Kryształowe Cegły 2020 – Wielka Gala Jubileuszowa

View Calendar
2021-06-25 17:00 - 23:00

Kryształowe Cegły 2020 nareszcie trafią do laureatów. Z powodu pandemii organizatorzy wydarzenia kilkukrotnie musieli przekładać termin uroczystej gali. W tym roku wydarzenie będzie miało wyjątkową oprawę, bo to XX edycja konkursu DOM "O Kryształową Cegłę na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej.

Konkurs O Kryształową Cegłę to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego, którego jednym z głównych celów jest promocja wzorowych praktyk w budownictwie, uwzględniających wpływ na środowisko i wrażliwych na aspekty ekologiczne oraz kulturowe środowiska, w którym realizowane są inwestycje budowlane. Po kilkukrotnej zmianie terminu, które wymusiła pandemia, konkurs o Kryształową Cegłę 2020 został rozstrzygnięty. Laureatów poznamy 25 czerwca na uroczystej Gali. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego. Wśród pretendentów do nagrody znajduje się 37 obiektów z Polski, w tym 13 z Lublina oraz 8 zza wschodniej granicy. Realizacje zagraniczne w tym roku reprezentują obiekty z Brześcia (Białoruś) i Lwowa (Ukraina). W 19 edycjach Konkursu, które odbyły się do tej pory, rywalizowało ze sobą ponad 900 inwestycji budowlanych. Zgodnie ideą wydarzenia były to obiekty nowe i modernizowane na terenie Polski, Białorusi, Ukrainy, Litwy i Słowacji.

Nagrody dla inwestycji z Lublina

Wśród nagrodzonych inwestycji znalazło się 5 obiektów z Lublina: Elektrownia fotowoltaiczna „Hajdów” (I miejsce w kategorii Eko-inwestycje – partnerstwo dla natury); budynek Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii UMCS (I miejsce w kategorii Obiekty oświatowe); budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Koralowej (II miejsce w kategorii Kompleksy osiedlowe); Park Ludowy w Lublinie (II miejsce w kategorii Obiekty przestrzeni publicznej); Uniwersyteckie Centrum Stomatologii (II miejsce w kategorii Obiekty zdrowia).

Kryształowe Cegły 2020, czyli jubileusz

Tegoroczna edycja konkursu O Kryształową Cegłę to edycja jubileuszowa. Wydarzenie obchodzi swoje 20. urodziny. Z tej okazji organizatorzy ustanowili nagrodę GRAND PRIX. Otrzymają ją osoby i firmy, które najbardziej wyróżniły się w działaniach konkursowych.

Rangę jubileuszowej Gali podkreśla także powołanie Prezydium Konkursu. Zadaniem Prezydium jest:

  • opracowanie regulaminu przyznawania nagród GRAND PRIX „Kryształowej Cegły”;
  • wnioskowanie o przyznanie odznaczeń państwowych, resortowych i regionalnych (Polska, Białoruś, Ukraina);
  • wsparcie merytoryczne i organizacyjne Wielkiej Jubileuszowej Gali „Kryształowej Cegły”;
  • współudział w opracowaniu i wydaniu Albumu Jubileuszowego.

 

Patronat nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, Prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek, Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa – Gubernator Maksim Kozicki, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Prezydent Miasta Olsztyn Piotr Grzymowicz, Prezydent Miasta Rzeszów Tadeusz Ferenc.

Więcej informacji na ptm.lublin.pl