Jak wybrać dobrą powietrzną pompę ciepła?

Anna Pawłowska, specjalista ds. marketingu ZMK SAS Sp. z o.o.

Wybierając ogrzewanie dla domu, inwestorzy coraz chętniej decydują się na urządzenia pobierające darmową energię z otoczenia, czyli pompę ciepła. I to nie tylko ci, którzy budują nowy dom.

Coraz częściej pompę ciepła montuje się zarówno w domach nowo budowanych, jak i remontowanych oraz termomodernizowanych. Poniżej kilka zagadnień, które warto przeanalizować przed wyborem konkretnego modelu urządzenia.

Monoblok czy split?

Zdecydowanie bardziej atrakcyjne wydaje się urządzenie typu monoblok. Charakteryzuje się ono tym, że wszystkie elementy znajdują się w jednej zamkniętej obudowie. Taką pompę stawiamy przy budynku, a między nią, a instalacją grzewczą prowadzone są rury z wodą bądź cieczą niezamarzającą. Montaż takiej pompy jest prosty i szybki, ponieważ jest ona fabrycznie napełniona czynnikiem roboczym przez producenta i w pełni hermetyczna. W wersjach split (dwuczęściowych) montaż jest bardziej skomplikowany. Wykonujący go instalator musi mieć uprawnienia w zakresie f-gazów, ponieważ to on samodzielnie napełnia urządzenia czynnikiem roboczym oraz uszczelnienia pompę.

Czym jest COP?

Kolejny parametr, który warto przeanalizować, to współczynnik COP. Określa on wydajność pompy ciepła, czyli stosunek chwilowej mocy grzewczej do mocy chwilowej kompresora/elektronicznych komponentów pompy ciepła. Porównując COP pomp ciepła zawsze należy sprawdzić dla jakich wartości A (temperatura powietrza zewnętrznego) i W (temperatura zasilania) producent go deklaruje. Niektórzy podają COP np. dla takich parametrów jak A7W35 lub nawet A10W35. Mija się to z celem. Dla A7W35 współczynnik COP może być wyższy o kilkanaście procent w porównaniu do A2W35. Tylko porównanie dla tych samych warunków pozwoli wywnioskować, które urządzenie jest bardziej efektywne. W innym przypadku inwestor może błędnie założyć, że wybiera lepszą, bardziej sprawną pompę.

pompe-ciepla-sas-2

Przekrój pompy ciepła SAS VESTA

Odpowiedni czynnik

W najnowocześniejszych pompach ciepła stosuje się naturalny czynnik chłodzący niepodlegający ustawie SZWO (tzw. F-gazy). Jest to propan (R290), który jest niewątpliwie czynnikiem przyszłości. Wyróżnia go bezpieczeństwo oraz niski współczynnik GWP – wynoszący zaledwie 3. GWP to potencjał tworzenia efektu cieplarnianego: im jest niższy, tym mniejszy ma na niego wpływ. Dla porównania często stosowany w pompach ciepła czynnik R410 ma GWP równe aż 2088!

Pompa wykorzystująca propan to też znaczne ułatwienie dla instalatora. Jej montaż i serwisowanie nie wymagają, aby posiadał wspomniane wcześniej uprawnienia w zakresie F-gazów.

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Moc pompy ciepła powinniśmy dobierać według zapotrzebowania na moc grzewczą danego budynku. Ponadto wyznaczyć powinniśmy tzw. punkt biwalentny, czyli temperaturę, przy której sprawność pompy ciepła będzie nadal satysfakcjonująca. Poniżej punktu biwalentnego zaleca się, aby korzystać z drugiego źródła ciepła, np. kotła peletowego.

Układy hybrydowe są szczególnie polecane do modernizowanych budynków. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastosować ten model ogrzewania w domach nowo budowanych. W starszych obiektach instalacje grzejnikowe mogą nie być dostosowane do ogrzewania jedynie pompą ciepła – wtedy lepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe.

Kolejnym, nieco prozaicznym aspektem, jest fakt, iż w modernizowanym obiekcie jakieś źródło ciepła już istnieje. Dlaczego więc nie wspomóc go pompą ciepła, zapewniając sobie komfort i oszczędności finansowe? Takie hybrydowe układy grzewcze dają najlepszy efekt ekonomiczny i poczucie komfortu dla inwestora.

Mniejsze koszty ogrzewania

Wielu inwestorów zastanawia się jednak, jak w praktyce układy hybrydowe przekładają się na koszty ogrzewania budynku. Czy łączenie pracy pompy ciepła z pracą kotła peletowego jest opłacalne? Poniżej przedstawiamy porównanie kosztów ogrzewania domu pompą ciepła Vesta i kotłem peletowym SAS.

kociol-do pompy-ciepla

BIO COMPACT to jeden z kotłów peletowych SAS wyposażony w samoczyszczący palnik MULTIFLAME, który doskonale sprawdzi się w układzie hybrydowym z pompą ciepła.

Do obliczeń przyjęliśmy roczne zapotrzebowanie na energię budynku wyliczone na podstawie audytu energetycznego. Pozwoli to na wyliczenia dokładniejsze niż te uwzględniające tylko powierzchnię budynku. Wyliczenie przeprowadziliśmy dla dwóch . Różnią się one wielkością zapotrzebowania budynku na moc grzewczą przy temperaturze –10°C i punktem biwalentnym, czyli temperaturą, w której uruchamia się drugie urządzenie. Tym drugim urządzeniem jest kocioł peletowy o sprawności uśrednionej do 90%. Oznacza to, że do obliczeń można przyjąć dowolny kocioł peletowy SAS.

Najlepsze rezultaty ekonomiczne otrzymamy, wykorzystując kocioł peletowy w sezonie grzewczym jako urządzenie wspomagające, a pompę ciepła w pozostałych dniach roku.

WARIANT I

Założenia:

 1. Zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą przy -10ºC – 14,5 kW;
 2. Roczne zapotrzebowanie na energię budynku – 30 277 kWh (klimat umiarkowany według Rozporządzenia Komisji (UE) 813/2013);
 3. SCOP pompy ciepła dla W35 – 4,2;
 4. SCOP pompy ciepła dla W55 – 3,5;
 5. Punkt biwalentny – -4°C;
 6. Sprawność kotła peletowego – 90%;
 7. 1 kg peletu – 5 kWh;
 8. Koszt 1 kWh energii elektrycznej – 0,65 zł;
 9. Koszt 1 tony peletu – 900 zł.

Roczny koszt ogrzewania budynku:

 1. System podłogowy – 4 694 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej – 589 zł; praca przez 259 godzin przy średniej mocy 3,5 kW).
 2. System mieszany (podłogowy/grzejnikowy) – 5 571 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej – 589 zł; praca przez 259 godzin przy średniej mocy 3,5 kW).
 3. Kocioł peletowy – 6 055 zł.
 4. System hybrydowy (pompa ciepła i kocioł peletowy), układ podłogowy – 4 286,3 zł (koszt pracy kotła peletowego jako drugie źródło ciepła – 181,3 zł).

WARIANT II

Założenia:

 1. Zapotrzebowanie budynku przy -10°C – 11,6 kW;
 2. Roczne zapotrzebowanie na energię budynku – 24 054 kWh (klimat umiarkowany według Rozporządzenia Komisji (UE) 813/2013);
 3. SCOP pompy ciepła dla W35 – 4,4;
 4. SCOP pompy ciepła dla W55 – 3,6;
 5. Punkt biwalentny – -7 °C;
 6. Sprawność kotła peletowego – 90%;
 7. 1 kg peletu – 5 kWh;
 8. Koszt 1 kWh energii elektrycznej – 0,65 zł;
 9. Koszt 1 tony peletu – 900 zł.

Roczny koszt ogrzewania budynku:

 1. System podłogowy – 3 547 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej – 112 zł; praca przez 49 godzin przy średniej mocy 3,5 kW).
 2. System mieszany (podłogowy/grzejnikowy) – 4 250 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej – 112 zł; praca przez 49 godzin przy średniej mocy 3,5 kW).
 3. Kocioł peletowy – 5 345 zł.
 4. System hybrydowy (pompa ciepła i kocioł peletowy), układ podłogowy – 3 466 zł (koszt pracy kotła peletowego jako drugie źródło ciepła – 31 zł).

 

Jak widać po powyższych obliczeniach, w wariancie I całkowity koszt ogrzewania domu wyłącznie kotłem peletowym wyniesie 6 055 zł.

W systemie hybrydowym, przy układzie podłogowym, koszt ten wyniesie jedynie 4286,30 zł. Kwota ta zawiera koszt ogrzewania kotłem peletowym, który wynosi 181,3 zł.

W wariancie II oszczędności są jeszcze większe. Podczas gdy ogrzewanie kotłem peletowym wyniesie inwestora 5 345 zł, to w systemie hybrydowym suma ta będzie opiewać już tylko na 3 466 zł. Z sumy tej jedynie 31 zł – w skali roku – to koszt pracy kotła peletowego!

Co producent oferuje w standardzie?

Różnice cen w pompach ciepła dostępnych na rynku mogą być znaczące. Pozornie korzystna cena zazwyczaj wynika z braku osprzętu dodatkowego, który inwestor musi dokupić osobno. Zanim skusimy się na „okazję”, warto sprawdzić, czy dostajemy urządzenie gotowe do montażu, w pełni kompletne i skonfigurowane.

Uwagę należy zwrócić także na komponenty pompy ciepła – czy są to produkty renomowanych marek światowego sektora chłodnictwa. W standardzie powinien znajdować się między innymi moduł internetowy, umożliwiający sterowanie urządzeniem za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

FL 2-3/2020 NASTĘPNY ARTYKUŁ: Biała lista podatników

CZYTAJ TAKŻE:
Dofinansowanie do pomp ciepła w nowych budynkach
Wyzwania i problemy w branży sanitarnej


http://www.sas.busko.pl