Kuchnia 2023 roku
Dynaxo
Kuchnia 2023 roku utrzymuje zwrot ku naturze. Dominują w niej naturalne materiały, jasne barwy bądź żywe kolorystycznie motywy roślinne.
W aranżacji kuchennych przestrzeni w 2023 roku branża prognozuje mocnego ugruntowania nurtów, które użytkownicy dobrze znają i zdążyli już polubić. Do wiodących trendów należy:
- zwrot ku naturze w wydaniu inspirowanym przyjaznymi dla człowieka materiałami albo żywymi kolorystycznie motywami roślinnymi;
- minimalizm – najpełniej oddający tęsknotę za wolną przestrzenią;
- Art Deco – czyli kuchnia w wydaniu dekoracyjnym, w pewnym sensie popisowym.
Kuchnia 2023 bliżej natury
Od kilku lat mocy w aranżacji wnętrz nabiera trend, który określić można jako chęć powrotu/zbliżenia do natury. Jego charakterystycznym wyznacznikiem jest czerpanie inspiracji wprost z otaczającego nas świata. Wykańczając i wyposażając wnętrze, sięgamy zatem po proste, ekologiczne materiały, takie jak drewno, rattan, bambus, len czy bawełna.
– W kuchniach urządzonych w tym nurcie, kolorystyka jest jasna i jak najbardziej neutralna, czyli taka, jaką spotykamy w naturze. Stawiamy więc tu na beże, brązy oraz kolory traw. W takie wnętrza doskonale wpisuje się także piękna terakota. Dodatkiem uzupełniającym jest roślinność – nie tylko ta doniczkowa, ale także suszone trawy czy kwiaty – wyjaśnia Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.
Wyposażając kuchnię urządzoną w stylu naturalnym, dużą uwagę przywiązuje się do proekologicznych rozwiązań. Najmocniej trend ten zaznacza się w instalowaniu energooszczędnego sprzętu AGD.
Kuchnia 2023 w wersji urban jungle
Urban jungle to miejski styl. Choć jego bazą jest zwrot ku naturze, dość mocno się od niego różni. Dążenie do bycia bliżej natury, proekologiczność opierały się na pewnej neutralności, stonowaniu. Urban jungle zaś jest zaś bardzo ekspresyjny, maksymalistyczny. Najważniejsza w nim jest intensywna kolorystyka i korzystanie z motywów roślinnych.
– W miejskiej dżungli widzimy wiele odcieni soczystej zieleni oraz duże, charakterystyczne motywy – zarówno liści monster, pilei czy sukulentów, jak i wizerunków zwierząt. W takiej kuchni spotkamy też mocne akcenty dekoracyjne oparte na egzotycznym drewnie czy złocie – wyjaśnia ekspert marki DYNACOOK.
Z taką kolorystyką i zdobieniami najlepiej kontrastuje czarny sprzęt AGD.
Kuchnia w wydaniu popisowym, czyli Art Deco
Dlaczego „popisowym”? Ponieważ Art Deco w kuchni to złote dodatki, łuki i wyposażenie w mocnej kolorystyce. W aranżacji stosujemy zatem takie barwy, jak granat, butelkowa zieleń lub mocna magenta (np. odcień Viva Magenta, kolor roku 2023 Instytutu Pantone).
– We wnętrzach art deco ważne są elementy dekoracyjne i to w niemałych ilościach. Stawiamy zatem na figurki i rzeźby, ciekawie zaprojektowane i przechowywane akcesoria kuchenne, charakterystyczne obrazy w pięknych ramach, bogato zdobione tapety lub… lustra. Nie boimy wyrażać się kolorem i interesującymi formami, nawet w przypadku takiego pomieszczenia jakim jest kuchnia – mówi Stanisław Szyling i dodaje:
– Oczywiście, by osiągnąć harmonię, nasze bogactwo aranżacyjne zestawmy z minimalistycznym, eleganckim sprzętem kuchennym. Mogą to być kompaktowe piekarniki do zabudowy, smukłe okapy czy gładkie gazowe płyty.
Kuchnia 2023 w wydaniu minimalistycznym
Przebywając ostatnimi czasy w domu w dużym wymiarze, uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest dla nas przestrzeń. Dlatego dużą popularnością cieszą się nieustannie stylizacje minimalistyczne.
– Stawiamy wówczas na wygodne, oszczędne w środkach wyposażenie meblowe w chłodnych kolorach. Równocześnie minimalizujemy elementy „zagracające” miejsce robocze oraz maksymalizujemy przestrzeń przeznaczoną do codziennego gotowania – podpowiada Stanisław Szyllig.
– W trend ten idealnie wpasowuje się prosta, nowoczesna oraz gładka tafla płyty ceramicznej – dodaje.
Technologia obok stylu
Niezależnie od tego, który nurt stylistyczny wybierzemy, kuchnia powinna być wyposażona w nowoczesne rozwiązania technologiczne, gwarantujące niezawodność, funkcjonalność i bezawaryjność codziennego przygotowywania posiłków. Taki sprzęt nie musi być nieatrakcyjny wizualnie.
– Bardzo dobrym przykładem tego jest technologia „gaz pod szkłem”. Polska marka proponuje gazowe płyty ceramiczne, które wyglądem przypominają płyty indukcyjne. Dzięki umieszczeniu procesu spalania gazu pod gładką jak tafla wody powierzchnią ceramiczną otrzymujemy produkt designerski i wyjątkowo wygodny w użytkowaniu – wyjaśnia ekspert marki DYNACOOK.
Oprac. Redakcja na podstawie materiałów firmy Dynaxo
Foto: Dynaxo/DYNACOOK
DYNACOOK to polska technologia, która dba o środowisko naturalne. Płyta wytwarza trzy razy mniej dwutlenku węgla niż standardowe płyty gazowe. Odpowiednio skomponowana mieszanka gazowo-powietrzna oraz spalanie gazu w wysokiej temperaturze chronią środowisko przed skażeniem i ograniczają emisję szkodliwych substancji do atmosfery do minimum. Właścicielem marki jest Dynaxo – polska firma rodzinna, która stawia na innowacyjne rozwiązania i komponenty najwyżej jakości