< 2021 >
Maj
NdPnWtŚrCzwPtSo
      1
23456
 • 12:00 -15:00
  2021.05.06
  koszty-energii-w-firmie-netsolar

  Koszty energii w firmie – nie przepłacaj, wykorzystaj możliwości, jakie daje stosowanie OZE. Dowiedz się, kiedy dzięki temu za energię zapłacisz mniej, a kiedy w ogóle nie będziesz za nią płacić.

  Program konferencji

  Dobre i złe praktyki w instalacjach fotowoltaicznych.

  Prelegent – Sławomir Kostrz, właściciel firmy i współpracownik firmy Dotcable Ltd. z 25-letnim doświadczeniem zawodowym. W swojej karierze prowadził nadzór częściowy nad budową elektrowni fotowoltaicznej Benban Solar Park (1,6 Gwp). Odpowiadał także za wykonanie projektów instalacji fotowoltaicznych w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Prowadził również szkolenia teoretyczne dla kadry technicznej biur projektowych i szkolenia praktyczne na budowach.

  Nowe warunki techniczne w budynkach 2021.

  Prelegent – Grzegorz Chrzanowski, Dyrektor techniczny NetCable – specjalista ds. odnawialnych źródeł energii z 33-letnim doświadczeniem zawodowym i certyfikatem audytora energetycznego wydanym przez Ministerstwo Infrastruktury. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje projektowanie i wykonanie instalacji OZE, a także audyty energetyczne dla budownictwa.

  Finansowanie i dofinansowania inwestycji w odnawialne źródła energii.

  Prelegent – Ryszard Sobański, współwłaściciel firmy konsultingowej Doradztwo Ekonomiczno-Finansowe, Członek Grupy Roboczej przy Ministerstwie Gospodarki, Członek Rady Nadzorczej Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, konsultant Banku Światowego przy tworzeniu inteligentnych specjalizacji Dolnego Śląska.

  Właściwy dobór pompy ciepła jako gwarancja efektywnego źródła ciepła w budynkach.

  Prelegent – Adam Minikowski, Menedżer Produktu ds. Odnawialnych Źródeł Energii w firmie NIBE z 15-letnim doświadczeniem w branży.

  Konferencja będzie miała formułę online. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja odbywa się pod linkiem https://app.evenea.pl/event/odnawialne-zrodla-energii-konferencja/. Uczestnicy konferencji będą mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji z zakresu wykorzystania OZE w działalności gospodarczej.

  Zoptymalizuj koszty energii w firmie dzięki wiedzy, którą uzyskasz od naszych prelegentów.

  Organizatorzy: Netsolar oraz partnerzy – NIBE i Doradztwo Ekonomiczno-Finansowe.

  Oprac. na podstawie materiałów firmy Netsolar.

  Czytaj także: Fotowoltaika dla firm – jakie wsparcie w 2021 roku?
  Ulga termomodernizacyjna i dofinansowanie z PCP

78
910
 • Cały dzień
  2021.05.10
  pracownicze-plany-kapitalowe-w-mikrofirmieanie ppk

  Zawarcie umowy o prowadzenie PPK w małej firmie nie różni się niczym od umów zawieranych przez największe podmioty na rynku. Poprzedza je wybór instytucji finansowej, która będzie Planami pracowników zarządzała oraz utworzenie PPK.

  W kwietniu mikro i małe firmy zdecydowały o utworzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Nie musiały tego robić tylko wtedy, gdy wszyscy pracownicy złożyli deklarację rezygnacji z Planów. Rezygnacja, obligatoryjnie na piśmie, była niezbędna, ponieważ zgodnie z przepisami, każdy pracownik do Planów zapisywany jest automatycznie. Jeżeli choć jedna z osób zatrudnionych na umowę o pracę, cywilno-prawną bądź o pracę nakładczą, chciała w PPK pozostać, firma musiała PPK utworzyć.  W praktyce oznacza  to, że wraz z pracownikami wybrała instytucję finansową, która będzie nimi zarządzała. Teraz musi z tą instytucją podpisać umowę o zarządzanie PPK.

  Kary za niespełnienie wymogów ustawy o PPK

  Pracodawcy, którzy nie dochowają terminu przewidzianego w ustawie na zawarcie umowy o zarządzanie PPK, mogą zostać ukarani grzywną. Maksymalna wysokość takiej grzywny to 1,5% funduszu wynagrodzeń w danej firmie w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego.

  Grzywną od od 1 tys. do 1 mln zł ukarany może być także pracodawca, który nie dopełni obowiązku:

  • zawarcia w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym terminie,
  • dokonywania wpłat do PPK w przewidzianym przepisami terminie,
  • zgłoszenia wymaganych ustawą danych lub zgłosi nieprawdziwe dane albo udzieli w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmówi ich udzielenia,
  • prowadzenia dokumentacji związanej z obliczaniem wpłat do PPK.

   PPK tworzyć nie muszą firmy, które:

  • zatrudniają mniej niż 10 osób, jeżeli wszyscy pracownicy złożą deklarację rezygnacji z uczestnictwa w PPK;
  • prowadzą pracownicze programy emerytalne (PPE), w których uczestniczy co najmniej 25% zatrudnionych a składka minimalna to 3,5% wynagrodzenia pracownika.

  Więcej informacji w tekście: Pracownicze Plany Kapitałowe w małej firmie

  oraz na stronie: mojeppk.pl

11
 • Cały dzień
  2021.05.11-2021.05.13
  pompy-ciepla-mitsubishi

  Pompy ciepła Mitsubishi typu powietrze-woda będą tematem dwudniowego szkolenia autoryzacyjnego, które organizuje producent. Każdy uczestnik, który po szkoleniu pomyślnie wypełni test sprawdzający, otrzyma certyfikat autoryzowanego instalatora tych urządzeń.

  Szkolenie odbędzie się w formule on-line. Każdy uczestnik otrzyma niezbędne materiały: katalog techniczny i dokumentację urządzeń.

  Szkolenie realizowane będzie w czasie rzeczywistym, dzięki temu uczestnicy będą mogli komunikować się z prowadzącymi. A będą to:

  • mgr inż. Robert Gozdalik, Dyrektor Działu Klimatyzacji, Product Manager MHI;
  • mgr inż. Sebastian Smolarek, Dyrektor Techniczny, Product Manager MHI.

  Pompy ciepła Mitsubishi typu powietrze-woda – program

  • wymagania techniczne dla pomp ciepła 2021,
  • zapotrzebowanie budynków na moc grzewczą,
  • dobór pomp ciepła, punkt biwalentny,
  • zakres produktów (Split i All in One),
  • przykłady realizacji (kaskada, ogrzewanie basenu, współpraca z instalacją solarną),
  • czynniki chłodnicze dla pomp ciepła (R410A, R32, CO2),
  • akcesoria i wyposażenie pomp ciepła,
  • elementy instalacji z pompą ciepła
  • montaż pomp ciepła (warunki montażowe, podłączenia elektryczne, hydrauliczne),
  • pierwszy rozruch pompy ciepła,
  • obsługa sterownika: konfigurator + ustawienia,
  • oprogramowanie (w tym zarządzanie pompą ciepła ON-LINE),
  • praktyczne wskazówki zastosowania i montażu urządzeń,
  • Autoryzowany Serwis Gwarancyjny MHI – wymagania Dystrybutora.

  Powyższe szkolenie trwać będzie w godzinach od 9:00 do 13:30. Część pierwsza odbędzie się 11 maja, a Część druga 13 maja. Jego koszt to 330,00 zł netto.
  Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy komputer, laptop bądź smartfon z przeglądarką Google Chrome, Windows Edge, Opera, Firefox albo Safari.

  Przez godzinę po szkoleniu uczestnicy będą mogli indywidualnie wyjaśniać swoje wątpliwości związane z tematem szkolenia. Odpowiedzi na ich pytania udzielać będą prowadzący, którzy w tym czasie będą pełnić dyżur telefoniczny.

  Po zaliczeniu testów sprawdzających uczestnicy szkolenia otrzymają świadectwo ukończenia szkolenia/Certyfikat Autoryzacyjny. Mitsubishi wpisze ich także na swoją listę Instalatorów Autoryzowanych.

  Rejestracja zgłoszeń odbywa się tutaj.

  Regulamin szkolenia i instrukcja przystąpienia do spotkania dostępne są tutaj.

  Czytaj także:
  Jak wybrać dobrą powietrzną pompę ciepła?
  Gruntowe pompy ciepła nawet 10,5 tys. zł taniej

12
 • 11:00 -14:00
  2021.05.12
  dekarz-21-konferencja-psd

   

  Dekarz 21 – dowiedz się, co to znaczy być dekarzem XXI wieku. Podczas konferencji uzyskasz odpowiedź na takie pytania, jak: Jakie kwalifikacje musisz posiadać, jak rozwijać swój wizerunek i jakim wymaganiom musisz sprostać?

  Dekarz 21 to wydarzenie, które ma wskazać największe wyzwania, przed jakimi stają obecnie dekarze. Szybko rozwijające się nowoczesne technologie układania dachów to tylko jedno z nich i być może wcale nie najważniejsze. Współczesny dekarz musi bowiem rozwijać nie tylko swoje kompetencje zawodowe, ale i biznesowe. Polskie Stowarzyszenie Dekarzy (PSD) chce tym wyzwaniom sprostać, m.in. dzięki propagowaniu odpowiednich postaw wśród dekarzy za pośrednictwem takich wydarzeń, jak planowana konferencja.

  Dekarz 21 odbędzie się w formule on-line w dniu 12 maja. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa trzy godziny. Aby wszystko przebiegało sprawnie i nabrało atrakcyjnego formatu, PSD do współpracy przy przygotowaniu konferencji zaprosiło MTBiA BUDMA.

  Organizatorzy konferencji przygotowują dwa panele problemowe: wyzwania dla dekarzy XXI wieku i rozwój młodych kadr. Do udziału w panelu pierwszym zapraszają przede wszystkim osoby zawodowo związane z branżą. Drugi panel przeznaczony jest dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej, pracowników administracji placówek oświatowych oraz doradców zawodowych.

  Tematyka konferencji Dekarz 21

   Panel I:

  • Nowoczesny biznes – narzędzia, kwalifikacje, wizerunek oraz marketing;
  • Wymagania Techniczne 2021;
  • Nowe wyzwania stawiane dekarzom w realizacji projektów XXI wieku;
  • Rosnąca popularność fotowoltaiki i rozwiązań solarnych;
  • Nowości produktowe oraz narzędzia usprawniające prace dekarskie.

   

  Panel II:

  • Możliwości i korzyści nauki zawodu Dekarz i Technik dekarstwa;
  • Projekt Zawód Przyszłości Dekarz;
  • Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Świata Młodych Dekarzy;
  • Konkurs EuroSkills.

   

  Udział w konferencji Dekarz 21 jest bezpłatny, swój akces można zgłosić tutaj.

  Czytaj także: Dekarz – zawód coraz bardziej nowoczesny

131415
16
 • Cały dzień
  2021.05.16
  nowe-formularze-zus

  Nowe formularze ZUS pojawią się w dokumentach zgłoszeniowych do ubezpieczeń. W ZUS ZUA i ZUS ZZA należy wykazywać kod wykonywanego zawodu. Nowe formularz ZUS to efekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie danych przekazywanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń.

  Nowe formularze ZUS dotyczą obowiązku wykazywania w formularzach zgłoszeniowych informacji o wykonywanym przez ubezpieczonego zawodzie. Informacje te są ważne ze względów statystycznych. Dzięki nim ZUS i GUS będą mogły między innymi:

  • oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność;
  • określić w jakich okresach zachorowalność ta jest największa;
  • przeanalizować rozkład dochodów w poszczególnych zawodach oraz ich rozkład terytorialny. 

  Nowe formularze ZUS ZUA i ZUS ZZA

  W formularzu ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej – uaktywnione zostanie pole 01 “Kod wykonywanego zawodu” w bloku X.

  W formularzu ZUS ZZA – zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych w bloku V pojawi się pole 02 – “Kod wykonywanego zawodu” oraz zmieni się opis bloku V na: Kod tytułu ubezpieczenia i kod wykonywanego zawodu.

  Kod ten musi być zgodny z klasyfikacją zawodów. Znajduje się ona w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania

  Od 16 maja wymagania nowych formularzy znajdą swoje odzwierciedlenie w program Płatnik oraz aplikacji ePłatnik.

   

171819202122
23242526272829
 • Cały dzień
  2021.05.29
  piknik-dekarski

  Lubelski Ośrodek Kształcenia Dekarzy wraz z Polskim Stowarzyszeniem Dekarzy – Oddział Lubelski postanowili wrócić do normalności. Zorganizowali Piknik Dekarski, który odbył się 29 maja 2021 roku w Dworku Jabłonna.

  Spragnieni bezpośrednich kontaktów z dekarską bracią i przedstawicielami Partnerów Stowarzyszenia, dekarze na imprezę stawili się licznie. Licznie wzięli też udział w licytacji charytatywnej na rzecz Ninki z Lublina chorej na SMA. Z inicjatywą jej zorganizowania wyszła firma Budmat. Wszyscy, zwłaszcza zaś producenci materiałów dachowych, chętnie wzięli w niej udział. W rezultacie zebrano ponad 11 tys. złotych. Niewątpliwie przyczyniła się do tego również prowadząca licytację Katarzyna Bujakiewicz, aktorka znana m.in. z serialu Na dobre i na złe.

  Wiele radosnych emocji wśród uczestników Pikniku wzbudziły natomiast zorganizowane przez Blachy Pruszyński rozgrywki w siatkówce plażowej Producenci vs. Dekarze. Lepsi w rywalizacji okazali się reprezentanci dekarzy.

3031     

Artykuły

< 2021 >
Maj
NdPnWtŚrCzwPtSo
      1
23456
 • 12:00 -15:00
  2021.05.06
  koszty-energii-w-firmie-netsolar

  Koszty energii w firmie – nie przepłacaj, wykorzystaj możliwości, jakie daje stosowanie OZE. Dowiedz się, kiedy dzięki temu za energię zapłacisz mniej, a kiedy w ogóle nie będziesz za nią płacić.

  Program konferencji

  Dobre i złe praktyki w instalacjach fotowoltaicznych.

  Prelegent – Sławomir Kostrz, właściciel firmy i współpracownik firmy Dotcable Ltd. z 25-letnim doświadczeniem zawodowym. W swojej karierze prowadził nadzór częściowy nad budową elektrowni fotowoltaicznej Benban Solar Park (1,6 Gwp). Odpowiadał także za wykonanie projektów instalacji fotowoltaicznych w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Prowadził również szkolenia teoretyczne dla kadry technicznej biur projektowych i szkolenia praktyczne na budowach.

  Nowe warunki techniczne w budynkach 2021.

  Prelegent – Grzegorz Chrzanowski, Dyrektor techniczny NetCable – specjalista ds. odnawialnych źródeł energii z 33-letnim doświadczeniem zawodowym i certyfikatem audytora energetycznego wydanym przez Ministerstwo Infrastruktury. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje projektowanie i wykonanie instalacji OZE, a także audyty energetyczne dla budownictwa.

  Finansowanie i dofinansowania inwestycji w odnawialne źródła energii.

  Prelegent – Ryszard Sobański, współwłaściciel firmy konsultingowej Doradztwo Ekonomiczno-Finansowe, Członek Grupy Roboczej przy Ministerstwie Gospodarki, Członek Rady Nadzorczej Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, konsultant Banku Światowego przy tworzeniu inteligentnych specjalizacji Dolnego Śląska.

  Właściwy dobór pompy ciepła jako gwarancja efektywnego źródła ciepła w budynkach.

  Prelegent – Adam Minikowski, Menedżer Produktu ds. Odnawialnych Źródeł Energii w firmie NIBE z 15-letnim doświadczeniem w branży.

  Konferencja będzie miała formułę online. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja odbywa się pod linkiem https://app.evenea.pl/event/odnawialne-zrodla-energii-konferencja/. Uczestnicy konferencji będą mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji z zakresu wykorzystania OZE w działalności gospodarczej.

  Zoptymalizuj koszty energii w firmie dzięki wiedzy, którą uzyskasz od naszych prelegentów.

  Organizatorzy: Netsolar oraz partnerzy – NIBE i Doradztwo Ekonomiczno-Finansowe.

  Oprac. na podstawie materiałów firmy Netsolar.

  Czytaj także: Fotowoltaika dla firm – jakie wsparcie w 2021 roku?
  Ulga termomodernizacyjna i dofinansowanie z PCP

78
910
 • Cały dzień
  2021.05.10
  pracownicze-plany-kapitalowe-w-mikrofirmieanie ppk

  Zawarcie umowy o prowadzenie PPK w małej firmie nie różni się niczym od umów zawieranych przez największe podmioty na rynku. Poprzedza je wybór instytucji finansowej, która będzie Planami pracowników zarządzała oraz utworzenie PPK.

  W kwietniu mikro i małe firmy zdecydowały o utworzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Nie musiały tego robić tylko wtedy, gdy wszyscy pracownicy złożyli deklarację rezygnacji z Planów. Rezygnacja, obligatoryjnie na piśmie, była niezbędna, ponieważ zgodnie z przepisami, każdy pracownik do Planów zapisywany jest automatycznie. Jeżeli choć jedna z osób zatrudnionych na umowę o pracę, cywilno-prawną bądź o pracę nakładczą, chciała w PPK pozostać, firma musiała PPK utworzyć.  W praktyce oznacza  to, że wraz z pracownikami wybrała instytucję finansową, która będzie nimi zarządzała. Teraz musi z tą instytucją podpisać umowę o zarządzanie PPK.

  Kary za niespełnienie wymogów ustawy o PPK

  Pracodawcy, którzy nie dochowają terminu przewidzianego w ustawie na zawarcie umowy o zarządzanie PPK, mogą zostać ukarani grzywną. Maksymalna wysokość takiej grzywny to 1,5% funduszu wynagrodzeń w danej firmie w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego.

  Grzywną od od 1 tys. do 1 mln zł ukarany może być także pracodawca, który nie dopełni obowiązku:

  • zawarcia w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym terminie,
  • dokonywania wpłat do PPK w przewidzianym przepisami terminie,
  • zgłoszenia wymaganych ustawą danych lub zgłosi nieprawdziwe dane albo udzieli w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmówi ich udzielenia,
  • prowadzenia dokumentacji związanej z obliczaniem wpłat do PPK.

   PPK tworzyć nie muszą firmy, które:

  • zatrudniają mniej niż 10 osób, jeżeli wszyscy pracownicy złożą deklarację rezygnacji z uczestnictwa w PPK;
  • prowadzą pracownicze programy emerytalne (PPE), w których uczestniczy co najmniej 25% zatrudnionych a składka minimalna to 3,5% wynagrodzenia pracownika.

  Więcej informacji w tekście: Pracownicze Plany Kapitałowe w małej firmie

  oraz na stronie: mojeppk.pl

11
 • Cały dzień
  2021.05.11-2021.05.13
  pompy-ciepla-mitsubishi

  Pompy ciepła Mitsubishi typu powietrze-woda będą tematem dwudniowego szkolenia autoryzacyjnego, które organizuje producent. Każdy uczestnik, który po szkoleniu pomyślnie wypełni test sprawdzający, otrzyma certyfikat autoryzowanego instalatora tych urządzeń.

  Szkolenie odbędzie się w formule on-line. Każdy uczestnik otrzyma niezbędne materiały: katalog techniczny i dokumentację urządzeń.

  Szkolenie realizowane będzie w czasie rzeczywistym, dzięki temu uczestnicy będą mogli komunikować się z prowadzącymi. A będą to:

  • mgr inż. Robert Gozdalik, Dyrektor Działu Klimatyzacji, Product Manager MHI;
  • mgr inż. Sebastian Smolarek, Dyrektor Techniczny, Product Manager MHI.

  Pompy ciepła Mitsubishi typu powietrze-woda – program

  • wymagania techniczne dla pomp ciepła 2021,
  • zapotrzebowanie budynków na moc grzewczą,
  • dobór pomp ciepła, punkt biwalentny,
  • zakres produktów (Split i All in One),
  • przykłady realizacji (kaskada, ogrzewanie basenu, współpraca z instalacją solarną),
  • czynniki chłodnicze dla pomp ciepła (R410A, R32, CO2),
  • akcesoria i wyposażenie pomp ciepła,
  • elementy instalacji z pompą ciepła
  • montaż pomp ciepła (warunki montażowe, podłączenia elektryczne, hydrauliczne),
  • pierwszy rozruch pompy ciepła,
  • obsługa sterownika: konfigurator + ustawienia,
  • oprogramowanie (w tym zarządzanie pompą ciepła ON-LINE),
  • praktyczne wskazówki zastosowania i montażu urządzeń,
  • Autoryzowany Serwis Gwarancyjny MHI – wymagania Dystrybutora.

  Powyższe szkolenie trwać będzie w godzinach od 9:00 do 13:30. Część pierwsza odbędzie się 11 maja, a Część druga 13 maja. Jego koszt to 330,00 zł netto.
  Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy komputer, laptop bądź smartfon z przeglądarką Google Chrome, Windows Edge, Opera, Firefox albo Safari.

  Przez godzinę po szkoleniu uczestnicy będą mogli indywidualnie wyjaśniać swoje wątpliwości związane z tematem szkolenia. Odpowiedzi na ich pytania udzielać będą prowadzący, którzy w tym czasie będą pełnić dyżur telefoniczny.

  Po zaliczeniu testów sprawdzających uczestnicy szkolenia otrzymają świadectwo ukończenia szkolenia/Certyfikat Autoryzacyjny. Mitsubishi wpisze ich także na swoją listę Instalatorów Autoryzowanych.

  Rejestracja zgłoszeń odbywa się tutaj.

  Regulamin szkolenia i instrukcja przystąpienia do spotkania dostępne są tutaj.

  Czytaj także:
  Jak wybrać dobrą powietrzną pompę ciepła?
  Gruntowe pompy ciepła nawet 10,5 tys. zł taniej

12
 • 11:00 -14:00
  2021.05.12
  dekarz-21-konferencja-psd

   

  Dekarz 21 – dowiedz się, co to znaczy być dekarzem XXI wieku. Podczas konferencji uzyskasz odpowiedź na takie pytania, jak: Jakie kwalifikacje musisz posiadać, jak rozwijać swój wizerunek i jakim wymaganiom musisz sprostać?

  Dekarz 21 to wydarzenie, które ma wskazać największe wyzwania, przed jakimi stają obecnie dekarze. Szybko rozwijające się nowoczesne technologie układania dachów to tylko jedno z nich i być może wcale nie najważniejsze. Współczesny dekarz musi bowiem rozwijać nie tylko swoje kompetencje zawodowe, ale i biznesowe. Polskie Stowarzyszenie Dekarzy (PSD) chce tym wyzwaniom sprostać, m.in. dzięki propagowaniu odpowiednich postaw wśród dekarzy za pośrednictwem takich wydarzeń, jak planowana konferencja.

  Dekarz 21 odbędzie się w formule on-line w dniu 12 maja. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa trzy godziny. Aby wszystko przebiegało sprawnie i nabrało atrakcyjnego formatu, PSD do współpracy przy przygotowaniu konferencji zaprosiło MTBiA BUDMA.

  Organizatorzy konferencji przygotowują dwa panele problemowe: wyzwania dla dekarzy XXI wieku i rozwój młodych kadr. Do udziału w panelu pierwszym zapraszają przede wszystkim osoby zawodowo związane z branżą. Drugi panel przeznaczony jest dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej, pracowników administracji placówek oświatowych oraz doradców zawodowych.

  Tematyka konferencji Dekarz 21

   Panel I:

  • Nowoczesny biznes – narzędzia, kwalifikacje, wizerunek oraz marketing;
  • Wymagania Techniczne 2021;
  • Nowe wyzwania stawiane dekarzom w realizacji projektów XXI wieku;
  • Rosnąca popularność fotowoltaiki i rozwiązań solarnych;
  • Nowości produktowe oraz narzędzia usprawniające prace dekarskie.

   

  Panel II:

  • Możliwości i korzyści nauki zawodu Dekarz i Technik dekarstwa;
  • Projekt Zawód Przyszłości Dekarz;
  • Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Świata Młodych Dekarzy;
  • Konkurs EuroSkills.

   

  Udział w konferencji Dekarz 21 jest bezpłatny, swój akces można zgłosić tutaj.

  Czytaj także: Dekarz – zawód coraz bardziej nowoczesny

131415
16
 • Cały dzień
  2021.05.16
  nowe-formularze-zus

  Nowe formularze ZUS pojawią się w dokumentach zgłoszeniowych do ubezpieczeń. W ZUS ZUA i ZUS ZZA należy wykazywać kod wykonywanego zawodu. Nowe formularz ZUS to efekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie danych przekazywanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń.

  Nowe formularze ZUS dotyczą obowiązku wykazywania w formularzach zgłoszeniowych informacji o wykonywanym przez ubezpieczonego zawodzie. Informacje te są ważne ze względów statystycznych. Dzięki nim ZUS i GUS będą mogły między innymi:

  • oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność;
  • określić w jakich okresach zachorowalność ta jest największa;
  • przeanalizować rozkład dochodów w poszczególnych zawodach oraz ich rozkład terytorialny. 

  Nowe formularze ZUS ZUA i ZUS ZZA

  W formularzu ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej – uaktywnione zostanie pole 01 “Kod wykonywanego zawodu” w bloku X.

  W formularzu ZUS ZZA – zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych w bloku V pojawi się pole 02 – “Kod wykonywanego zawodu” oraz zmieni się opis bloku V na: Kod tytułu ubezpieczenia i kod wykonywanego zawodu.

  Kod ten musi być zgodny z klasyfikacją zawodów. Znajduje się ona w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania

  Od 16 maja wymagania nowych formularzy znajdą swoje odzwierciedlenie w program Płatnik oraz aplikacji ePłatnik.

   

171819202122
23242526272829
 • Cały dzień
  2021.05.29
  piknik-dekarski

  Lubelski Ośrodek Kształcenia Dekarzy wraz z Polskim Stowarzyszeniem Dekarzy – Oddział Lubelski postanowili wrócić do normalności. Zorganizowali Piknik Dekarski, który odbył się 29 maja 2021 roku w Dworku Jabłonna.

  Spragnieni bezpośrednich kontaktów z dekarską bracią i przedstawicielami Partnerów Stowarzyszenia, dekarze na imprezę stawili się licznie. Licznie wzięli też udział w licytacji charytatywnej na rzecz Ninki z Lublina chorej na SMA. Z inicjatywą jej zorganizowania wyszła firma Budmat. Wszyscy, zwłaszcza zaś producenci materiałów dachowych, chętnie wzięli w niej udział. W rezultacie zebrano ponad 11 tys. złotych. Niewątpliwie przyczyniła się do tego również prowadząca licytację Katarzyna Bujakiewicz, aktorka znana m.in. z serialu Na dobre i na złe.

  Wiele radosnych emocji wśród uczestników Pikniku wzbudziły natomiast zorganizowane przez Blachy Pruszyński rozgrywki w siatkówce plażowej Producenci vs. Dekarze. Lepsi w rywalizacji okazali się reprezentanci dekarzy.

3031