Dotacje na samochód elektryczny – ruszył nabór dla firm

Redakcja

Dotacje na samochód elektryczny dla firmy już wkrótce trafią do przedsiębiorców. 22 listopada 2021 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków do programu Mój elektryk. Jego beneficjentami mogą być również przedsiębiorcy.

Dotacje na samochód elektryczny dla firmy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie przyznaje w ramach programu Mój elektryk. Program będzie trwał do 30 września 2025 r. albo do wyczerpania środków, przez cały ten czas firmy mogą składać swoje wnioski. Na jego realizację rząd przeznaczył w tym roku 700 000 zł. Zgodnie z regulaminem beneficjentami programu mogą być nie tylko osoby fizyczne, ale też firmy. Niedawno, bo 22 listopada br., NFOŚ ogłosił nabór pierwszych wniosków. Wsparcie dotyczy zarówno elektrycznych samochodów osobowych, jak i dostawczych, a także pojazdów dwu-, trój- i czterokołowych, które będą używane do celów gospodarczych.

Dotacje na samochód elektryczny dla firmy – kto uzyska wsparcie?

Nabór wniosków, które ogłosił NFOŚ, dotyczy wyłącznie firm i podmiotów instytucjonalnych, takich jak:

 • jednostki sektora finansów publicznych,
 • kościoły i związki wyznaniowe,
 • spółdzielnie,
 • rolnicy indywidualni,
 • stowarzyszenia,
 • fundacje.

Wsparcie finansowe przeznaczone jest wyłącznie dla nowych aut zeroemisyjnych o napędzie elektrycznym lub wodorowym. Dotacja na samochód elektryczny jest możliwa tylko wtedy, gdy firma auto już kupiła (wsparcie z programu jest de facto refundacją). Może to zrobić za własne pieniądze albo sfinansować zakup kredytem. Kupione auto może być zarówno osobowe, jak i dostawcze, musi być jednak nowe – przebieg na liczniku nie może być większy niż 50 km. Jako “nowy” regulamin określa samochód, którego przebieg wynosi maksymalnie 50 km i jest to auto:

 • nowe fabrycznie i wcześniej nierejestrowane;
 • zarejestrowane przez dealera samochodów, importera lub firmę leasingową.

 

Dotacje na samochód elektryczny dla firmy – ile można otrzymać?

Kwota dotacji za zakupione auto zależy od deklarowanego średniorocznego przebiegu i rodzaju samochodu.

Za zakup zeroemisyjnego samochodu osobowego (kategoria M1 według regulaminu) firma może otrzymać:

 • 18  750 zł, jeżeli deklarowany średnioroczny przebieg nie przekracza 15 tys. km;
 • 27 000 zł, jeżeli deklarowany średnioroczny przebieg jest większy niż 15 tys. km.

Warunkiem udzielenia dofinansowania jest zachowanie limitu kwoty zakupu samochodu. Firma nie otrzyma wsparcia, jeżeli za elektryczny samochód  osobowy zapłaciła więcej niż 225 000 zł.

Za zakup zeroemisyjnego samochodu dostawczego (kategoria N1 według regulaminu) firma może otrzymać:

 • 20% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 50 000 zł, jeżeli deklarowany średnioroczny przebieg nie przekracza 20 tys. km;
 • 30% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 70 000 zł, jeżeli deklarowany średnioroczny przebieg jest większy niż 20 tys. km.

W przypadku zeroemisyjnych samochodów dostawczych nie ma limitu kosztów zakupu auta.

Za zakup pojazdu dwu-, trój- lub czterokołowgo  o napędzie elektrycznym lub wodorowym (kategoria L1e-L7e), który używany jest do celów gospodarczych, beneficjent może otrzymać wsparcie w wysokości do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej jednak niż 4 000 zł.

Terminy i sposób składania wniosków

Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji należy składać w okresie od 22.11.2021 r. – 30.09.2025 r., jednak nie dłużej niż do wyczerpania środków programu.

Przygotowane wnioski o dofinansowanie w formie dotacji należy składać w wersji elektronicznej WYŁĄCZNIE przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) pod adresem https://gwd.nfosigw.gov.pl/.