Dom inteligentny = dom dopasowany do potrzeb

Joanna Poniatowska, Prezes Zarządu Ipbud

Trzy rodziny, trzy różne pakiety oczekiwań i wymagań, a więc i trzy zindywidualizowane systemy zarządzania i kontroli budynkiem bądź mieszkaniem i ich otoczeniem. Dom inteligentny bowiem to dom odpowiadający na potrzeby jego mieszkańców.

Systemy automatyki budynku i jego otoczenia trzeba skonfigurować tak, aby zastosowane rozwiązania odpowiadały faktycznym potrzebom inwestora. Jak to osiągnąć, pokażemy Państwu na przykładzie trzech różnych rodzin, dla których projektowaliśmy i montowali instalacje inteligentne.

Dostępność i ochrona prywatności

Nasz pierwszy klient to osoba samodzielnie zamieszkująca w segmencie jednorodzinnym stanowiącym część bliźniaka. Dużo pracuje zawodowo i często wyjeżdża w sprawach służbowych. Podczas jego nieobecności dom musi być jednak dostępny na przykład dla zaufanego kuriera i ekipy sprzątającej. Budynek, w którym mieszka, jest częścią inwestycji zrealizowanej przez dewelopera w gęstej zabudowie. To istotne, bo projektując instalację, musieliśmy dostosować ją nie tylko do potrzeb naszego klienta, ale także otoczenia budynku i wymagań dewelopera.

Analizując potrzeby klienta, ustaliliśmy, że najważniejsze dla niego są: oszczędność czasu, nieangażująca zbytnio uwagi obsługa urządzeń i instalacji domowych, ochrona prywatności oraz dostępność domu podczas jego nieobecności.

dom-inteligentny-1_Ipbud
Obsługę instalacji inteligentnej można realizować za pomocą paneli sterujących. Ich rozmieszczenie zależy m.in. od preferencji klienta

Aby dostosować budynek do tak sprecyzowanych potrzeb zautomatyzowaliśmy bramę wjazdową i garażową. Bramę garażową, a także drzwi wejściowe wyposażyliśmy w czujki ruchu sterujące ich oświetleniem. Obie bramy – podobnie jak wszystkie urządzenia i instalacje, które można obsługiwać dzięki stosowanemu przez nas systemowi – sterowane mogą być za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona. To nie tylko wygoda, ale i oszczędność czasu (szukanie odpowiedniego pilota potrafi trwać). Jeszcze większe efekty w tym zakresie klient może osiągnąć, ustalając harmonogram dla poszczególnych urządzeń i instalacji. To nic innego, jak programowanie działania, które zostaje wprowadzone do systemu nadzorującego ich pracę.

Czujki ruchu zastosowaliśmy także do sterowania oświetleniem wewnątrz domu w takich pomieszczeniach, jak garderoba czy łazienka, a także oświetleniem schodów. W instalacji oświetleniowej zamontowaliśmy między innymi lampy ledowe. Dzięki temu na przykład konieczność skorzystania w nocy z toalety czy zejścia na niższe kondygnacje domu nie musi wiązać się z wybudzeniem, które zazwyczaj powoduje ostre światło. Dla osób zapracowanych to bardzo ważne, aby w takich sytuacjach stracić jak najmniej czasu przeznaczonego na sen.

Ponieważ dla naszego klienta istotna była możliwość udostępniania domu wybranym osobom podczas jego nieobecności, w budynku założyliśmy monitoring zewnętrzny i wewnętrzny. Bramę wjazdową i drzwi wejściowe inwestor może otwierać za pomocą telefonu z dowolnego miejsca na świecie. Monitoring daje mu możliwość sprawdzenia, kto faktycznie przebywał w domu i na jego posesji. Dzięki niemu może kontrolować także, czy znajdujące się tam osoby nie nadużyły jego zaufania. Chroni więc jego prywatność.

Do ochrony prywatności wykorzystaliśmy również sterowanie przesłonami zewnętrznymi za pomocą czujek zmierzchu. Odciążyliśmy w ten sposób inwestora od zaprzątania sobie głowy tym, aby zapalając światło, pamiętał, że wystawia się tym samym na widok sąsiadów z budynków znajdujących się tuż obok.

Bezpieczeństwo i odpoczynek

Nasz drugi inwestor to młode, pracujące zawodowo małżeństwo z dwójką dzieci, mieszkające w domu jednorodzinnym poza miastem. Dom położony jest na działce z dużym ogrodem frontowym i z tyłu budynku. Inwestor ten od domowych instalacji oczekiwał, że ich obsługa będzie zajmowała jak najmniej czasu. Zależało im także, by był to budynek praktycznie zeroenergetyczny. Pani domu chciała czuć się bezpiecznie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Ogród zaś miał stanowić element dekoracyjny otoczenia i miejsce relaksu dla rodziny i przyjaciół.

Rozbudowaną instalację inteligentną najlepiej przewidzieć na etapie projektowania lub budowy domu

Potrzeby tego inwestora częściowo pokrywają się więc z potrzebami klienta z bliźniaka. Ważne jest odciążenie młodych małżonków od czynności, które być może nie są skomplikowane, ale w sumie absorbują sporo czasu i uwagi. Wykonaliśmy dla nich zatem automatykę bramy wyjazdowej i garażowej z oświetleniem. Zamontowaliśmy sterowane oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne wraz z automatyką przesłon zewnętrznych, a dodatkowo także wewnętrznych.

Uzyskanie zeroenergetyczności budynku umożliwia zainstalowane przez nas sterowanie systemem rekuperacji oraz zintegrowany system klimatyzacji. Najważniejszym elementem grzewczym, który ma temu służyć, jest jednak wykonana przez nas instalacja ogrzewania podłogowego zasilana energią wytworzoną w ogniwach fotowoltaicznych. Instalację PV  zamocowaliśmy na dachu budynku.

Bezpieczeństwo, na którym tak zależało Pani domu, zapewnia system alarmowy oraz wyposażenie wjazdu na posesję w wideodomofon. Obsługiwać można go przy użyciu aplikacji do sterowania całym systemem instalowanej na tablecie. Dzięki temu klient zyskuje dodatkowe mobilne centrum zarządzania domem.

Roślin wprawdzie nie nasadzamy, ale żeby ułatwić naszym inwestorom utrzymanie ich w dobrej kondycji, zastosowaliśmy automatyczne nawadnianie. Pozwoli ono zachować ich dekoracyjny charakter. Zwiędłe, pożółkłe kwiaty, krzewy i trawa nie zdobią przecież żadnego ogrodu.

Atrakcyjność otoczenia budynku podkreśla ponadto odpowiednio zaprojektowane oświetlenie zewnętrzne. Inne zastosowaliśmy do podświetlenia oczka wodnego, inne do oświetlenia stref zabawy dzieci, relaksu czy miejsca spotkań przy grillu. Dla uzyskania pożądanego efektu wizualnego oświetliliśmy także elewację całego budynku.

Kontrola kosztów

Nasz trzeci inwestor to bezdzietna para mieszkająca na parterze w budynku wielorodzinnym. Do swojej dyspozycji ma także niewielki ogród przylegający do mieszkania. Co ważne, w mieszkaniu funkcjonuje biuro Pana domu. Odwiedza go więc spore grono obcych osób. Najważniejsze w tym przypadku było zatem bezpieczeństwo. Istotna była także kontrola kosztów generowanych przez część prywatną oraz biurową.

Aby zapewnić klientowi maksymalny poziom bezpieczeństwa, zainstalowaliśmy monitoring ogrodu i kamerę przy drzwiach wejściowych. Wewnątrz zamontowaliśmy natomiast czujniki dymu i zalania wodą. W skład systemu weszło także sterowane oświetlenie wewnętrzne i sterowane przesłony okienne (zewnętrzne i wewnętrzne).

Zużycie energii elektrycznej Pan domu może kontrolować dzięki specjalnym miernikom prądu. Urządzenie to monitoruje konsumpcję energii w różnych strefach. W tym przypadku przez urządzenia służące do wykonywania prac zawodowych oraz w poszczególnych pomieszczeniach.

Zdjęcia: Ipbud

FL 2-3/2020 NASTĘPNY ARTYKUŁ: Ceramiczne wariacje

CZYTAJ TAKŻE: Dziś budynek powinien być inteligentny


 

www.ipbud.pl