolnicy indywidualni,
 • stowarzyszenia,
 • fundacje.

Wsparcie finansowe beneficjenci mogą otrzymać wyłącznie dla nowych aut zeroemisyjnych o napędzie elektrycznym lub wodorowym. Dotacja na samochód elektryczny jest możliwa tylko wtedy, gdy firma auto już kupiła l(wsparcie z programu jest de facto refundacją). Może to zrobić za własne pieniądze albo sfinansować zakup kredytem. Kupione auto może być zarówno osobowe, jak i dostawcze, musi być jednak nowe – przebieg na liczniku nie może być większy niż 50 km. Jako „nowy” regulamin określa samochód, którego przebieg wynosi maksymalnie 50 km i jest to auto:

 • nowe fabrycznie i wcześniej nierejestrowane;
 • zarejestrowane przez dealera samochodów, importera lub firmę leasingową.

Przygotowane wnioski o dofinansowanie w formie dotacji należy składać w wersji elektronicznej WYŁĄCZNIE przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) pod adresem https://gwd.nfosigw.gov.pl/.

Jeżeli firma (ale też i osoba fizyczna) samochód elektryczny wyleasingowała i interesują ją dofinansowanie do leasingu (bądź leasingu konsumenckiego), swój wniosek musi złożyć w firmie leasingowej biorącej udział w programie Mój elektryk. Listę uczestników publikuje Bank Ochrony Środowiska, który dysponuje środkami na wsparcie leasingu na stronie https://www.bosbank.pl/moj-elektryk#

Mój elektryk – ile można otrzymać?

Kwota dotacji za zakupione auto zależy od deklarowanego średniorocznego przebiegu i rodzaju samochodu.

Za zakup zeroemisyjnego samochodu osobowego (kategoria M1 według regulaminu) firma może otrzymać:

 • 18  750 zł, jeżeli deklarowany średnioroczny przebieg nie przekracza 15 tys. km;
 • 27 000 zł, jeżeli deklarowany średnioroczny przebieg jest większy niż 15 tys. km.

Warunkiem udzielenia dofinansowania jest zachowanie limitu kwoty zakupu samochodu. Firma nie otrzyma wsparcia, jeżeli za elektryczny samochód  osobowy zapłaciła więcej niż 225 000 zł.

Za zakup zeroemisyjnego samochodu dostawczego (kategoria N1 według regulaminu) firma może otrzymać:

 • 20% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 50 000 zł, jeżeli deklarowany średnioroczny przebieg nie przekracza 20 tys. km;
 • 30% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 70 000 zł, jeżeli deklarowany średnioroczny przebieg jest większy niż 20 tys. km.

W przypadku zeroemisyjnych samochodów dostawczych nie ma limitu kosztów zakupu auta.

Za zakup pojazdu dwu-, trój- lub czterokołowgo  o napędzie elektrycznym lub wodorowym (kategoria L1e-L7e), który używany jest do celów gospodarczych, beneficjent może otrzymać wsparcie w wysokości do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej jednak niż 4 000 zł.

Terminy i sposób składania wniosków

Wnioski o dofinansowanie należy składać w okresie od 22.11.2021 r. – 30.09.2025 r., jednak nie dłużej niż do wyczerpania środków programu. Budżet naboru NFOŚ to 200 mln zł. BOŚ zaś ma obecnie do dyspozycji 100 mln zł.