Komfortowe poddasze – jak dobrać okna dachowe?

Velux Polska Sp. z o.o.

Odpowiednie doświetlenie poddasza znacząco wpływa na komfort mieszkania, dlatego okna dachowe muszą być dobrze dobrane. Ich parametry powinny gwarantować trwałość i funkcjonalność w warunkach typowych dla danej przestrzeni.

Poddasze chętnie wykorzystywane jest jako pomieszczenie o różnych funkcjach – urządzane są tam głównie sypialnie, pokoje dzieci i łazienki. Jego odpowiednie doświetlenie znacząco wpływa na komfort mieszkania. Dlatego ważny jest wybór okien z odpowiednimi parametrami, gwarantującymi ich trwałość i funkcjonalność w warunkach typowych dla danej przestrzeni. Umieszczenie okien dachowych w bliskim sąsiedztwie codziennych czynności pozwala nie tylko na ich wykonywanie w optymalnie oświetlonym miejscu, ale też na łatwe wietrzenie pomieszczeń. Niebagatelne znaczenie ma również otwarcie przestrzeni na widoki za oknem i zyskanie dodatkowego miejsca w pokojach pod skosami.

W celu optymalnego oświetlenia, wentylacji i dobrej widoczności na poddaszu należy zwrócić szczególną uwagę na liczbę, rozmiar oraz wysokość montażu okien dachowych. Ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie okien. Więcej mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni. Aby zapewnić sobie dobry widok na zewnątrz, należy dopasować wielkość okna i wysokość jego montażu do kąta nachylenia dachu. Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°, ale im mniejszy jest spadek dachu, tym dłuższe powinno być okno. Jeśli zależy nam na swobodnym widoku na zewnątrz zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90 cm nad podłogą. Aby zwiększyć powierzchnię przeszkleń w pomieszczeniu, okna dachowe warto montować w zestawach obok siebie w pionie lub poziomie, a także łączyć z oknami kolankowymi. Jeśli poddasze nie posiada ścianki kolankowej, dobrym pomysłem są dolne elementy doświetlające, montowane pod tym samym kątem, co okna dachowe.

Dolne i górne otwieranie – funkcjonalne rozwiązania

Wysokość montażu okna dachowego powinna wpływać na sposób jego otwierania, który wybierzemy. Najpopularniejsze są okna dachowe z osią obrotu umieszczoną w środku, co umożliwia swobodne otwieranie i ustawienie otwartego skrzydła w dowolnej pozycji. Okna obrotowe można podzielić na te z uchwytem w górnej części skrzydła lub z klamką na dole (typ B). Górne otwieranie idealnie sprawdzi się w sytuacji, kiedy okno zostało zamontowane dość nisko i ścianka kolankowa wynosi od 80 do 130 cm. Przy takim rozwiązaniu miejsce pod oknem można zaaranżować w dowolny sposób. Klamka na dole sprawdzi się przy wysokiej ściance kolankowej, gdy dolna krawędź okna znajduje się 130-150 cm od podłogi. Takie rozwiązania dostępne są w tej samej cenie, więc klient może wybrać sposób otwierania, biorąc pod uwagę wyłącznie zaplanowaną wysokość montażu oraz swoje preferencje.

Wybierając okna dachowe do pokoju dziecka, zwróćmy uwagę, aby były wyposażone w zasuwkę zabezpieczającą przed możliwością otwarcia okna przez maluchy. Duże znaczenie ma w tym przypadku sposób otwierania. W pokoju najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzi się system górnego otwierania, który uniemożliwia otwarcie okna bez pomocy rodziców.

Komfort oszczędzania

Dbałość o duże przeszklenia na poddaszu wynika przede wszystkim z potrzeby korzystania z energii słonecznej oraz z chęci zapewnienia jak największej ilości światła dziennego w pomieszczeniach i kontaktu z otaczającym krajobrazem. Dzięki rozwojowi rynku stolarki okiennej możemy wybierać rozwiązania o wysokiej termoizolacyjności, które jednocześnie zapewniają wysoki stopień pozyskania energii słonecznej i gwarantują korzystny bilans energetyczny. Jeśli zależy nam na energooszczędnych rozwiązaniach, powinniśmy wybierać trzyszybowe okna dachowe wykonane w konstrukcji ThermoTechnologyTM. Takie okna mają bardzo dobry współczynnik przenikalności cieplnej Uw, równy 1.1 (W/m2K) i już teraz spełniają wymagania zawarte w przepisach, które wchodzą w życie w 2021 roku. Wyposażone są one w specjalny pakiet trzyszybowy i dodatkową uszczelkę, która chroni przed chłodem i stratami ciepła, a także zapewnia wyższą dźwiękochłonność. Na komfort i energooszczędność dwukomorowych okien dachowych ma także wpływ konstrukcja szyby, która zapewnia wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia (współczynnik przepuszczalności energii całkowitej g=0,55).

Okna drewniane i drewniano-poliuretanowe

Wybierając okna dachowe, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane: drewniane lub drewniano-poliuretanowe. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka odporność produktów na wilgoć, najlepiej sprawdzą się okna drewniane pokryte grubą, jednolitą powłoką poliuretanową zapewniającą gładkie naroża bez połączeń, dzięki którym nie gromadzi się w ich okolicach wilgoć, kurz oraz brud. Okna drewniano-poliuretanowe są białe i mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących alternatywy dla okien wykonanych z PCV oraz dla tych klientów, którzy chcą dobrać okna do stylizacji pomieszczenia i szukają estetycznych rozwiązań. Biała ościeżnica z powłoką poliuretanową nie żółknie i zachowuje swój wygląd przez długie lata. W pomieszczeniach o wyższym stopniu wilgotności warto zadbać też o odpowiednią wentylację. Wybierajmy okna wyposażone w klapę wentylacyjną, która zapewni przepływ świeżego powietrza z zewnątrz do domu, nawet gdy jest ono zamknięte, oraz w wymienny i łatwy w konserwacji filtr, zatrzymujący kurz i owady. Wydajny system wentylacji to atrybut nie tylko okien drewniano-poliuretanowych, ale też drewnianych, które często wybierane są do takich pomieszczeń, jak sypialnie, gabinety czy salony. Okna drewniane wykonane w unikalnej konstrukcji ThermoTechnologyTM  zbudowane są z klejonego i impregnowanego drewna sosnowego, pokrytego bezbarwnym lakierem, łączonego z wysokoizolacyjnym tworzywem EPS.

Komfort cieplny przez cały rok

Obecnie coraz częściej inwestorzy decydują się na zakup rozwiązań, które w naturalny sposób umożliwiają im utrzymanie optymalnej temperatury na poddaszu w upalne dni. Istotnym elementem zapewniającym komfort na poddaszu latem są osłony zewnętrzne – rolety lub markizy, które zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby, chroniąc wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem. Dodatkowo rolety zewnętrzne chronią przed hałasem i zabezpieczają okno przed trudnymi warunkami pogodowymi, a zimą poprawiają izolacyjność okien.

FL 2-3/2020 NASTĘPNY ARTYKUŁ: Pracownicze Plany Kapitałowe


Velux Polska Sp. z o.o.
02-225 Warszawa
ul. Krakowiaków 34
tel. 22 33 77 000, www. velux.pl