Fasada Roku 2021 – kto zwyciężył?

Redakcja

Fasada Roku 2021 rozstrzygnięta. Profesjonalne jury zakończyło prace na etapie krajowym. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają 10 000 zł. Przypadnie im także zaszczyt reprezentowania Polski w rywalizacji na poziomie międzynarodowym.

Konkurs Fasada Roku w tym roku odbył się już po raz piętnasty. Architekci, inwestorzy i wykonawcy do rywalizacji o tytuł Fasady Roku 2021 zgłosili łącznie 294 budynki. Każdy znich z elewacją wykończoną kompletną technologią Baumit, przez którą rozumie się system ocieplenia, system tynkowy lub program produktów renowacyjnych.

Fasada Roku 2020 – werdykt jury

Największa w historii konkursu liczba kandydatów nie przeszkodziła jednak jury w wyborze najlepszych elewacji. Pierwszy etap głosowania online wyłonił 129 obiektów, które poddano ponownej ocenie podczas obrad jury 9 listopada 2021 r. w hotelu The Bridge we Wrocławiu. Po kilkugodzinnych rozmowach, którym przewodniczył Andrzej Poniewierka z ramienia Dolnośląskiej Izby Architektów, wybitni architekci, działacze oraz przedstawiciele mediów branżowych wyłonili zwycięzców pięciu kategorii.

fasada-roku-2021

1. Budynek jednorodzinny nowy – Ostoja Kampinos w Starych Babicach k. Warszawy

Na zdjęciu otwierającym. Jury doceniło ciekawy układ urbanistyczny, umiejętne wpisanie osiedla domków w leśny krajobraz, zastosowanie koloru innego niż biel i czerń.

 

 

2. Budynek wielorodzinny nowy – Wojszyce, ul. Pawia 18

Grono jurorów doceniło umiejętne połączenie struktur na elewacji, które przyczyniło się do uzyskania przytulnego, romantycznego klimatu miniosiedla.

 

 

3. Budynek po termomodernizacji – Starostwo Powiatowe w Pile

Jury tę nagrodę główną przyznało za utrzymanie historycznego charakteru budynku, umiar i podkreślenie zalet-wartości fasady.

 

 

fasada-roku-2021

4. Budynek niemieszkalny nowy – kompleks Minimaxy, Wrocław

Obiekt uhonorowano nagrodą główną za kompozycję brył, graficzne „zagranie” kolorami w celu podkreślenia tektoniki budynków, które tworzą zwarty zespół idealnie wtapiający się w okoliczny krajobraz.

 

fasada-roku-20215. Budynek historyczny po renowacji – kamienica przy ul. Piłsudskiego, Bytom

Jury doceniło kompleksowość wykonanych prac renowacyjnych, akcentując odtworzenie z wielką pieczołowitością elementów sztukatorskich budynku oraz pierwotnej kolorystyki całej elewacji.

 

Będzie ciąg dalszy rywalizacji!

Realizacje, które w ocenie profesjonalnego jury zajęły pierwsze miejsce w swojej kategorii zyskują tytuł Fasady Roku 2021, a osoba lub podmiot zgłaszający nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł. I choć poznaliśmy już wszystkie rozstrzygnięcia w tegorocznej edycji konkursu, to jeszcze nie koniec emocji. Rywalizacja przenosi się teraz na poziom międzynarodowy. Laureaci nagrody głównej automatycznie kwalifikują się do VI edycji Baumit Life Challenge i będą walczyć o kolejny prestiżowy tytuł Europejskiej Fasady Roku!

Ideę konkursu wspierają uznane organizacje, takie jak Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP), Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA), a także media branżowe.

Lubelska realizacja w konkursie Fasada Roku 2021

fasada-roku-2021Choć na Lubelszczyźnie buduje się niemało i sporo obiektów poddaje się renowacji, Fasada Roku zdaje się u nas niezbyt popularna. Wnioskując z lokalizacji zgłoszeń, największym powodzeniem wydarzenie cieszy się we Wrocławiu i Warszawie. Ograniczeniem dla chętnych do wzięcia udziału w takim konkursie są niewątpliwie reguły Fasady Roku. Firma Baumit, jako organizator wydarzenia, wymaga, aby elewacje zgłaszanych obiektów wykonane były w jej systemach.

Reprezentacja Lubelszczyzny nigdy nie jest zbyt liczna, a w tym roku była raczej skromna. W tej edycji Fasady tylko DOMLUBLIN zgłosił do konkursu swoją inwestycję – budynek wielorodzinny na osiedlu Koncertowa Dolina.