Fasada Roku 2021 – konkurs wystartował
Redakcja
Fasada Roku 2021 dla realizacji w pięciu kategoriach. Od 1 kwietnia wykonawcy elewacji mogą zgłaszać swoje realizacje. Rywalizować mogą fasady domów jedno- i wielorodzinnych, budynków niemieszkalnych oraz obiektów poddanych modernizacji termicznej.
Konkurs Fasada Roku 2021 to już 15 edycja wydarzenia, które organizuje Baumit. Jego zadaniem jest promowanie roli elewacji w procesie w procesie kształtowania jakości budynku i lokalnego krajobrazu, a co za tym idzie o jej wpływie na komfort naszego życia. Konkurs od wielu lat jest zaliczany do najważniejszych wydarzeń w branży architektonicznej – ubiegłoroczna edycja zgromadziła na starcie aż 275 elewacji! Warunek uczestnictwa w rywalizacji jest zasadniczo jeden. Fasada musi być wykonana w technologii Baumit (kompletny system ocieplenia, system tynków z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych). Do obecnej edycji konkursu uczestnicy mogą zgłaszać elewacje ułożonej w terminie od 01.01.2020 do 30.09.2021 r.
Rywalizacja w konkursie odbywa się w 5 kategoriach budynków:
- jednorodzinnych nowych,
- wielorodzinnych nowych,
- po termomodernizacji,
- niemieszkalnych nowych,
- zabytkowych po renowacji.
Zgłoszenia mogą nadsyłać architekci, projektanci, biura projektowe i architektoniczne, wykonawcy, a także inwestorzy – zarówno instytucjonalni, jak również prywatni.
Fasada Roku – jak zgłosić obiekt?
By zgłosić obiekt do rywalizacji, wystarczy zarejestrować go w wybranej kategorii na stronie konkursu (www.fasadaroku.baumit.com) w terminie do 30 września 2021 r. Trzeba tam zamieścić jego fotografie, które powinny prezentować:
- obiekt względem okolicy;
- każdą jego stronę;
- detale wykonania elewacji;
- stan przed modernizacją lub renowacją.
Warunkiem dopuszczenia obiektu do rywalizacji jest ukończona w 100% elewacja – łącznie z elementami wykończenia, takimi jak barierki, balustrady, tarasy czy strefa cokołowa.
Co można wygrać?
Zwycięskie fasady otrzymają tytuł Fasada Roku 2021, a ich zgłaszający nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł. Jednocześnie zwycięstwo na poziomie krajowym otworzy przed laureatami drogę do rywalizacji międzynarodowej w ramach Baumit Life Challenge 2022, z jeszcze wyższą pulą nagród.
Triumfatorów polskiej edycji wyłoni w listopadzie br. specjalnie powołane jury. W jego składzie będą wybitni architekci, działacze i przedstawiciele mediów branżowych. Ocenią oni zgłoszone fasady, biorąc pod uwagę m.in:
- dbałość o detale,
- zastosowaną kolorystykę i strukturę elewacji,
- relację fasady z otoczeniem
- poszanowanie historycznej tradycji (przy renowacji).
Tradycyjnie swój niezależny ranking stworzą również internauci. Głosowanie publiczności będzie trwać od 1 maja do 31 października br. na stronie internetowej konkursu. Internauci oceniają dowolną liczbę obiektów, przypisując swoim głosom wagę od 1 do 5. Projekty, które w swojej grupie zdobędą najwięcej głosów, zostaną odznaczone specjalnym Wyróżnieniem Internautów.