GigaPV wyprodukuje polskie ogniwa fotowoltaiczne
Redakcja
Ogniwa fotowoltaiczne najwyższej jakości już wkrótce powstaną w Polsce. Inicjatywa budowy polskiej fabryki ogniw fotowoltaicznych nabiera tempa. Wyprodukuje je spółka GigaPV SA. Cała inwestycja może sięgać 1 mld zł.
Projekt GigaFabryki w Polsce nie jest przypadkowy. W Polsce mamy teraz boom na fotowoltaikę i sprzyjającą przemysłowi politykę krajową. UE natomiast chce inwestować w zieloną energię, bo widzi w tym szansę na wygenerowanie wzrostu gospodarczego po pandemii.
Energia słoneczna na dobre zagościła w polskich domach. A wykorzystywać będziemy jej jeszcze więcej, bo odchodzimy od węgla. W dużej mierze zastąpią go odnawialne źródła energii, przede wszystkim ogniwa fotowoltaiczne. Już w ubiegłym roku wartość rynku PV w Polsce pod względem obrotów i inwestycji w 2020 roku wyniosła 8 mld zł, a przewiduje się, że będzie jeszcze większa.
Ogniwa fotowoltaiczne potrzebne od zaraz
Obecnie dysponujemy prężnie działającym przemysłem fotowoltaicznym, w którym polskie firmy zapełniają prawie cały łańcuch dostaw. W tym łańcuchu brakuje jedynie ogniw fotowoltaicznych, sprowadzanych z krajów azjatyckich. Dlatego potrzebna jest ich produkcja własna. W tym celu powołana została spółka Giga PV, która ogniwa produkować będzie w GigaFabryce.
Zakłada się, że ogniwa fotowoltaiczne, które będzie produkować GigaFabryka w ciągu 1 roku, pozwalą na pokrycie 50% średniego rocznego przyrostu nowych mocy w krajowej fotowoltaice. To może stanowić około 5% rocznych inwestycji w całej UE. Według założeń biznesplanu produkcja ogniw rozpocznie się w roku 2024. Już teraz spółka prowadzi rozmowy o współpracy z firmami, które chcą się wziąć udział w rozwoju tego projektu. Dzięki szeroko zakrojonej współpracy ogniwa produkowane w GigaFabryce mają być konkurencyjne cenowo w stosunku do produktów azjatyckich. To otworzyłoby również możliwości ekspansji GigaFabryki na rynek europejski.
Ogniwa fotowoltaiczne najwyższej jakości
Ogniwa powstające w GigaFabryce mają być urządzeniami o najwyższej jakości technicznej. W ich opracowywaniu mają uczestniczyć naukowcy z Instytutu Fraunhofera oraz z Institut Photovoltaïque d’Ile-de-France (IPVF). GigaPV niedawno wysłała do nich listy intencyjne o współpracy w celu wyboru najlepszej dostępnej technologii oraz identyfikacji możliwych działań badawczych i rozwojowych. Spółka podpisała już porozumienie z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej. Prowadzi także rozmowy z polskimi firmami, instytutami badawczymi i uczelniami, które będą kluczowe w utrzymaniu konkurencyjności produkowanych ogniw. – Wykorzystanie wiedzy instytucji badawczych, wykwalifikowani pracownicy oraz istniejące i powstające krajowe podmioty przemysłowe stanowią podstawę do stworzenia w Polsce kluczowych elementów odbudowywanego europejskiego łańcucha dostaw dla fotowoltaiki – komentuje prezes Giga PV, Grzegorz Wiśniewski.
GigaFabryka będzie produkowała ogniwa krzemowe najnowszej generacji w technologii TOPCon. Powstające przy jej zastosowaniu ogniwa są wyższej jakości niż te, które dostarczają obecnie producenci z Azji wykorzystujący technologię PERC. Dostawcami poszczególnych urządzeń i rozwiązań niezbędnych do utworzenia linii produkcyjnej mają być firmy polskie oraz europejskie.
Jednym z istotnych punktów projektu produkcji ogniw fotowoltaicznych w GigaFabryce jest generowanie innowacyjnych rozwiązań. W tym celu dla Fabryki powstanie zaprojektowany specjalnie dla niej ekosystem innowacji rozwoju technologii i modeli biznesowych w branży solarnej. W jego opracowaniu uczestniczyć będą zarówno firmy polskie, jak i zagraniczne.
GigaFabryka ma powstać na śląskich terenach pogórniczych, jako ważny element polskiej sprawiedliwej transformacji energetycznej. Zatrudnienie w niej znajdzie ponad 1 tys. osób. Wyprodukowane w niej ogniwa mają łącznie dać moc 1 GW rocznie. Koordynatorem projektu jest Instytut Energetyki Odnawialnej.
Oprac. na podst. materiałów IEO
CZYTAJ TAKŻE: Jak sfinansować instalację PV?
Uzgodnienia ppoż. dla instalacji PV
Pomysł na dobrą cenę