Obowiązkowe utworzenie PPK: mikro i małe firmy
Na obowiązkowe utworzenie PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych, małe i mikro firmy mają czas do 23 kwietnia tego roku. Chyba że wszyscy pracownicy złożą deklarację rezygnacji z Planów.
Przy tworzeniu PPK istotny jest wybór instytucji finansowej, która będzie nimi zarządzała. W podejmowaniu decyzji uczestniczyć powinni pracownicy. Reprezentować mogą ich związki zawodowe, o ile działają w firmie. Jeżeli nie, pracodawca musi skonsultować się z reprezentacją osób zatrudnionych, obejmującą także osoby pracujące w oparciu o umowy cywilno-prawne czy umowy o pracę nakładczą.
Kary za niespełnienie wymogów ustawy o PPK
Pracodawcy, którzy nie dochowają terminu przewidzianego w ustawie na zawarcie umowy o zarządzanie PPK, mogą zostać ukarani grzywną. Maksymalna wysokość takiej grzywny to 1,5% funduszu wynagrodzeń w danej firmie w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego.
Grzywną od od 1 tys. do 1 mln zł ukarany może być także pracodawca, który nie dopełni obowiązku:
- zawarcia w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym terminie,
- dokonywania wpłat do PPK w przewidzianym przepisami terminie,
- zgłoszenia wymaganych ustawą danych lub zgłosi nieprawdziwe dane albo udzieli w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmówi ich udzielenia,
- prowadzenia dokumentacji związanej z obliczaniem wpłat do PPK.
PPK tworzyć nie muszą firmy, które:
- zatrudniają mniej niż 10 osób, jeżeli wszyscy pracownicy złożą deklarację rezygnacji z uczestnictwa w PPK;
- prowadzą pracownicze programy emerytalne (PPE), w których uczestniczy co najmniej 25% zatrudnionych a składka minimalna to 3,5% wynagrodzenia pracownika.
Więcej informacji w tekście: Pracownicze Plany Kapitałowe w małej firmie
oraz na stronie: mojeppk.pl