Kształcenie dekarzy najważniejsze w branży
Elżbieta Amborska, [email protected]
Kształcenie dekarzy zarówno w szkołach branżowych, jak i w systemie pozaszkolnym będzie głównym tematem konferencji, którą przygotowuje PSD. W programie wydarzenia także dyskusja o wsparciu technologicznym pracy dekarza.
Konferencja, którą Polskie Stowarzyszenie Dekarzy przygotowuje wraz z MTBiA BUDMA, budzi spore zainteresowanie w środowisku. W programie wydarzenia organizatorzy zaplanowali bowiem dyskusję na temat najważniejszych problemów branży dekarskiej. Za takie bowiem uznali:
- brak pracowników w firmach dekarskich, zwłaszcza wykwalifikowanych;
- rozwój zawodowy osób już zatrudnionych w branży;
- jakość usług dekarskich;
- wdrożenie nowoczesnych technologii ułatwiających pracę dekarzy.
Edukacja kluczem do sukcesu
Brak pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami to w tej chwili najważniejszy problem, z którym boryka się branża. Dlatego głównym celem spotkania jest szeroka wymiana poglądów na temat przyszłości edukacji branżowej. To od jej rozwoju w dużym stopniu zależy możliwość przygotowania nowych kadr dla firm dekarskich. Aby przyciągnąć do szkól branżowych osoby z odpowiednimi predyspozycjami i postawą, PSD już od dawna prowadzi akcje promujące zawód dekarza. W ubiegłym roku rozpoczęło starania o dwustopniowe kształcenie dekarzy w szkołach branżowych, które kończyć się będzie uzyskaniem tytułu technika dekarstwa.
Podczas spotkania organizatorzy chcą przedyskutować również możliwości kształcenia dekarzy w systemie pozaszkolnym. Kursy dostępne w takich instytucjach jak Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego czy Izby Rzemieślnicze to jedna z głównych form zdobywania wiedzy i umiejętności zawodowych przez osoby mające zamiar związać się z branżą dekarską. Zainteresowanie nimi jest jednak zdecydowanie za małe w porównaniu do potrzeb branży. W dodatku nierzadko trafiają na nie osoby przypadkowe. Istotna zatem wydaje się ściślejsza współpraca z instytucjami kształcącymi fachowców w systemie pozaszkolnym. Zwiększyłoby to szanse na promowanie prestiżu zawodu dekarza i wzrost standardów kształcenia.
Szkolić, ale z czym?
Niemniej ważnym tematem do dyskusji jest brak publikacji merytorycznych, takich jak Wytyczne dekarskie. Z jednej strony ułatwiłyby one edukację młodych pokoleń dekarzy, stanowiąc kompendium wiedzy z zakresu technik i materiałów wykonywania dachu. Z drugiej pozwoliłyby dookreślić standardy pracy dekarza i umożliwiły utrzymanie wysokiej jakości usług świadczonych przez firmy z branży. A to może przyczynić się do pozytywnego postrzegania przedstawicieli zawodu i wzrostu jego prestiżu. W przyszłości z pewnością ułatwiłoby to pozyskiwanie młodych kadr.
Publikacje przygotowane we współpracy lub przez samych ekspertów z dużym doświadczeniem praktycznym to także źródło fachowej wiedzy dla osób już pracujących w branży. Dzięki nim mogłyby rozwijać swoje kompetencje zawodowe, a także rozszerzać swoją działalność i podnosić standardy wykonywanej pracy.
Wykorzystać nowe
Coraz więcej specjalistów posługuje się nowoczesnymi technologiami ułatwiającymi wykonywanie ich pracy. Do ich grona dołączyć powinni także i dekarze. Na rynku już funkcjonują aplikacje dedykowane dla dekarzy, jest ich jednak za mało a rozpowszechnione są w niewielkim stopniu. Stosowanie nowoczesnych narzędzi i urządzeń wykorzystujących technologie cyfrowe może tymczasem w znacznym stopniu ułatwić i przyspieszyć proces powstawania dachu. W obliczu braków kadrowych nabiera to szczególnego znaczenia.
Program konferencji
Konferencja Dekarstwo. Przeszłość, Teraźniejszość, Przyszłość. Edukacja drogą do sukcesu odbędzie się online 4 lutego w godzinach 11.00 – 14.00. Program wydarzenia przedstawia się następująco:
11.00 – 11.25:– oficjalne rozpoczęcie wydarzenia;
11.25 – 12.25: – Nowe perspektywy w kształceniu dekarzy;
12.25 – 13.00 – Technologie wspierające pracę dekarzy;
13.00 – 14.00 – Wytyczne dekarskie;
14.00 – zakończenie konferencji.
Organizatorem konferencji jest Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. W przygotowaniu wydarzenia uczestniczą również Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA.
Do wzięcia udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają:
- dekarzy,
- cieśli,
- blacharzy,
- producentów materiałów budowlanych,
- dystrybutorów materiałów dachowych,
- deweloperów,
- inwestorów,
- przedstawicieli administracji publicznej i szkolnictwa;
- uczniów szkół branżowych.
Więcej informacji tutaj.
CZYTAJ TAKŻE: Technik dekarstwa już w 2021 roku?
Kształcimy prawdziwych fachowców
Szkolenie z marką Gerard