Letnia odzież robocza

Magdalena Cichocka

Do lata pozostało jeszcze co prawda kilka miesięcy, ale już teraz warto przygotować się na gorące dni w pracy. Letnia odzież robocza powinna spełniać kilka istotnych czynników. Poniżej opisuję te, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Gwarancja chłodu

Letnia odzież robocza zdecydowanie różni się od tej przeznaczonej na sezon zimowy, ale spełnia tę samą funkcję – zastępuje prywatną odzież pracownika. Jest wykorzystywana w pracy, w której może łatwo dojść do ich zabrudzenia lub zniszczenia.

Zimą, kiedy temperatura spada poniżej 0°C, niezwykle ważne jest wyposażenie pracownika w taką odzież, która – bez względu na miejsce wykonywanej pracy – zapewni mu ochronę przed zimnem, a często także przed śniegiem. Z kolei letnia odzież robocza ma za zadanie chronić przed wysokimi temperaturami i gorącymi promieniami słońca. Musi zatem zapewniać znakomitą wentylację. Wyjątkowo dobrze sprawdza się tutaj bawełna, która gwarantuje, że upały nie będą przeszkadzać w pracy. Ubrania uszyte z dobrej jakościowo bawełny będą służyć pracownikowi przez długi czas. Jest ona łatwa w utrzymaniu w czystości, dobrze poddaje się prasowaniu, jest przyjemna w dotyku i przewiewna, a ponadto dobrze wchłania pot. W tym miejscu warto wspomnieć o mieszankach bawełny z włóknami poliestrowymi lub poliamidowymi. Są to tzw. materiały nowej generacji, które charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością na zabrudzenia i zniszczenia, ale jednocześnie zachowują właściwą dla bawełny przewiewność.

Oprócz rodzaju materiału, z którego wykonywana jest letnia odzież robocza, ważna jest także jej gramatura. Na odzież używaną w okresie wiosenno-letnim można wybierać materiały o niższej gramaturze, czyli 120−150 g/m².

Trzeba również pamiętać o barwie odzieży. Nie może ona występować w ciemnych kolorach, ponieważ pochłaniają one światło słoneczne. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie bieli w połączeniu z innymi, jasnymi barwami (najlepiej sprawdza się szarość).

Chroń głowę

Każdy, kto jest narażony na działanie promieni słonecznych, musi pamiętać o ochronie głowy. Brak odpowiedniej ochrony, a co za tym idzie – bezpośrednie i długotrwałe nasłonecznienie tej części ciała może doprowadzić nawet do udaru słonecznego. Latem, kiedy mamy do czynienia nawet z 30-stopniowymi upałami, trzeba na to zwracać szczególną uwagę. Optymalnym rozwiązaniem jest czapka z daszkiem, która ochroni także oczy przed dokuczliwym kurzem.

Jakość i wygoda

Kolejną bardzo istotną kwestią, która warunkuje dobór odpowiedniej odzieży, jest wygoda użytkowania. Ubrania nie mogą być ani za luźne, ani za ciasne (nie mogą krępować ruchów).

Wraz ze zmianą pory roku zmienia się także oferta przygotowywana przez firmy produkujące odzież roboczą. Proponują one np. luźne szorty z dużymi kieszeniami, koszulki z krótkim lub długim rękawem, spodnie typu ogrodniczki (zapewniają one maksymalną swobodę ruchów dzięki regulacji długości za pomocą szelek) bądź kurtki w wersji na cieplejsze dni (dzięki swoim licznym zaletom można je użytkować przez cały rok np. w ogrzewanych halach). Letnia odzież robocza w większości jest wyposażona w liczne kieszenie, które umożliwiają przechowywanie niezbędnych w pracy drobiazgów.

Nie tylko upały

Ciepłym dniom towarzyszą również burze i ulewny deszcz. Temperatura wówczas spada i robi się chłodniej. Bywają też dni, kiedy przez wiele godzin z nieba nieustannie leją się litry wody. Taka gwałtowna zmiana pogody wymaga zastosowania innego ubioru, zwłaszcza założenia warstwy zewnętrznej np. lekkiej kurtki. Ulewa podczas pracy może być szczególnie uciążliwa dla pracowników budowlanych, którzy większość swoich obowiązków wykonują na świeżym powietrzu. Oczywiście wybór poziomu ochrony zależy od warunków, dlatego warto zastanowić się, czy dany pracownik będzie narażony na opady deszczu przez kilka minut czy raczej godzin. Dłuższy czas pracy stawia większe wymagania odzieży roboczej. Kluczową kwestią jest tutaj oddychalność, która jest określana przez dwa czynniki – właściwości samego materiału oraz inne sposoby wentylowania np. suwaki lub powierzchnie siateczkowe.

Ubrania chroniące przed deszczem zapewniają różne poziomy ochrony – mogą być wodoszczelne lub wodoodporne.

Podsumowanie

Każdego roku w miejscach pracy dochodzi do wielu groźnych wypadków spowodowanych właśnie brakiem odpowiedniej odzieży roboczej. Dostosowanie jej do obowiązujących standardów pozwoli tego uniknąć. Nie bez znaczenia jest tu pora roku, bowiem każda ma swoje wymagania dotyczące zapewnienia odpowiedniej ochrony pracownikowi.

CZYTAJ TAKŻE: Obowiązki pracodawcy w czasie upałów, Zimowa odzież robocza