Jak wybrać dobre narzędzia?

Dariusz Marciniak, [email protected]

Każdy dobry wykonawca, niezależnie od wykonywanej profesji, korzysta w swojej codziennej pracy z narzędzi. Wiemy, jak ważne są profesjonalne urządzenia mechaniczne, jednak często nie przykładamy się do odpowiedniego doboru tych ręcznych. Oczywiście marek i firm jest na rynku wiele, bo wiele jest grup fachowców, ale ważniejsze jest podejście. Chodzi o to, aby przede wszystkim wybrać narzędzia z linii profesjonalnej.

Kiedyś mówiono: „Cena czyni cuda”, ale to powiedzenie tu się nie sprawdza – cena nie jest najważniejsza

Dokonując wyboru, mimo wszystko warto postawić na sprawdzone marki, trwałość oraz jakość wykonania narzędzi, a dopiero potem na cenę. Każdy zazwyczaj dobiera narzędzia do zakresu świadczonych przez siebie usług. Innych potrzebują elektrycy, a innych hydraulicy, czy dekarze. To sprawa dość oczywista, przecież mają one pomagać w pracach i oszczędzać czas oraz siły. Nic bardziej nie frustruje, jak niemożność wykonania konkretnej pracy na budowie czy w warsztacie z powodu braku odpowiednich narzędzi lub kluczy.

Rynek narzędzi jest dziś bardzo bogaty i w pełni profesjonalny. Oferta produktów jest przeogromna, co można było zaobserwować choćby na ostatnich targach BUDMA w Poznaniu czy po prostu w profesjonalnym sklepie bądź Internecie. Ale i na co dzień spotkamy się z różnorodnością narzędziowego asortymentu. W Lublinie także nie brak sklepów, których zaopatrzenie zaspokoi najbardziej wymagających klientów. Regularnie pojawiają się nowości, a każdy producent dba o kompletność swojej oferty.

Profesjonalne, czyli jakie?

Na rynku narzędzi, także tych ręcznych, mamy olbrzymi wybór zarówno firm, jak i samych produktów do różnych zastosowań. Z szerokiej półki cenowej – co nie pozostaje bez wpływu na ich jakość i trwałość – można wybrać już prawie wszystko. Podstawowe pytania brzmią: Co odróżnia profesjonalne narzędzia od nieprofesjonalnych? Jakimi parametrami powinny się one charakteryzować? Czynników warunkujących te kwestie jest wiele, dlatego warto pytać w firmach profesjonalnie zajmujących się sprzedażą.

Dla wielu fachowców profesjonalne narzędzie musi wyróżniać się trwałością. Każdy musi znaleźć dla siebie te cechy, za które chce zapłacić, ale wszystkie one muszą iść w parze z niezawodnością. Podkreślmy raz jeszcze: narzędzia powinny być przede wszystkim dobrane do naszych potrzeb. Muszą więc zapewniać wygodę użytkowania i być niejako „przedłużeniem” ręki.

Na rynku funkcjonuje przeświadczenie, że w użytkowaniu profesjonalnym narzędzi większą wagę przywiązuje się do jakości i ich możliwości oraz marki producenta niż do samej ceny produktu – odwrotnie niż w przypadku klientów, którzy używają narzędzi do prac własnych. Ale trzeba przyznać, że zdarzają się klienci kupujący narzędzia o wysokim stopniu wyspecjalizowania oraz w cenie, która nawet dla wielu profesjonalistów była nie do udźwignięcia. Niestety, są też przypadki odwrotne, czyli zakupu tanich narzędzi amatorskich do ciężkich prac w trudnych warunkach na budowie. Warto pamiętać, że narzędzia profesjonalne potrafią pracować przez 8, a często i więcej godzin w ciągu jednego dnia. W tym tkwi różnica i tu klient powinien sam dokonać właściwego wyboru.


Piotr Sajnaga, Asmet

Grupa narzędzi profesjonalnych stworzona została do stałej pracy pod dużymi obciążeniami, co gwarantuje użytkownikowi wydajną i ciągłą pracę. Wszystkie narzędzia profesjonalne to narzędzia ergonomiczne, przy projektowaniu których pod uwagę brane są: doświadczenie użytkowników, wiedza specjalistów od ergonomii i wzornictwa przemysłowego, wiedza zespołów badawczych, a nawet lekarzy. Niebagatelne znaczenie ma też bezpieczeństwo pracy z użytkowanym narzędziem. Narzędzia markowe to narzędzia bezpieczne, poddane rygorystycznym testom i kontroli. By sprzęt nie stwarzał zagrożenia dla użytkownika podczas pracy, należy wybierać produkty z certyfikatem jakości. Ten dokument potwierdza zgodność ich wykonania z obowiązującymi przepisami.

Podsumowując, narzędzia znanych producentów stworzone są z myślą o wymagających użytkownikach, ceniących wysoką jakość, trwałość i efektywność pracy, jak również oczekujących innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Klienci w naszych autoryzowanych salonach narzędziowych, kupując markowe produkty, mogą liczyć na fachowe i rzetelne doradztwo techniczne oraz pomoc w doborze najlepszych narzędzi spełniających ich oczekiwania.

CZYTAJ TAKŻE: Narzędzia i maszyny – kupić czy wypożyczyć?