Biuro w domu – jak je urządzić?

Redakcja

Biuro w domu to wymóg czasów. Wielu z nas adaptuje więc domową przestrzeń na gabinet albo przynajmniej na wygodne miejsce pracy. Aby spełniały one swoje funkcje, powinny być urządzone w przemyślany sposób.

Biuro w domu to pomysł nie nowy. Już od dawna wiele osób pracowało w tzw. trybie homeoffice, a dziś większość z nas pracuje zdalnie. Liczna grupa pracowników być może w ogóle przejdzie na tryb zdalny, bo niesie on ze sobą znaczące korzyści dla pracodawców (dla pracowników zresztą też). Już wkrótce możliwość świadczenia pracy zdalnie ma znaleźć się w Kodeksie pracy, który na pracownika będzie nakładał obowiązek organizacji swojego miejsca pracy.  Aby domowe biuro, było funkcjonalne, wygodne i sprzyjało wykonywaniu obowiązków zawodowych ważny jest tak wybór pomieszczenia, jak i jego aranżacja. Zanim zaczniemy takie biuro w domu organizować, warto poznać kilka wytycznych, którymi kierują się specjaliści.

Razem czy osobno?

Biuro w domu, miejsce do pracy w domu, gabinet, to pojęcia bliskoznaczne i jednocześnie różnie rozumiane. Dla jednych oznaczają one osobne pomieszczenie. Dla innych zaś wydzielony fragment na przykład salonu bądź sypialni.

Generalnie obie grupy mają rację, bo ważniejsza niż sposób aranżacji jest funkcja tego miejsca. Nie da się jednak ukryć, że biuro w domu łatwiej zorganizować wtedy, gdy jest odseparowane od reszty domu. Nie trzeba wówczas uwzględniać innych elementów wyposażenia pokoju, związanych z jego pozostałymi funkcjami, takich jak szafa czy kominek. Najważniejszą zaletą takiej lokalizacji, jest komfort pracy – nikt nam nie przeszkadza i my nie przeszkadzamy nikomu.

Ze względu na metraż mieszkania zaaranżowanie osobnego pokoju na biuro nie zawsze jest jednak możliwe. W takiej sytuacji architekci wnętrz radzą dostosować aranżację miejsca pracy do podstawowej funkcji pomieszczenia i stylistycznie zgrać meble. Połączyć można też ich funkcje. Jeżeli zamiast biurka zastosuje się odpowiedni blat, to może on służyć też jako stół w jadalni. Dobrym pomysłem może okazać się wykorzystanie modułowych mebli wielofunkcyjnych.  Po zakończeniu pracy możemy je złożyć, „odzyskując” cenną przestrzeń.

Formalnie czy casualowo?

Choć praca w domu daje nam dużą swobodę w urządzeniu miejsca, w którym będziemy ją wykonywać, warto zastanowić się nad jego ogólną koncepcją stylistyczną. Ma być formalnie i oficjalnie czy raczej nowocześnie i przytulnie?

Homebook.pl/iwańska.pl

Najbardziej popularny obecnie styl wnętrzarski to minimalizm, stylizacje industrialne. Jeżeli zdecydujemy się na nie, nasze biuro w domu będzie w wyglądzie dość surowe. To może sprzyjać koncentracji, ale nie musi sprzyjać naszym emocjom. Charakterystyczne dla nich biele i szarości, wywołują poczucie chłodu i zdystansowania. Osoby, które chciałaby ocieplić w odbiorze aranżację minimalistyczną, mogą do tego celu wykorzystać elementy drewniane. Taki sam efekt uzyskają, łącząc nowoczesne elementy wystroju z elementami o klasycznej stylistyce.

Kluczowe znaczenie dla aranżacji zarazem funkcjonalnej i efektownej ma również charakter wykonywanej pracy. Osoba pracująca koncepcyjnie powinna zadbać o wyposażenie swojego domowego biura w ergonomiczne biurko i wygodne krzesło. Przydadzą się jej też półki albo szafy, w których będzie przechowywała materiały, książki bądź dokumenty. Jeżeli biuro w domu organizuje osoba wykonująca pracę o charakterze bardziej rzemieślniczym, bardziej użyteczne będą dla niej różne pojemniki i organizery. A gdy do pracy w domu może przeznaczyć niewielki metraż, bardzo funkcjonalny może okazać się składany blat.

Jeszcze inaczej trzeba podejść do aranżacji biura w domu, które pełni funkcję siedziby firmy.  Odwiedzający je klienci docenią na pewno duży stół, wygodne, ciekawe grafiki na ścianie czy interesujące oświetlenie. Fantazyjna lampa, kolorystyczne dodatki, a nawet nowoczesna fototapeta z pewnością nadadzą pomieszczeniu wyjątkowy i reprezentacyjny charakter.

Inwestować czy adaptować?

Biuro w domu możemy stworzyć nawet przy niewielkim nakładzie środków. Jeśli pokój chcemy jedynie dostosować do swoich wymogów, zastanówmy się, co z dotychczasowych elementów wystroju możemy wykorzystać do „biurowej” roli.

biuro-w-domu
Homebook.pl/razoo-architekci

Trzeba wtedy skupić się na atutach pokoju, które mogą ułatwić jego adaptację do celów „biurowych”. Na archiwum można wykorzystać na przykład wnękę, która jest w pomieszczeniu. Gdy takiej możliwości nie ma, wystarczy kilka półek asymetrycznie zawieszonych na ścianie. Dzięki temu łatwiej będzie uporządkować miejsce pracy, uzyskując ciekawy efekt aranżacyjny. Dodatki to sekret udanej aranżacji. Czasem do jej realizacji wystarczy designerska lampa, ścienna tablica do zawieszania notatek bądź ciekawy obraz. Taka udana aranżacja sprzyja pracy, co potwierdzają zarówno eksperci od wystroju wnętrz, jak i osoby pracujące w domu już od dawna.

Foto otwierajace: Homebook.pl/architetto