PIT 12% – nowelizacja wchodzi w życie

View Calendar
2022-07-01 Cały dzień

PIT 12% dla przedsiębiorców i osób fizycznych, to najważniejszy element nowelizacji, która zmienia przepisy podatkowe Polskiego Ładu.

PIT 12% stosować mogą wszyscy podatnicy, których dochody nie przekraczają II progu podatkowego. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy osobą fizyczną czy przedsiębiorcą. Jedyny warunek, jaki musimy spełnić, aby z nowelizacji skorzystać, to rozliczanie się z fiskusem według skali podatkowej.

Zmiana formy opodatkowania

Przedsiębiorcy, którzy do tej pory podatki rozliczali ryczałtem, oświadczenie o zmiany formy rozliczania się z fiskusem muszą złożyć do 22 sierpnia br. Oświadczenie to jest jednoznaczne z przejściem na skalę podatkową.

Przedsiębiorca, który rezygnuje z ryczałtu, musi sporządzić spis z natury na dzień 1 lipca oraz stosować podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się podatkiem liniowym, na zmianę formy opodatkowania mają dużo więcej czasu. Przejścia na skalę podatkową mogą dokonać, rozliczając swoje dochody za 2022 r. Wystarczy, że złożą wówczas PIT-36.

PIT 12% a składka zdrowotna

Nowelizacja "PIT 12%" wyłącza z opodatkowania składkę zdrowotną. Nie jest to jednak powrót do poprzednich przepisów podatkowych. Liniowcy mogą odliczyć maksymalnie 8,7 tys. zł, ryczałtowcy - połowę kwoty zapłaconych składek, a ci na karcie - 19% zapłaconych składek.

PIT-2

Wchodząca w życie nowelizacja pozwala złożyć PIT-2 u maksymalnie trzech pracodawców. U więcej niż jednego pracodawcy kwotę wolną od podatku będą mogły rozliczać osoby, które:

  • pracują w różnych firmach,
  • mają kilka umów zleceń.

 

Więcej informacji w tekście na str. głównej: Obniżka PIT do 12%