Nowe Prawo budowlane wchodzi w życie

View Calendar
2020-09-19 Cały dzień

Nowe prawo budowlane to między innymi zmiany w przepisach dotyczących projektu budowlanego. Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo budowlane będzie się on składał z 3 części. Oprócz projektu architektoniczno-budowlanego i projektu budowy działki do dokumentacji inwestycji dołączyć trzeba będzie projekt techniczny realizowanego obiektu. Dwa pierwsze inwestor musi złożyć, gdy ubiega się o pozwolenie na budowę. Projekt techniczny opracowany musi być zaś przed rozpoczęciem robót budowlanych i dostarczony kierownikowi budowy. Do nadzoru budowlanego inwestor musi go złożyć, ubiegając się o pozwolenie na użytkowanie albo zgłaszając zakończenie robót.

Nowelizując Prawo budowlane, ustawodawca postanowił przyspieszyć przyłączanie nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. W tym celu wyznaczył konkretne terminy dla przedsiębiorstw na wydanie warunków przyłączenia do sieci. Za ich przekroczenie grożą kary finansowe. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne nie mają prawa pobierać opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.

Istotnych zmian w regulacji procesu inwestycyjnego, jakie wprowadza nowe Prawo budowlane, jest więcej. Należy do nich nowelizacja katalogu obiektów, których realizacja wymaga jedynie zgłoszenia. Zmianie ulegają także obowiązki kierownika budowy. Prostsza ma być legalizacja "starych" samowoli budowlanych. Jeżeli właściciel będzie chciał zmienić sposób użytkowania budynku, będzie musiał wykonać odpowiednie ekspertyzy przeciwpożarowe.

Do ważnych zmian należy ponadto wprowadzenia granicznego 5-letniego termin dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, po tym terminie nie będzie można już jej zmienić.

Więcej informacji: Ustawa Prawo budowlane

CZYTAJ TAKŻE: Budownictwo przyszłości - raport EFL
Budowa domu: Projekt budowlany na nowych zasadach