Dziś budynek powinien być inteligentny

Beata Kowalska, [email protected]

O instalacjach sterowania budynkiem inteligentnym z Joanną Poniatowską, prezesem Zarządu firmy Ipbud w imieniu Fachowca Lubelskiego rozmawia Beata Kowalska.

 

Beata Kowalska: Pani Joanno na wstępie poproszę, żeby w kilku zdaniach przedstawiła Pani Ipbud naszym Czytelnikom: czym firma się zajmuje, jak długo istnieje na rynku itp.

Joanna Poniatowska: Firma istnieje już sześć lat, to jest od 2014 roku, i działa na obszarze całej Polski. Główną gałęzią naszej działalności jest Tworzenie Mądrych Domów od A do Z. Mądrych, czyli tzw. inteligentnych. W naszym przypadku oznacza to dwie rzeczy. Po pierwsze, wykonujemy instalacje elektryczne, montujemy potrzebne urządzenia, programujemy i uruchamiamy system Mądrego Domu (w skrócie MD – przyp. red). Po drugie, aby klient nie tracił czasu na poszukiwanie firm instalacyjnych, wykonujemy kompleksowo klimatyzację, rekuperację, fotowoltaikę oraz ogrzewanie elektryczne. Wszystko to integrujemy z systemem MD.

BK: Kiedy w dyskusjach pojawia się termin „budynek inteligentny”, wcale nierzadko trafiają się rozmówcy, dla których wyposażanie budynku w systemy sterowania wszystkim czym się da, to fanaberia, pogoń za gadżetami. Faktycznie tak jest?

JP: Funkcje Mądrego Domu to ani gadżet ani fanaberia. Zamiast toczyć słowne spory i przytaczać szereg znanych dość powszechnie argumentów, wolę każdego wątpiącego w sensowność takich rozwiązań zaprosić do zapoznania się z ich działaniem i możliwościami „na żywo”. Na terenie Lublina mamy obecnie dwa lokale pokazowe: mieszkanie o powierzchni 130 m2 i mieszkanie o powierzchni 43 m2. Osoby, które skorzystały z szansy sprawdzenia możliwości naszego systemu w ten sposób, często decydują się na jego instalację u siebie i tak przyzwyczajają się do sterowania urządzeniami w domu z każdego miejsca na świecie za pomocą telefonu, że nie wyobrażają sobie powrotu do tradycyjnych rozwiązań.

BK: Czym dokładnie można w ten sposób sterować?

JP: Używając aplikacji dedykowanych do tego celu, właściciel mądrego (inteligentnego) domu z poziomu telefonu komórkowego ma możliwość stałej kontroli nad oświetleniem, gniazdami, ogrzewaniem, osłonami okiennymi, klimatyzacją, rekuperacją, alarmem, monitoringiem, systemem audio i tak naprawdę wszystkim, co da się podłączyć do prądu. W dodatku z dowolnego miejsca na świecie, na przykład wtedy, gdy wyjeżdża z rodziną na wczasy.

BK: A nie może wtedy po prostu wyciągnąć odpowiednich wtyczek z gniazdek, że tak trywialnie zapytam? Po co w ogóle ma z tak daleka tym sterować?

JP: Klienci też często zadają to pytanie. A ja wtedy pytam ich, po co im w ogóle telefon komórkowy. Przecież mają samochód i mogą do znajomych podjechać i zapytać, co tam u nich słychać…

BK: …ale wtedy trzeba się inaczej zorganizować, wygospodarować odpowiednio dużo czasu itd. Ma Pani rację. Gdy tak rozmawiamy o „nowoczesności” systemów sterowania budynkiem, to zaczynam się jednak zastanawiać, czy to nie przypadkiem rozwiązanie dla obiektów nowo budowanych?

JP: Każdy budynek może być inteligentny. I to nie tylko dom. Inteligentne może też być mieszkanie, biuro, placówka medyczna itd. Każdy klient, który do nas trafia otrzymuję ofertę dostosowaną do własnych potrzeb. Oczywiście najlepiej decyzję o wykonaniu niezbędnych instalacji podjąć na etapie projektowania obiektu. Mamy wtedy do wyboru więcej możliwości i czasu na przemyślenie, jakich funkcjonalności będziemy potrzebować. Jednak nasza firma daje możliwość wykonania odpowiednich instalacji na każdym etapie budowy. Mamy rozwiązania dla budynków w budowie, budynków i mieszkań w stanie deweloperskim, a także dla domów i mieszkań już wykończonych i użytkowanych?

BK: Ile to kosztuje?

JP: Elementy Mądrego Domu można mieć już za 5000 zł. Wszystko zależy od wielkości mieszkania bądź budynku, funkcjonalności, które chcemy uzyskać i systemu, który chcemy zastosować. Różnica między zwykłym a Mądrym Domem wynosi od 2 do 3% wartości całej nieruchomości.

BK: Wliczając w to koszt konsultacji i wyceny?

JP: Oczywistą rzeczą dla nas jest, że konsultacje są bezpłatne. O takich rozwiązania w Polsce jeszcze niewiele się mówi. W konsekwencji ich świadomość wśród potencjalnie zainteresowanych jest niewielka. Dlatego staramy się możliwie jasno i czytelnie przedstawiać możliwości takich rozwiązań. Bezpłatnie wykonujemy także wycenę, w przeciwieństwie do niektórych firm z branży budowlanej. Jedną z wartości naszej firmy jest współpraca,  a współpracę z klientem cenimy sobie najbardziej.

BK: Wracając do oferowanego przez Ipbud systemu, czy do jego wykonania potrzeba specjalnej instalacji elektrycznej?

JP: Różnica pomiędzy tradycyjną instalacją elektryczną a instalacją potrzebą do uruchomienia Mądrego Domu jest tylko w ilości metrów bieżących potrzebnego kabla.

BK: Jakie koszty dodatkowe generuje system w trakcie użytkowania?

JP: Żadnych. Dzięki jego posiadaniu właściciel domu czy mieszkania zmniejsza koszty ich funkcjonowania, oszczędzając energię przeznaczoną na ogrzewanie, zasilanie urządzeń elektrycznych itp.

BK: Gdzie nasi Czytelnicy mogą szukać informacji o domach inteligentnych?

JP: Na naszej stronie www, w mediach społecznościowych, kontaktując się z nami telefonicznie bądź osobiście. Najwięcej dowiedzą się jednak wtedy, gdy zetkną się z samym systemem, a więc odwiedzając nasze lokale pokazowe.


Ipbud Sp. z o.o.

ul. Fabryczna 2, CH Gala poziom 3
www.ipbud.pl[email protected]
tel. +48 881 464 444