3 Kryształowe Cegły pozostają w Lublinie!

Redakcja

Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Oddział Lublin po raz 19. przyznało swoje statuetki w międzynarodowym konkursie o Kryształową Cegłę. To największy przegląd dokonań architektonicznych, inżynierskich i konserwatorskich w Europie Wschodniej, obejmujący 11 kategorii związanych między innymi z budową domów mieszkalnych, obiektów kultury i rozrywki, obiektów usługowych, przemysłowych, infrastrukturalnych oraz rozbudową i rewaloryzacją obiektów budowlanych.

W tym roku 3 statuetki Kryształowej Cegły zdobyły obiekty zrealizowane w Lublinie: budynek mieszkalno-usługowy “Lubartowska 72a”, hala produkcyjno-magazynowa przy ul. Spiessa oraz Stołówka Adademicka UMCS przy ul. Langiewicza.

Nagrody i wyróżnienia 19. edycji konkursu o Kryształową Cegłę wręczono podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Statuetki odebrali wszyscy najważniejsi partnerzy procesu budowlanego: inwestor, projektant i wykonawca.

Lista obiektów nagrodzonych i wyróżnionych

Kategoria I: Budynki Mieszkalne

Miejsce I: Budynek mieszkalny, ul. Łyczakowska 79, Lwów, Ukraina

inwestor – Kwitka – Wykonawstwo Budynków,

projekt – Oleg Mikołojowicz Trofimienko, Mikołaj Jarosłowicz Dzwonkowski, Andrzej Swidrik,

wykonawca – Galicyjski Gwarant Budownictwa.

Miejsce II: Budynek mieszkalny, ul. Zaciszna 13, Rzeszów, inwestor – SM Energetyk, projekt – S-Projekt Usługi Projektowe, Nadzory Techniczne, Jarosław Skoczylas, wykonawca – Harbatex PB Sp. z o.o.

Miejsce III: Diamentowe Wzgórze, ul Henryka Wolińskiego 22, Lublin, inwestor – Lalak Properties Sp. z o.o. Sp.K.-A., projekt – JPA Jabłoński Pracownia Architektoniczna Sp. z o.o., wykonawca – PW Sanitex Sp. z o.o.

Wyróżnienie: Budynki mieszkalne Osiedle Polesie, ul. Bartłomieja Kopera 7 i 9, Świdnik, inwestor – Lubinvest Sp. z o.o., projekt – BPI Architekci Sp. z o.o., wykonawca – PW Sanitex Sp. z o.o.

Kategoria II: Budynki Mieszkalno-Usługowe

Miejsce I: Budynek mieszkalno-usługowy LUBARTOWSKA 72a, ul. Lubartowska 72a, Lublin

inwestor – Residence MSM – Budownictwo Sp. z o.o. Sp.K.,

projekt – Autorskie Studio Architektury Jarosław Matwiejuk,

wykonawca – EKSAM MSM – Budownictwo Sp. z o.o. Sp.K.

Miejsce II: Budynki mieszkalno-usługowe „Bulwary Park”, ul. Hetmańska 73 i 75, Rzeszów, inwestor – APK Developer Sp. z o.o., projekt – Blok Architekci Oddział Rzeszów, wykonawca – PB Profbud Sp. z o.o.

Kategoria III: Zespoły Budynków Mieszkalnych

Miejsce I: Jaśminowe Domy, ul. Zimowit 23a-23d i ul. Gumińskich 16, 18, 21, 23, Rzeszów

inwestor – Rondo Sp. z o.o. Zalesie Sp.K. oraz IBR Develpment,

projekt – Biuro Projektowe Kreska Rondo Sp. z o.o. Sp.K.,

wykonawca – Instalbud–Rzeszów Sp. z o.o.

Miejsce II: Zespół budynków Forest Park, ul. Niepodległości Ukrainy 64, Briuchowicze, Ukraina, inwestor – Serwis Sp. z o.o., projekt – Firma projektowo-architektoniczna AIMM, wykonawca – TzOM Ekskombud.

Kategoria IV: Obiekty Oświatowe

Miejsce I: Przedszkole, ul. Szaposznika 1, Pińsk, Białoruś

inwestor – Brzeski Obwodowy Komitet Wykonawczy,

projekt – OAO Brestprojekt,

wykonawca – OAO Budowlany Trest Nr 2.

Miejsce II: Przedszkole Samorządowe, ul. Chełmska 44, Cyców, inwestor – Gmina Cyców, projekt – Pracownia Projektowa Marek Szorek, wykonawca – Impel Tech Solution “Company” Sp. z o.o. Sp. K.

Wyróżnienie: Szkoła Podstawowa, ul. Salnikowa 11, Brześć, Białoruś, inwestor – KUP Wydział Budownictwa Miasta Brześć, projekt – OAO Brestprojekt, wykonawca – GPPSUP Brestobłsielstroj.

Nagroda Specjalna: za zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w technologii budownictwa pasywnego NF 15 oraz w OZE, Szkoła Podstawowa im. 100-lecia Niepodległości Polski, Kalinówka 78, Świdnik, inwestor – Gmina Głusk, projekt – MS Projekt Usługi Projektowe Ilona Misiołek, wykonawca – Budimex SA.

Kategoria V: Obiekty Przemysłowe i Infrastrukturalne

Miejsce I: Hala produkcyjno-magazynowa z budynkiem socjalno-biurowym, ul. L.Spiessa 5, Lublin

inwestor – Gorbi Piotr Garbacz,

projekt – CeBouw Polska Sp. z o.o.,

wykonawca – CeBouw Polska Sp. z o.o.

Miejsce II: Budynek przemysłowo-magazynowy, ul. Dorożna 62, Pasiki-Żubrytskie, Ukraina, inwestor – Roman Iwanowicz Kopicz oraz Stepan Stepanowicz Iwanoczko, projekt – Państwowe Przedsiębiorstwo Państwowy Instytut Projektowania Miast “Miastoprojekt”, wykonawca – Prywatne Przedsiębiorstwo Promteximpeks.

Nagroda Specjalna dla Prezesa Tadeusza Rozmusa za innowacyjne rozwiązanie konstrukcyjne oraz Nagroda Specjalna za zastosowanie nowatorskich technologii pozyskiwania energii dla Przedsiębiorstwa Wielobranżowego BUDMAT Sp. J. Tadeusz Rozmus Józef Małysz, Zamość.

Kategoria VI: Obiekty Użyteczności Publicznej

Miejsce I: Komisariat Policji w Rejowcu Fabrycznym, ul. Orzechowa 17, Rejowiec Fabryczny

inwestor – Komenda Główna Policji w Lublinie,

projekt – Instal-Tech Marcin Marzec,

wykonawca – Firma Handlowo-Usługowa Handbud Wiesław Blicharski.

Wyróżnienie: Komisariat Policji w Kocku, ul. Polna 10, Kock, inwestor – Komenda Główna Policji w Lublinie, projekt – Biuro Projektów i Wycen Majątkowych Piotr Dawidziuk, wykonawca – Firma Handlowo-Usługowa Handbud Wiesław Blicharski.

Wyróżnienie: Budynek Straży Pożarnej, ul. Lekarza Wojskowego Masłowa, Brześć, Białoruś, inwestor – Unitarna Przedsiębiorstwo UKS Miasta Brześcia, projekt – OAO Brestprojekt, wykonawca – KUP Brestżylstroj.

Kategoria VII: Obiekty Przestrzeni Publicznej

Miejsce I: Ogród Botaniczny w Kielcach, ul. Jagiellońska 78, Kielce

inwestor – Geopark Kielce i Gmina Kielce,

projekt – Marcin Kamiński, Bartosz Bojarowicz Architekci s.c.,

wykonawca – Przedsiębiorstwo Usługowo-Wykonawcze Bruk-Bud Grzegorz Rychlicki oraz Przedsiębiorstwo Robót Górniczych i Wysokościowych AMC Andrzej Ciszewski.

Miejsce II: Targowisko Zielony Rynek, Traugutta 16, Tomaszów Lubelski, inwestor – Miasto Tomaszów Lubelski, projekt – Pracownia Projektowa Wimar Marek Wiszniewski, wykonawca – Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane Roman Głowala.

Wyróżnienie: Otwarta Strefa Aktywności w Osiedlu im. Fryderyka Chopina, ul. Żelazowej Woli 12, Lublin, inwestor – SM Czechów, projekt – Simba s.c., M Ćwirzeń, W Gęsicki, wykonawca – Simba s.c., M Ćwirzeń, W Gęsicki.

Wyróżnienie: Deptak, ul. Krakowskie Przedmieście oraz Plac Króla W. Łokietka, Lublin, inwestor – Gmina Lublin, projekt – Biuro Architektoniczne Idea s.c. Urszula i Jacek Cieplińscy, wykonawca – Strabag Sp. z o.o.

Kategoria VIII: Obiekty Kultury i Rozrywki

Miejsce I: Teatr Lalek, ul. Lenina 56, Brześć, Białoruś

inwestor– Brzeski Obwodowy Komitet Wykonawczy,

projekt – OAO Brestoprojekt,

wykonawca – OAO Budowlany Trest Nr 8.

 

Miejsce II: Centrum Rehabilitacji i Sportu na terenie MOSiR w Sanoku, ul. Królowej Bony 4, Sanok, inwestor – Gmina Miasta Sanoka, projekt – Karpat-Bud Sp. z o.o. oraz ARP Autorska Pracownia Projektowa Mateusz Manecki , wykonawca – Karpat-Bud Sp. z o.o. oraz Best Construction Sp. z o.o.

Kategoria IX: Obiekty Hotelowo-Usługowe

Miejsce I: Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego, Korzecko 1c, Chęciny

inwestor – Uniwersytet Warszawski,

projekt – WXCA Pracownia Architektoniczna,

wykonawca – Firma Budowlana Anna-Bud Sp. z o.o.

 

Miejsce I: Dom Pielgrzyma w Pratulinie im. Jana i Dory Fedoruk, Pratulin 20, Rokitno

inwestor – Caritas Diecezji Siedleckiej,

projekt – AT Studio Projekt Sp. z o.o.,

wykonawca – Zakład Elektrotechniczny Zeltech Stanisław Przesmycki.

Miejsce II: Centrum Biznesowe „Futura Hub”, ul. ul. Kulparkiwska 200 A, Lwów, inwestor – Plaza Lwów Sp. z o.o., projekt – Da Vinci Group Sp. z o.o., wykonawca – Development Invest Group Sp. z o.o.

Wyróżnienie: Zajazd DROB – Rozbudowa, ul. Lubelska 4A, Urszulin, inwestor – Zajazd Drob, projekt – Studio Efekt s.c. M. i W. Kowal, wykonawca – Firma Handlowo-Usługowa Handbud Wiesław Blicharski.

Kategoria X: Obiekty Infrastruktury Komunikacyjnej

Miejsce I: Dworzec Multimodalny, ul. Lipińskiego 31, Sanok

inwestor – Gmina Miasta Sanok,

projekt – Pracownia architektoniczno-urbanistyczna A3 Architekt Agnieszka Romanowska-Tarczyńska,

wykonawca – BIPV System Sp. z o.o.

Miejsce II: Dworzec autobusowy, ul. Ordżonikidze, Brześć, Białoruś, inwestor – Unitarne Przedsiębiorstwo UKS Miasta Brześcia, projekt – OAO Poleseżilstroj, wykonawca – OAO Poleseżilstroj.

Nagroda Specjalna dla Miasta Zamość za uporządkowanie przestrzeni i wdrożenie systemu przesiadkowego z ruchu podmiejskiego do komunikacji zbiorowej, Rynek Wielki 13, Zamość.

Nagroda Specjalna dla Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie za wdrożenie systemu przesiadkowego z ruchu podmiejskiego do komunikacji zbiorowej dla Gminy Lublin.

Kategoria XI: Rozbudowy i Rewaloryzacje

Miejsce I: Stołówka Akademicka UMCS „Trójka”, ul. Langiewicza 16, Lublin

inwestor – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej,

projekt – Budplan Paweł Pawlacz,

wykonawca – INS-BUD Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Handlowo-Usługowe s.c. Dariusz Droździel, Mirosław Szabat.

 

 

Miejsce I: Cerkiew Św. Jerzego, ul. Słony Staw 25, Drohobycz, Ukraina

inwestor – Wydział Architektury i Rozwoju Miast Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej,

projekt – Sergiej Orestowicz Pinkowski,

wykonawca – PAT Lwów-restauracja.

Miejsce II: Szpitalny Oddział Ratunkowy z lądowiskiem dla śmigłowców w SPZOZ w Tomaszowie Lubelskim, Al. Grunwaldzkie 1, Tomaszów Lubelski, inwestor – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, projekt – Infra-Red Sp. z o.o., wykonawca – Erbud Operations Sp. z o.o.

Miejsce II: Baseny sportowo-rekreacyjne Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. Ks. J. Jałowego 23A, Rzeszów, inwestor – Gmina Miasto Rzeszów, projekt – MWM Sp. z o.o. Sp.K., wykonawca – Skanska SA.


Foto: PTM Oddział Lublin