Łączniki elewacyjne bez wiercenia – nowość
Redakcja
Oszczędzaj czas, stosując łączniki elewacyjne TIF 60 i TIF 90, które nie wymagają wiercenia otworów montażowych. Dzięki innowacyjnej technice osadzania mocuje się bezpośrednio w podłożu.

Łączniki elewacyjne TIF to absolutna nowość na polskim rynku, którą od niedawna oferuje firma TRUTEK FASTENERS POLSKA. Dzięki opracowaniu innowacyjnej konstrukcji łącznika i technologii jego osadzania w podłożu mocowanie płyt dociepleniowych staje się szybsze i łatwiejsze.
Łączniki elewacyjne TIF – konstrukcja
Jak wszystkie łączniki do mocowania ocieplenia, TIFy wykonane są z tworzywa wysokiej jakości. Ale nie tylko…
Ich trzpień zakończony jest stalowym gwoździem (ukrytym wewnątrz łącznika), który stanowi element mocujący. Takie rozwiązanie pozwala zrezygnować z czasochłonnego wiercenia otworów montażowych. Wytrzymały stalowy trzpień pozwala osadzić łącznik bezpośrednio w podłożu za pomocą specjalnego osadzaka. W ten sposób montaż płyt ociepleniowych staje się nie tylko łatwiejszy, ale i kilkukrotnie szybszy. W dodatku nie wymaga zasilania urządzeń w energię elektryczną. Osadzaki, które oferuje producent TIFów, mogą być gazowe albo prochowe. Jedno ładowanie gazem wystarcza na prawie 1000 osadzeń. Urządzenia prochowe natomiast zasilane są z magazynku, który zawiera 10 ładunków prochowych.
Łączniki elewacyjne TIF – jak je mocować?
Łącznik zakładamy na prowadnicę tłoka w urządzeniu gazowym lub prochowym, energicznie wciskamy w materiał termoizolacyjny (do oporu) i naciskamy spust. Nastąpi wówczas wybuch mieszanki gazowej (lub prochowej), który uruchomi tłok, a ten z ogromną siłą wbije stalowy gwóźdź w podłoże.
Gdy osadzimy łącznik, zamykamy wieczko w talerzyku. Pozwala to nam uniknąć mostków termicznych, a w końcowym rezultacie – efektu biedronki na elewacji Zamykając wieczko, wewnątrz łącznika zamykamy też obecne tam powietrze. A jak wiadomo, powietrze to doskonały izolator.
UWAGA!
Ze względu na ogromną siłę, z jaką tłok uderza w gwóźdź i osadza go w podłożu, łączniki elewacyjne typu TIF stosować możemy do mocowania ocieplenia w podłożach twardych i pełnych, takich jak:
- stal,
- beton,
- cegła pełna,
- bloczek silikatowy.
Firma TRUTEK pracuje aktualnie nad możliwością wykorzystania techniki mocowania łączników przy użyciu osadzaków w podłożach porowatych i lekkich, takich jak:
- cegła dziurawka,
- ceramika poryzowane Porotherm,
- beton komórkowy.
CZYTAJ TAKŻE: Montaż stolarki – niezbędny krok w tył