CERBUD wybrał nowy Zarząd
Redakcja
CERBUD przez następne trzy lata będzie działał pod wodzą Andrzeja Reja. Tak postanowili uczestnicy XXII Walnego Zjazdu Członków Krajowego Zrzeszenia Producentów Materiałów Budowlanych CERBUD.
Wybór Andrzeja Reja na stanowisko Prezesa Zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Materiałów Budowlanych CERBUD nikogo nie zaskoczył.
Andrzej Rej to społecznik, któremu Zrzeszenie w dużej mierze zawdzięcza powołanie do życia i skuteczną działalność. Zrzeszeniu przewodzi od ponad 20. lat. Spośród licznych sukcesów, jakie Zrzeszenie odniosło w tym czasie, warto zwrócić uwagę na działania, które doprowadziły do:
- korzystnej (zmniejszającej obciążenia) dla większości producentów ceramiki budowlanej zmiany przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych;
- odłożenia w czasie (o pół roku) obowiązku uzyskania pozwolenia zintegrowanego przez małe i średnie cegielnie. CERBUD powołał ponadto zespół, który opracował kilkadziesiąt wniosków na bardzo korzystnych dla przedsiębiorców warunkach finansowych. Dzięki zabiegom Zrzeszenia większość małych i średnich cegielni ostatecznie została z tego obowiązku zwolniona;
- uzyskania przez małe i średnie cegielnie możliwie najwyższych przydziałów uprawnień do emisji CO2 , a następnie ich wyłączenia z uczestnictwa w systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Aktualnie Zrzeszenie walczy o wsparcie finansowe i zapewnienie ciągłości dostaw węgla dla cegielni. Paliwo to w całości pochodzi z polskich kopalni. Z jednej strony nie ma więc zagrożenia, że zniknie on z polskiego rynku, jednak z drugiej strony ze względu na kryzys energetyczny cegielnie mają problemy z jego dostępnością. Sytuacja jest na tyle poważna, że problemom z zaopatrzeniem cegielni w węgiel uczestnicy Zjazdu poświęcili szczególną uwagę. Pod dyskusję poddano m.in. pomysł o powołaniu branżowej grupy zakupowej.
Kilka słów o Walnym Zjeździe CERBUD
XXII Walny Zjazd Członków Zrzeszenia CERBUD odbył się 26 czerwca 2022 r. w Radoszycach, w zakładzie Ceradbud L. Zawrzykraj, W. Zawrzykraj Sp. J.
Zjazd podzielono na dwie części:
- formalną-sprawozdawczo-wyborczą;
- dydaktyczną.
W części formalnej uczestnicy Zjazdu wybrali Zarząd KZMB CERBUD oraz członków Komisji Rewizyjnej.
Przez najbliższe trzy lata w Zarządzie działać będą:
- Andrzej Rej;
- Włodzimierz Zawrzykraj z cegielni Ceradbud L. Zawrzykraj, W. Zawrzykraj Sp.j.;
- Robert Kufel z cegielni Ceramika Kufel;
- Piotr Piętal z cegielni Cekobud s.c. Piętal Wacław, Piętal Wojciech;
- Tomasz Trojanowski z Cegielni Trojanowscy – Feliks Trojanowski w spadku.
Komisję Rewizyjną obecnie tworzą:
- Katarzyna Kawęcka z Cegielni Siedleszczany Łabuda;
- Ludmiła Rozenbreg reprezentująca Laboratorium Badawcze Materiałów Budowlanych;
- Klaudia Zawadzka z Cegielni Dąbrówka Zbigniew Zawadzki.
W części dydaktycznej uczestnicy wysłuchali wykładów na temat:
- alternatyw technologicznych obniżających energochłonność procesów wypalania wyrobów ceramicznych;
zagrożeń jakie niesie ze sobą hydrofobizacja elewacji z tradycyjnej ceramiki czerwonej; - przerobu masy ceramicznej w kontekście jakości produkowanych wyrobów;
- modernizacji pieca kręgowego w kierunku mechanizacji procesu jego obsługi przy pomocy wózków widłowych oraz hydraulicznych chwytaków pakietowych;
- zwiększonych wymagań w zakresie jakości materiałów w ramach kontroli prowadzonych u producenta przez nadzór budowlany.
Foto: CERBUD
CZYTAJ TAKŻE:
Tradycyjna ceramika budowlana na rynku XXI w.
Historia ceramiki budowlanej na ziemiach polskich