Ceramiczne wariacje

Magdalena Balicka[email protected]

Różne trendy i mody to nic nowego dla firm zajmujących się projektowaniem i wykończaniem wnętrz. W poszukiwaniu ciekawych i oryginalnych aranżacji warto zwrócić uwagę na ceramiczne rozwiązania, które od jakiegoś czasu proponują kaflarnie.

Duże powierzchnie, takie jak ściany czy podłoga, to istotny element aranżacji wnętrz. Inwestorzy dużą wagę przywiązują więc do materiałów, jakie posłużą do ich wykończenia. Poszukują takich rozwiązań, które spełnią ich oczekiwania nie tylko pod względem jakości i ceny, ale także walorów estetycznych. Jedni preferują rozwiązania klasyczne, ponadczasowe, dla innych ważne są aktualnie obowiązujące trendy i mody.  Jeszcze inni wolą rozwiązania oryginalne i wyjątkowe.

Chcąc zadość uczynić gustom klientów, aby zaaranżować powierzchnie we wnętrzach, najczęściej sięgamy po katalogi znanych producentów płytek czy farb. A warto spróbować rozwiązań mniej oczywistych, lecz równie skutecznych. Nietuzinkowe okładziny ceramiczne oferują na przykład kaflarnie. Oczywisty uczestnik szeroko rozumianego rynku kominkowego, a nieoczywisty producent i dostawca ściennych materiałów wykończeniowych, a także wyposażenia domowego lub publicznego SPA.

Ceramika ścienna

Ceramika to idealny materiał do wykończenia ścian oraz do indywidualnych, kreatywnych projektów. Od dziesięcioleci stosuje się ją w aranżacji łazienek i kuchni, od lat gości też w salonach. Powierzchnie pokryte nowoczesną ceramiką uszlachetniają wnętrza oraz nadają im niepowtarzalnego charakteru. Niewątpliwą zaletą wykończenia ścian ceramiką pochodzącą z kaflarni jest możliwość malowania płytek i wykonania ich według indywidualnego zamówienia.

Bogatą, różnorodną, a przy tym innowacyjną kolekcję ceramicznych okładzin stworzyła kaflarnia Kaufmann Keramik. W skład oferowanej przez nią kolekcji „Faces, wall tile collection” wchodzi sześć designerskich projektów: Crumpled Paper, Format, Rauteblau, Pas i Soap. Kolekcja przeznaczona jest do wykańczania różnych powierzchni: kominków, ścian, kolumn, wnęk. „Faces” to zarówno trójwymiarowość form (3D), jak i różnorodność kolorów oraz szkliwień. Do tego trzeba dodać różne faktury i formaty (od 10×20 do 32×57 cm) i możliwość ich łączenia w harmonijną całość.

Ceramikę ścienną i użytkową w swojej ofercie ma też kilka polskich kaflarni. Spersonalizowaną aranżację wykona dla nas Kafel-Art, Riwal, Manufaktura Ceramiczna Krystyny Kaszuby-Wacławek czy Manufaktura Pałac Nakomiady. W pracowniach tych znajdziemy nie tylko unikatowe wzory i dekory. Zamówić możemy także płytki robione ręcznie, zgodnie z indywidualnie ustalonym projektem. Ciekawe okładziny ceramiczne i gotowe zabudowy  meblowe proponuje też Terra Ignis Rozwadów. Jej oferta to nowa polska propozycja ceramiki szkliwionej specjalną techniką (nazwaną przez producenta Odcienie Ognia), którą stosować można w bardzo różnych projektach.

ceramiczne-okladziny-terra ignis

Ceramika ścienna nie tylko świetnie wygląda w aranżacji domów i mieszkań, idealnie odnajduje się też w przestrzeniach publicznych. Jako przykład podam aranżację ścian w cukierni Hotelu Belvedere czy Restauracji Watra w Zakopanem. Ozdobne ściany wykonano tam z kafli w kolorze butelkowej zieleni, które pochodzą z Kaflarni Wiktora Polaka. Niesamowite wnętrze posiada też bar Bonechina we Frankfurcie nad Menem. Jego ściany wyłożono ciemnoniebieskimi płytkami w kształcie rombu z kaflarnii Kaufmann Keramik, w których odbija się światło niewielkich reflektorów zainstalowanych pod sufitem.

Ceramiczne SPA

Inne pomysły wykorzystania swojego doświadczenia w produkcji ceramiki dostrzegła i mocno wykorzystuje austriacka kaflarnia Sommerhuber. Manufaktura ze Steyr wprawdzie nie produkuje okładzin ścienno-podłogowych, ale za to opracowała linię Spa ceramics, którą intensywnie rozwija i stale poszerza oferowany w jej ramach asortyment. Kolekcja zawiera takie elementy, jak: leżaki, ławy do saun suchych i mokrych, umywalki na stopy czy stoły do saun tureckich. Ale to nie wszystko. Większość tych produktów to ceramika, która może magazynować ciepło. A można ją stosować zarówno w domach prywatnych, jak i hotelach czy publicznych SPA.

Zdjęcia: Kaufmann Keramik, Terra Ignis.
W pierwotnej wersji tekst ukazał się w magazynie
Świat Kominków, nr 3/2019 (50).

FL 2-3/2020 NASTĘPNY ARTYKUŁ: Porotherm 25 3 x 1/3 Dryfix – mała „rewolucja” w ofercie Winerberger

CZYTAJ TAKŻE: Trendy w płytkach ceramicznych